Reklama

Niedziela Lubelska

Okszów. Odnowiono kapliczkę św. Antoniego

2022-06-19 08:29

Tadeusz Boniecki

Zakończył się remont zabytkowej kapliczki św. Antoniego w Okszowie (gmina Chełm). Remont z własnego budżetu sfinansowały władze gminy Chełm. Kosztował 43 tys. zł. Uroczystego poświęcenia odnowionej kapliczki dokonał ks. kan. Andrzej Serafińczuk proboszcz parafii w Okszowie.

Uroczystość poświęcenia kapliczki rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym św. Maksymiliana Marii Kolbe w Okszowie. Odprawił ją proboszcz ks. kan. Andrzej Serafińczuk. Były obecne też władze gminy Chełm: wójt Wiesław Kociuba, zastępca wójta Lucjan Piotrowski i sekretarz gminy Paweł Ciechan. W homilii proboszcz parafii przybliżył zebranym postać św. Antoniego Padewskiego. – Od najdawniejszych czasów Pan Bóg posyła do ludzi swoich wybrańców. To oni szli i nadal idą do wszystkich, aby głosić Dobrą Nowinę. Takim pokornym wykonawcą woli Bożej był też i św. Antoni Padewski - mówił ks. Serafińczuk. Podkreślił, że św. Antoni cieszy się w całym Kościele ogromną czcią, na obrazach jest przedstawiany z białą lilią lub Dzieciątkiem Jezus na ręku. - Do św. Antoniego udajemy się najczęściej wtedy, gdy coś nam zginie, lub gdy mamy jakieś zmartwienia. Dzisiaj, gdy przeżywamy uroczyste poświęcenie naszej odrestaurowanej kapliczki, warto też odnowić naszą przyjaźń ze św. Antonim i naprawdę uwierzyć w jego wielką moc i przyjaźń do nas – zachęcał.

Bezpośrednio po zakończonej Eucharystii, w strugach padającego deszczu, uczestnicy uroczystości przeszli przed kapliczkę zlokalizowaną przy głównej ulicy Okszowa. Tam proboszcz odmówił stosowną modlitwę i poświęcił kapliczkę. - Teraz będzie gdzie się przeżegnać i zmówić modlitwę. Kapliczka św. Antoniego stoi bowiem przy drodze prowadzącej w kierunku Chełma. Dziękujemy Bogu, że udało się ja odnowić i będzie teraz tętniła modlitwą - mówi wójt gminy Chełm Wiesław Kociuba. O remont kapliczki szczególnie zabiegał u władz gminy radny z Okszowa Aleksander Kowalczyk, którego rodzina mieszka w pobliżu kapliczki i od wielu lat opiekuje się nią na co dzień. – Zabytkowa kapliczka św. Antoniego w Okszowie ma bardzo ciekawą historię. Jest wpisana do ewidencji gminnych zabytków. Murowaną kapliczkę wzniesiono w 1919 r. z fundacji Katarzyny Nehaj. Powstała tam, gdzie kiedyś stała kapliczka drewniana, upamiętniająca objawienie się w tym miejscu św. Antoniego Padewskiego. Stare fotografie obrazują stojącą w kapliczce drewnianą rzeźbę św. Antoniego Padewskiego z Dzieciątkiem, pochodzącą z końca XIX w. Rzeźba ta została skradziona w nocy z 6 na 7 września 2002 r. i dotychczas jej nie odnaleziono. Po kradzieży tej charakterystycznej, ludowej rzeźby, ustawiono w jej miejsce inną, współczesną rzeźbę św. Antoniego Padewskiego - mówi Aleksander Kowalczyk. - Kiedy jeszcze nie było naszego kościoła parafialnego, kapliczka stała w obecnym miejscu i właśnie tutaj mieszkańcy Okszowa zbierali się na różne nabożeństwa, w tym majowe, modlili się i śpiewali religijne pieśni. Kapliczka zastępowała im wówczas kościół parafialny, bo wtedy jeszcze Okszów należał do parafii Rozesłania Św. Apostołów w Chełmie - tłumaczy radny.

Reklama

Przed remontem kapliczka była kryta blachą. Teraz zdobi ją nowy dach z gontu. Wymieniono również tynki na ścianach. Ze starych drzwi zdarto farbę i pomalowano je lakierem. Słupki wokół kapliczki obudowano drewnem. Wokół położono kostkę imitującą cegłę oraz ogrodzono kapliczkę płotem sztachetowym. W trakcie remontu przed kapliczką odnaleziono zakopane tam niegdyś pochodzące z czasów powojennych krzyże, figurkę aniołka oraz obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Przedmioty te były schowane w foliowym worku. - To nie pierwsza kapliczka wyremontowana ze środków gminy Chełm. Samorząd finansuje już od kilku lat sukcesywnie konserwacje kapliczek, kaplic i kościołów (np. w Podgórzu) w różnych miejscowościach na terenie gminy Chełm, ratując je w ten sposób - mówi Paweł Ciechan sekretarz gminy Chełm.

Reklama

Fotorelacja na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172


Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miesiąc Najdroższej Krwi

[ TEMATY ]

Krew Chrystusa

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Karol Porwich/Niedziela

Lipiec poświęcony jest czci Najdroższej Krwi Pana Jezusa. W rozważaniach, chcemy pokazać dar, jakim było i jest przelanie przez naszego Odkupiciela drogocennej Krwi.

Boży Syn nie tylko w czasie Męki, ale dużo wcześniej przelewał Krew, by odkupić rodzaj ludzki. Przypominają nam o tym nabożeństwa, które mają na celu uczczenie Meki Pańskiej, ale też te szczególnie poświęcone Przenajdroższej Krwi Pana Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

USA: trwają dyskusje wokół udzielania Komunii politykom proaborcyjnym

2022-07-03 08:06

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

W Kościele amerykańskim nie ustają dyskusje dotyczące udzielania Komunii świętej politykom-katolikom, znanym z proaborcyjnych poglądów i działań. Spory na ten temat wzmogły się jeszcze po obaleniu 24 czerwca przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych ustawy „Roe v. Wade” z 1973, dopuszczającej przereywanie ciąży.

Do kolejnej takiej wymiany zdań doszło w stanie Nowy Meksyk, gdzie polityk Partii Republikańskiej John Block wezwał arcybiskupa Santa Fe Johna C. Westera do „podjęcia działań dyscyplinarnych” przeciwko kongresmence-katoliczce, popierającej aborcję.

CZYTAJ DALEJ

Gwar dzieci w Kościele to jest to, co w nim najpiękniejsze

2022-07-03 14:47

[ TEMATY ]

rodzina

W Wadowicach zakończył się X Ogólnopolski Zjazd Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus" z udziałem około 800 członków rodzin z całego kraju. Uroczystej Mszy św. w bazylice NMP na zakończenie spotkania przewodniczył w niedzielę 3 lipca bp Robert Chrząszcz, bp pomocniczy archidiecezji krakowskiej.

Bp Robert Chrząszcz podziękował rodzinom za ich świadectwo wiary i przywiązanie do Kościoła. - Ten gwar dzieci w Kościele to jest to, co w nim najpiękniejsze. Dzisiaj wam za to bardzo dziękujemy. Rodzina jest miejscem przekazywania życia, ale i wiary, pełni wartości, które opieracie na Bogu - mówił bp Chrząszcz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję