3 lipca, w XIV Niedzielę okresu zwykłego Franciszek będzie przewodniczył o godz. 9.30 Msza św. dla wspólnoty kongijskiej w Rzymie w bazylice watykańskiej.
27 sierpnia o godz. 16.00 w bazylice św. Piotra odbędzie się publiczny Konsystorz Zwyczajny dla kreowania nowych kardynałów i dla głosowania nad niektórymi sprawami kanonizacyjnymi.
28 sierpnia, w XXII Niedziela okresu zwykłego zaplanowano wizytą Ojca Świętego w L'Aquili.
Natomiast 30 sierpnia o godz. 16.30 papież będzie przewodniczył w bazylice św. Piotra Mszy św. z udziałem nowych kardynałów i Kolegium Kardynalskiego.
4 września, w XXIII niedzielę okresu zwykłego na placu św. Piotra Franciszek będzie o godz. 10.30 przewodniczył Mszy św. i beatyfikacji Sługi Bożego, Papieża Jana Pawła I.
Franciszek: cały Kościół jest wdzięczny Josephowi Ratzingerowi za jego refleksję teologiczną
„Głębia myśli Josepha Ratzingera, solidnie wsparta na Piśmie św. i nauce Ojców Kościoła, zawsze karmiąca się wiarą i modlitwą pomaga nam być otwartymi na perspektywę wieczności, nadając w ten sposób sens również naszej nadziei i ludzkim trudom. Jego jest myśl jest owocnym Magisterium, które potrafiło skupić się na podstawowych punktach odniesieniach życia chrześcijańskiego, osobie Jezusa Chrystusa, miłości, nadziei, wierze. I cały Kościół będzie zawsze jemu za nią wdzięczny” – powiedział Ojciec Święty podczas uroczystości wręczenia nagrody Josepha Ratzingera. Otrzymali ją w tym roku ks. prałat Inos Biffi z Włoch i prawosławny teolog Ioannis Kourempeles z Grecji.
W swoim przemówieniu Franciszek zaznaczył, że dzisiejsza uroczystość jest też okazją, by wyrazić wielką miłość i wdzięczność papieżowi-seniorowi, który nadal towarzyszy Kościołowi swoją modlitwą. Wyraził też uznanie dla organizatorów kończącego się dzisiaj na rzymskim „Augustianum” sympozjum na temat eschatologii. Przypomniał, że tematyka ta odgrywała ważną rolę w pracy teologicznej Josepha Ratzingera, najpierw jako profesora, następnie prefekta Kongregacji Nauki Wiary i wreszcie w nauczaniu papieskim. W tym kontekście Ojciec Święty przypominał głębokie rozważania zawarte w encyklice „Spe salvi”.
CZYTAJ DALEJ