Reklama

Niedziela Lubelska

Bogactwo serca. Jubileusz parafii św. Antoniego w Lublinie

2022-06-17 13:12

Ewa Kamińska

Od ponad 800 lat jeden ze świętych szczególnie przyciąga do siebie niejednego człowieka, który szuka Boga. To św. Antoni z Padwy. Cieszymy się, że od 35 lat możemy dziękować za tak wyjątkowego patrona. Dziękujemy, że możemy przez jego wstawiennictwo prosić Boga, by ożywiał naszą wiarę, abyśmy mogli goręcej przyjmować słowa Ewangelii i abyśmy byli wrażliwi na drugiego człowieka – powiedział ks. Marek Urban, proboszcz parafii św. Antoniego Padewskiego w Lublinie, witając wszystkich przybyłych w dniu odpustu, 13 czerwca, na główną Mszę św. której przewodniczył abp Stanisław Budzik. W uroczystości uczestniczyło wielu kapłanów i gości.

Do odpustu parafianie przygotowywali się poprzez rekolekcje Antoniańskie, które przez trzy dni głosił ks. dr Waldemar Sądecki, proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie. Nauki poświęcone były głównie rodzinie i relacjom, jakie panują między małżonkami i między rodzicami a dziećmi. Rekolekcjom towarzyszyła ikona Świętej Rodziny, która peregrynuje po małżeństwach Domowego Kościoła. Znakami od lat nadającymi uroczystościom specyficzny charakter, a związanymi ze św. Antonim, były białe lilie i chlebki św. Antoniego. Lilia symbolizuje piękno, miłość, czystość, dziewictwo, nadzieję i zwycięstwo. Chlebek świadczy o niezwykłej wrażliwości i dobru świętego.

Metropolita Lubelski w homilii zauważył, że święci, których Kościół wyniósł na ołtarze są zwykle przedstawiani niemalże jako nadludzie, pełni doskonałości, dotknięci promieniem Bożej łaski. – Usuwa się z ich życiorysu to, co ludzkie i zwyczajne, a czyni to z nich bohaterów, których można podziwiać, ale trudno naśladować – powiedział abp Stanisław. Podkreślił, że niewłaściwe jest dzielenie chrześcijan na tych, którzy cieszą się pełnią doskonałości i na zdecydowaną większość przeciętnych wiernych, ludzi dobrej woli, ale bez specjalnego zapału, bez programu dążenia do świętości. Kanonizacje i beatyfikacje mają głęboki sens. Święci mają przypominać o powszechnym powołaniu do świętości. Mają ukazywać drogę, na której osiągnięcie tego zadania jest możliwe. – Dzisiaj staje przed nami jeden z nich, św. Antoni, człowiek, który wywarł ogromny wpływ na epokę, w której żył i którego postać wciąż jaśnieje w świadomości Kościoła – powiedział, wskazując na niezwykły fenomen świętego. Przekonanie o jego świętości było tak wielkie, że papież Grzegorz IX wyniósł go na ołtarze już 11 miesięcy po jego śmierci. Św. Antoni należy do najbardziej znanych świętych Kościoła powszechnego. W kościołach całego świata można spotkać figury czy obrazy świętego Antoniego. W Lublinie obraz św. Antoniego znajduje się na Bramie Krakowskiej od 1839 r. – Któż z nas nie wyzywał św. Antoniego? Kto nie doznał jego wstawiennictwa, szukając rzeczy zagubionych? Kto nie zna go jako patrona ubogich i potrzebujących? „Chleb św. Antoniego”, to dzieło, które przez lata otwierało ludzkie serca na potrzeby bliźnich – powiedział abp Budzik. Św. Antoni w swoich kazaniach podkreślał często znaczenie modlitwy. Mówił, że jedynie dusza, która się modli, może czynić postępy w życiu duchowym. Znał ułomności ludzkiej natury, dlatego nieustannie nawoływał do walki ze skłonnościami do chciwości, pychy, nieczystości. Zachęcał do naśladowania Chrystusa, do życia według Bożych przykazań. Wzywał wiernych, aby myśleli o bogactwie serca, które sprawia, że człowiek staje się dobry, sprawiedliwy, wrażliwy na ludzką nędzę, gromadzi skarby, które będą miały wartość nie tylko na ziemi, ale także w niebie.

Reklama

Arcypasterz dziękował za 35 lat istnienia parafii i za dar charyzmatycznego księdza Stanisława Roga, jej pierwszego proboszcza i budowniczego. – Niedawno minęła 7. rocznica jego śmierci i pogrzebu, który był manifestacją przywiązania wiernych i kapłanów do duszpasterza, który ciągle żyje we wdzięcznej pamięci naszych serc. Dziękujemy za obecnego księdza proboszcza Marka Urbana, który kontynuuje dzieło swojego poprzednika, naśladuje go w gorliwości kapłańskiej i pasterskiej trosce o dobro duchowe i materialne parafii – powiedział. Wyraził radość z licznych powołań kapłańskich i zakonnych zrodzonych w parafii oraz za licznych świeckich włączających się aktywnie życie parafii i Kościoła. – Wpatrując się w postać św. Antoniego staramy się odnaleźć w jego życiu to, co może być dziś dla nas wskazówką dla rozwiązywania naszych codziennych życiowych problemów, dla postępu w życiu duchowym na drodze do świętości. Uczymy się od niego wierności Chrystusowi, gorliwości w głoszeniu Słowa Bożego i troski o człowieka będącego w potrzebie - powiedział.

Uroczystości odpustowe zakończyły się śpiewem Te Deum i błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Gwar dzieci w Kościele to jest to, co w nim najpiękniejsze

2022-07-03 14:47

[ TEMATY ]

rodzina

W Wadowicach zakończył się X Ogólnopolski Zjazd Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus" z udziałem około 800 członków rodzin z całego kraju. Uroczystej Mszy św. w bazylice NMP na zakończenie spotkania przewodniczył w niedzielę 3 lipca bp Robert Chrząszcz, bp pomocniczy archidiecezji krakowskiej.

Bp Robert Chrząszcz podziękował rodzinom za ich świadectwo wiary i przywiązanie do Kościoła. - Ten gwar dzieci w Kościele to jest to, co w nim najpiękniejsze. Dzisiaj wam za to bardzo dziękujemy. Rodzina jest miejscem przekazywania życia, ale i wiary, pełni wartości, które opieracie na Bogu - mówił bp Chrząszcz.

CZYTAJ DALEJ

Dania: kilka ofiar śmiertelnych strzelaniny w centrum handlowym w Kopenhadze

2022-07-03 21:13

[ TEMATY ]

Dania

PAP/EPA/Claus Bech

W niedzielnej strzelaninie w centrum handlowym Fields w Kopenhadze zginęło kilka osób - przekazał komendant policji w tym mieście Soren Thomassen . Wcześniej informowano o kilku postrzelonych osobach. Nie podano dokładnej liczby zabitych i rannych.

Thomassen przekazał również, że zatrzymano 22-letniego obywatela Danii podejrzanego o otwarcie ognia do zgromadzonych w centrum handlowym osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję