Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 1/2007, str. 8

Adam Wojnar

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pasterka

Z mroku do światła

Reklama

Pasterka o północy przywiodła na Jasną Górę kilka tysięcy osób. Eucharystii w Bazylice przewodniczył o. Izydor Matuszewski - generał Zakonu Paulinów. Przy ołtarzu stanął symboliczny żłóbek, do którego przewodniczący Liturgii złożył wniesioną uroczyście do Bazyliki figurkę Dzieciątka Jezus. - Zebraliśmy się o północy, by jeszcze raz przeżyć najpiękniejszy moment w dziejach naszego świata, moment jedynego i niepowtarzalnego spotkania Boga z człowiekiem - mówił w homilii o. Matuszewski. - Pan Bóg przypomina nam o tym podstawowym fakcie naszej egzystencji, że to dla mnie, dla każdego z nas, przyszedł na ten świat, by nasze życie uczynić zupełnie innym; aby z mroku ciemności mogło ono przejść do światła, z utrapienia - do szczęścia, z niepokoju - do pokoju. W tę Świętą Noc Bóg odnawia swoje przyjście do nas, aby siłą swego istnienia dodać sensu i blasku naszemu życiu.
Na zakończenie o. Bogdan Waliczek - przeor złożył wszystkim życzenia świąteczne: - Życzymy wszystkim tu obecnym, a także naszym rodakom, przyjaciołom i dobrodziejom w kraju i za granicą, na wszystkich kontynentach, wytrwałości w wierze i wszelkich dobrych postanowień. Oddajemy was w opiekę Matki Najświętszej, zawsze wskazującej na Dziecię Jezus, w którym jest cała moc miłości. Oddajemy, zawierzamy - i najserdeczniej zapraszamy na Jasną Górę.
Na Pasterkę przybył również prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona z małżonką. Kolędy zagrała Jasnogórska Orkiestra Dęta pod dyr. Marka Piątka. W kaplicy św. Józefa na Halach Pasterce przewodniczył o. Bogusław Sroka.
W wigilijny wieczór o godz. 20 w Kaplicy Matki Bożej o. Szymon Botul odprawił Mszę św. dla samotnych i ubogich, a po Eucharystii paulini zaprosili samotnych na kolację wigilijną do Domu Pielgrzyma.

Pogrzeb na Jasnej Górze

Zmarł o. Stanisław Kokowicz

Uroczystości pogrzebowe śp. o. Stanisława Kokowicza odbyły się 22 grudnia na Jasnej Górze. Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba. Doczesne szczątki kapłana złożono w grobowcu paulińskim na cmentarzu św. Rocha.
O. Stanisław Kokowicz urodził się 24 marca 1959 r. we wsi Olszanka, z rodziców Stanisława i Stanisławy z domu Pasoń. Profesję zakonną złożył 21 września 1980 r., a święcenia kapłańskie przyjął 31 maja 1986 r. Początkowo posługiwał w klasztorach w Leśniowie i Wielgomłynach. W 1990 r. został przeniesiony do klasztoru w Kamensku w Chorwacji. Przez cały okres tragicznej wojny serbsko-chorwackiej przebywał na Bałkanach, służąc z duszpasterską ofiarnością wiernym jako kapłan. Dzielił z ludnością cywilną wszystkie zagrożenia czasu wojny. Trzeba przypomnieć, że klasztor i kościół w Kamensku znalazły się wtedy na linii frontu i w wyniku toczonych walk zostały bardzo zniszczone. Czas wojny zostawił głębokie ślady w duszy o. Stanisława, który czasami dzielił się ze współbraćmi swymi bolesnymi wspomnieniami.
Od 1993 r. posługiwał w klasztorach na Istrii i w Sveticach w Chorwacji oraz w słowackiej Trnavie, a następnie we Wrocławiu i na Jasnej Górze. O. Kokowicz zmarł 12 grudnia 2006 r. w wieku 48 lat, w 26. roku życia zakonnego i w 21. roku życia kapłańskiego.
Niech Pan przyjmie ofiarę Twego życia: „Requiescat in pace!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Suma świąteczna

Ojczyzno, bądź wierna!

Reklama

W dzień Bożego Narodzenia w Bazylice uroczystą Sumę odprawił abp Stanisław Nowak - metropolita częstochowski. - Ojczyzno, bądź wierna tajemnicy Bożego Narodzenia! Odrzucaj precz mówienie o świętach Bożego Narodzenia bez Jezusa, odrzucaj w ogóle koncepcję, żeby religia była tylko malutkim kątem życia prywatnego - apelował w homilii abp Nowak. - Z Jasnej Góry Ojczyźnie całej życzymy, by była wierna swojej historii bożonarodzeniowej, by była Chrystusowa - życzył wiernym serdecznie Arcybiskup Metropolita.
Podczas Mszy św. kolędy śpiewali chłopcy z chóru „Pueri Claromontani”.

Wigilia

Wraz z pierwszą gwiazdą symbolizującą Narodzenie Pańskie w XVII-wiecznym jasnogórskim refektarzu na wieczerzy wigilijnej zebrali się ojcowie i bracia paulini - wspólnota najliczniejszego w Polsce domu zakonnego. Wygasły światła, w mroku świeciła się tylko choinka. Paulini na rozpoczęcie wieczerzy zaśpiewali donośnie staropolską kolędę „Wśród nocnej ciszy”. Jako pierwsi życzenia złożyli współbraciom generał Zakonu o. Izydor Matuszewski, a następnie przeor klasztoru o. Bogdan Waliczek.
Blisko pięciometrowe drzewko udekorowali bracia odpowiedzialni za refektarz oraz junioryści. Pod choinką rozłożona została niewielka szopka, wykonana w drewnie. - To jest taki „domek dla Bożej Dzieciny”, czyli tradycyjna szopka bożonarodzeniowa, a nie jakieś tam bałwanki, reniferki, nie wiadomo co - chwalił szopkę najstarszy wiekiem w całym Zakonie, 88-letni o. Jerzy Tomziński.

Rodzinna szopka

Niezwykle rodzinny charakter ma tegoroczna szopka na Jasnej Górze. Jej wystrój nawiązuje do tradycyjnego polskiego domu i ma przypominać o rodzinie Bogiem silnej, przekazującej chrześcijańskie wartości. Jasnogórska „Betlejemka” to jedna z największych szopek w Polsce.
Główna budowla szopki - chata, w której umieszczona została Święta Rodzina - stoi pośrodku Wieczernika. W domu są dwie izby. W pierwszej, po prawej stronie, znajdują się żłóbek z Dzieciątkiem, figury Maryi i Józefa, pasterzy oddających hołd Jezusowi i Trzech Króli. Po lewej stronie jest polska rodzina siedząca przy kuchennym stole nakrytym białym obrusem, przygotowanym jak na kolędę.
- Ten stół jest najważniejszy - tłumaczy br. Dawid Respondek, jasnogórski dekorator. - To domowy ołtarz, przy którym spotyka się cała rodzina, to miejsce dialogu i świadek różnych rodzinnych zdarzeń.
Meble wykorzystane do ozdobienia kuchni pochodzą z połowy ubiegłego wieku. Są autentyczne, przez cztery pokolenia służyły rodzinie pochodzącej z Opolszczyzny.
- Tegoroczna szopka ma przypominać o tym, że rodzina jest podstawową i najważniejszą wartością - podkreślił o. Bogdan Waliczek i dodał, że ma nadzieję, iż jeśli ktoś zobaczy tę rodzinę: matkę, ojca i dzieci, to nasunie mu się refleksja na temat własnego domu, własnej rodziny.
Bożonarodzeniową szopkę można nawiedzać od uroczystości Narodzenia Pańskiego do 18 lutego. W niedzielę i święta - od godz. 8 do 20; w dni powszednie - od 8 do 18.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

100 tys. euro od Papieża dla ofiar trzęsienia ziemi w Wenezueli

2026-06-25 20:06

[ TEMATY ]

pomoc

trzęsienie ziemi

Wenezuela

Papież Leon XIV

@Vatican Media

Leon XIV przekazał 100 tys. euro na pomoc poszkodowanym w Wenezueli

Leon XIV przekazał 100 tys. euro na pomoc poszkodowanym w Wenezueli

Ojciec Święty Leon XIV przekazał 100 tys. euro na pomoc ofiarom katastrofalnego trzęsienia ziemi w Wenezueli, do którego doszło w nocy z 24 na 25 czerwca. Środki, przekazane za pośrednictwem Urzędu Dobroczynności Apostolskiej, trafią do Kościoła wenezuelskiego, który od pierwszych chwil po katastrofie niesie pomoc poszkodowanym.

Decyzja o przekazaniu papieskiej pomocy została podjęta po konsultacjach z nuncjuszem apostolskim w Wenezueli, abp. Alberto Ortegą Martínem, oraz metropolitą Caracas, abp. Raúlem Biordem Castillo. Jak poinformowano, kolejne działania pomocowe Stolicy Apostolskiej będą koordynowane we współpracy z Kościołem lokalnym.
CZYTAJ DALEJ

Dzieci ukarane za odmowę zapisania na „edukację zdrowotną”

2026-06-26 08:57

[ TEMATY ]

edukacja zdrowotna

Adobe Stock

Wójt gminy Baranów wydała zarządzenie przyznające uczniom klas IV–VIII 800 zł dofinansowania do wakacji wyłącznie pod warunkiem uczęszczania na nieobowiązkową w roku szkolnym 2025/2026 „edukację zdrowotną” - informuje Ordo Iuris.

Ordo Iuris ocenia to jako finansowy przymus i zakazaną prawem dyskryminację, godzącą w konstytucyjne prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, dlatego prawnicy Instytutu zaoferowali rodzicom bezpłatną pomoc prawną w zaskarżeniu zarządzenia, ostrzegając, że zły przykład Baranowa może rozlać się na inne gminy. Sprawa wpisuje się w forsowaną przez minister Barbarę Nowacką obowiązkową „edukację zdrowotną”, którą w 2025 roku odrzuciło ponad 70% rodziców.
CZYTAJ DALEJ

Gdańsk: Uruchomiono inicjatywę ratowania kościoła św. Mikołaja w Kijowie za ok. 1 mln euro

2026-06-26 14:11

[ TEMATY ]

Kijów

Adobe Stock

Kościół św. Mikołaja w Kijowie

Kościół św. Mikołaja w Kijowie

Podczas Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy URC 2026 w Gdańsku zainaugurowano międzynarodową inicjatywę ratowania kościoła św. Mikołaja w Kijowie, która przewiduje rozpoczęcie praktycznych prac renowacyjnych i pozyskanie około 1 mln euro na realizację projektu - podała Maria-Teresa Szybanowa, członkini rady opiekuńczej kościoła.

„W ramach współpracy międzynarodowej podpisano szereg dokumentów, które faktycznie rozpoczynają praktyczny etap ratowania świątyni. Przede wszystkim podpisano umowę między Polimex Mostostal SA a parafią św. Mikołaja w Kijowie, dotyczącą udostępnienia rusztowań budowlanych i niezbędnego sprzętu do przeprowadzenia najpilniejszych prac w świątyni” - napisała Szybanowa na platformie społecznościowej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję