Reklama

Nowe rozmaitości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

 Weksel Leppera?

Samoobrona to najbardziej przejściowa partia w Polsce. Ludzie do niej wpadają i niemal zaraz wychodzą. Trwałe jądro partii stanowi Andrzej Lepper z paroma przybocznymi giermkami. Dlatego Lepper wprowadził słynne weksle, a na najbliższe wybory zapowiada akty notarialne. Jeśli członek Samoobrony opuści w trakcie kadencji klub, będzie musiał zwrócić partii całą kasę, jaką otrzymał podczas pełnienia funkcji („Rzeczpospolita”, 4 października). A może Lepper podpisywałby weksel ze swoimi wyborcami, na wypadek gdyby zmienił poglądy, co zdarza mu się zresztą wyjątkowo często.

 Myszy pod miotłą

Pewnie łyso musi być dzisiejszym bojownikom o wolność przekonań z SLD, gdy na jaw wychodzą stare grzeszki ich patronów. Otóż IPN doszukał się, że gen. Czesław Kiszczak jeszcze w połowie lat 80. wywalał milicjantów z roboty za to, że brali ślub kościelny. Chodziło o milicjanta z Bydgoszczy, który nie dość, że wziął ślub kościelny, to jeszcze miał w rodzinie księży („Dziennik”, 4 października). Szkoda, że wtedy Kalisz ze Szmajdzińskim nie protestowali przeciw łamaniu ludzi. Olejniczakowi możemy darować. Był trochę za młody.

 Do trzech razy sztuka?

Lech Wałęsa po raz 56. albo 57., nie jesteśmy pewni, bo rachunki nam się już pomyliły, zapowiedział, że wraca do polityki. Razem z Mietkiem Wachowskim. Będą zakładali nową partię polityczną: Partię Zdrowego Rozsądku, PZR w skrócie. Wałęsa już partie zakładał dwa razy i dwa razy była wielka klapa. Liczy pewnie na to, że sprawdzi się powiedzenie: Do trzech razy sztuka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: Świat bardzo potrzebuje orędzia nadziei, miłości i pokoju Chrystusa

2026-06-21 12:22

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Głoszenie Ewangelii jest przede wszystkim dzieleniem się doświadczeniem osobistego spotkania z Jezusem i przekazywaniem innym owoców kontemplacji – wskazał Leon XIV przed dzisiejszą modlitwą Anioł Pański. Dodał, że wszyscy możemy kontemplować, powierzając Bogu w milczeniu nasze radości i troski oraz przeglądać z Nim nasze życie.

Papież wskazał, że głoszenie Słowa Bożego jest przede wszystkim dzieleniem się osobistym, wyjątkowym dla każdego spotkaniem z Nim. Podkreślił, że siła apostolatu, niezależnie od metod i narzędzi, opiera się na działaniu Ducha Świętego w nas i na autentyczności naszej odpowiedzi. Przywołał słowa św. Tomasza z Akwinu, który mówił o przekazywaniu innym owoców kontemplacji.
CZYTAJ DALEJ

Najpierw trzeba stanąć w prawdzie wobec siebie

[ TEMATY ]

rozważania

Glossa Marginalia

Adobe Stock

Autor opisuje zdobycie Samarii przez Asyrię w latach 722–721 przed Chr. Królestwo Północne kończy swój bieg. Historycznie chodzi o bunt Ozeasza, o zerwanie daniny i o trzyletnie oblężenie. Tekst natchniony idzie głębiej niż kronika wojny. Pyta o sens klęski. Odpowiedź zostaje wypowiedziana bez osłony. Izrael odszedł od Pana. Przejął obyczaje narodów. Czcząc bożki, zaczął iść za tym, co puste. W wersecie 13 pojawia się ważne przypomnienie. Pan upominał Izraela i Judę przez proroków oraz widzących. Katastrofa nie spada nagle. Poprzedza ją cierpliwe wezwanie do nawrócenia. Autor mówi też o „zatwardziałym karku”. To obraz znany od czasów pustyni. Oznacza upór serca, które nie chce pochylić się przed Bogiem. Pojawia się również słowo hebel, „nicość”. Człowiek oddaje cześć temu, co nie ma życia, i sam staje się podobny do pustki, którą wybrał. W tym świetle upadek Samarii odsłania rozdarcie wcześniejsze. Wspólnota rozsypała się najpierw w wierze, dopiero później w polityce. Ten tekst nie zamyka się jednak w sądzie. Uczy, że Bóg przemawia przed uderzeniem. Wzywa, zanim dopuszcza karę. Jego słowo chce ocalić lud od samozagłady.
CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie Kurii Metropolitalnej w Krakowie

2026-06-22 12:39

[ TEMATY ]

oświadczenie

Archidiecezja Krakowska

Oświadczenie w sprawie wyników eksperckiej analizy finansowo-organizacyjnej Kurii Metropolitalnej w Krakowie

W pierwszym kwartale br., z inicjatywy kard. Grzegorza Rysia, w Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Krakowskiej została przeprowadzona ekspercka analiza finansowo-organizacyjna. Przygotował ją pro bono dr Jarosław Bauc, ekonomista i menedżer, minister finansów w rządzie prof. Jerzego Buzka w latach 2000–2001.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję