Reklama

Niedziela Lubelska

Dubienka. Prawosławni na chwałę Trójcy Świętej

2022-06-22 03:57

Grzegorz Jacek Pelica

Cerkiew Świętej Trójcy w Dubience, o której pierwsza wzmianka pochodzi z 1588 r., została otoczona opieką króla Zygmunta III Wazy na mocy dokumentu z 12.09.1629 r., przekazanego na ręce o. Filareta Zawady. Kolejny przywilej, wraz z nadaniem nowej, drewnianej cerkwi statusu parafii w diecezji chełmsko-bełskiej, pochodzi z 28.04.1744 r., z powołaniem się na gramotę Jana Kazimierza z 1661 r. Dzisiejsza cerkiew Świętej Trójcy została wzniesiona w 1909 r. i od akcji Wisła w 1947 r. była opustoszona i niszczała.

W uroczystość Zesłania Duch Świętego i Trójcy Świętej abp lubelsko-chełmski Abel dokonał wyświęcenia cerkwi z przeznaczeniem jej dla wiernych prawosławnych, głównie przybyłych zza wschodniej granicy w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Świątynia wymaga jeszcze sporo sił i środków na jej pełną rewitalizację i doposażenie; warto odzyskać zachowane fragmenty fresków. Jednak już teraz jej mury ożywia modlitwa pod przewodnictwem duchowieństwa dekanatu chełmskiego. „Dzisiaj dokonujemy dziękczynienia Bogu Wszechmogącemu za to, że mogliśmy być narzędziem w Jego ręku. I za to, że tak hojnie obdarował wiernych tej ziemi” – powiedział abp Abel.

W niedzielę 12 czerwca miał miejsce dziękczynny molebień, a także diecezjalny koncert muzyki sakralnej. Świątynia dubienecka posiada bardzo dobrą akustykę. Pieśni liturgiczne wykonały chóry: młodzieżowy chór prawosławnych uchodźców z Ukrainy, Myr (Pokój) pod dyrekcja Iwana Natiażko i chór Chełmskiej Akademii Muzyki Cerkiewnej pod kierunkiem Adama Tomaszewskiego. Partie solowe wykonali: Bogumiła Klimiuk i Piotr Gacman. Warto dodać, że większość chórzystów jest zaangażowana w prowadzenie śpiewu liturgicznego w swoich parafiach. Uroczystość zgromadziła tłumy wiernych prawosławnych z niezwykle zasłużonym dla chełmskiego prawosławia ks. mitratem Janem Łukaszukiem, członkami Fundacji Dialog Narodów oraz katolikami z wielu zakątków Lubelszczyzny na czele z proboszczem miejscowej parafii rzymskokatolickiej, przedstawicielami Ochotniczej Straży Pożarnej i służb komunalnych.

Reklama

W modlitwie za zmarłych wspomniano nie tylko ostatnich duszpasterzy, ale przede wszystkim śp. Dymitra Demczuka (+1992), psalmistę, twórcę muzyki cerkiewnej i kompozytora, który pochodził z Dubienki. Chóry wykonały także utwory w kompozycji lub aranżacji dubieneckiego rodaka. Na uroczystość przybyli trzej synowie D. Demczuka z Sosnowca. Do zorganizowania uroczystości wydatnie przyczyniły się władze samorządowe gminy Dubienka z panią wójt. Projekt odnowienia cerkwi w Dubience wsparły wojewódzkie władze samorządowe, Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska, a przede wszystkim Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak zaznaczył ks. Jarosław Szczur, proboszcz parafii św. Jana Teologa w Chełmie, „świątynię odnawia modlitwa, śpiew, światło świec oraz kadzidło otulające ikony i ikonostas. A wydarzenia takie są po to, aby nikt z uczestników modlitwy nigdy nie wątpił w Boże plany”.

Fotorelacja na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172


Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Na koniach do Jasnogórskiej Maryi - jedyna taka pielgrzymka już dotarła

2022-07-02 19:24

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Jedyna taka w Polsce. Na Jasną Górę dotarła pielgrzymka konna z Zaręb Kościelnych. Grupa nawiązuje do tradycji 10. Pułku Ułanów Litewskich. W siodle pielgrzymi jechali 11 dni i pokonali ok. 400 km, głównie stępem. Tradycyjnie w ostatnim dniu przemarszu, na wjazd do Częstochowy, założyli historyczne galowe mundury kawalerii II Rzeczypospolitej i rząd dla wierzchowców. To jedyna taka pielgrzymka, gdy pątnik musi wiedzieć jak oporządzić konia.

- Na Jasną Górę przyjechaliśmy w mundurach, ponieważ chcemy podtrzymywać ułańskie tradycje. Przypominamy o naszej historii, żeby ludzie pamiętali, że właśnie m.in. dzięki ułanom żyjemy w wolnej Polsce - powiedział Antoni Wojno.

CZYTAJ DALEJ

Włoch będzie nowym pełnomocnikiem Unii Europejskiej ds. wolności religijnej

2022-07-03 12:45

[ TEMATY ]

Unia Europejska

pixabay.com

Nowym specjalnym pełnomocnikiem ds. wolności religii i przekonań poza granicami Unii Europejskiej zostanie Włoch Mario Mauro. Jak poinformowano jeszcze nieoficjalnie, Komisja Europejska porozumiała się co do kandydatury tego 60-letniego chrześcijańskiego demokraty, byłego europarlamentarzysty i przewodniczącego niewielkiej partii „Popolari per l'Italia” (Ludowcy dla Włoch). Jego poprzednik – Christos Stylianides sprawował swój urząd tylko cztery miesiące – od maja 2021, po czym we wrześniu tegoż roku został jednym z ministrów w rządzie Cypru.

Wpływy specjalnego pełnomocnika ds. wolności religii i przekonań poza UE są ograniczone między innymi ze względu na niewielkie finanse i kadry, jakimi rozporządza. M. Mauro pełnił już podobne stanowisko w latach 2009-11 jako przedstawiciel Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) ds. zwalczania rasizmu, ksenofobii i dyskryminacji, zwłaszcza wobec chrześcijan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję