Reklama

Kościół

Watykan: Instytut Dzieł Religijnych wyłącznym pośrednikiem w transakcjach finansowych

Papież Franciszek postanowił, że „Artykuł 219 ust. 3 Konstytucji Apostolskiej Praedicate Evangelium, wydanej 19 marca 2022 r., należy interpretować w ten sposób, że działalność zarządcy aktywów majątku i depozytariusza majątku ruchomego Stolicy Apostolskiej i instytucji związanych ze Stolicą Apostolską należy do wyłącznej kompetencji Instytutu Dzieł Religijnych”. Czytamy o tym w opublikowanym dzisiaj reskrypcie Ojca Świętego.

[ TEMATY ]

Watykan

Adobe Stock

Stolica Apostolska i Instytucje związane ze Stolicą Apostolską, które posiadają aktywa finansowe i środki pieniężne, niezależnie od ich formy, w instytucjach finansowych innych niż Instytut Dzieł Religijnych muszą poinformować o tym Instytut Dzieł Religijnych i przekazać mu je jak najszybciej w ciągu 30 dni od 1 września 2022 r. Papieska decyzja wchodzi w życie niezwłocznie po opublikowaniu w L’Osservatore Romano.

Instytut Dzieł Religijnych (skrót: IOR), to publiczna instytucja finansowa Państwa Watykańskiego, utworzona w 1942 roku przez papieża Piusa XII, z siedzibą w Watykanie. Często błędnie uważa się go za bank centralny Stolicy Apostolskiej, które to zadanie wykonuje natomiast Administracja Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA).

Zgodnie z zapisami jego statutu, znowelizowanego w 2019 roku, celem Instytutu jest sprawowanie opieki i zarządu nad mieniem ruchomym i nieruchomym przekazanym lub powierzonym mu przez osoby fizyczne lub prawne, a przeznaczonym na dzieła religijne i charytatywne.

Reklama

Posiada jedną siedzibę, znajdującą się w wieży Niccolò V zbudowanej w 1453 roku na tle Pałacu "Sykstusa V", rezydencji papieża na terenie Państwa Watykańskiego.

Instytutem zarządzają specjaliści z dziedziny bankowości, a na jego czele stoi prezes, niekoniecznie duchowny, który podlega bezpośrednio kolegium sześciu kardynałów (jest w tym gronie kardynał Konrad Krajewski), mianowanych przez papieża i urzędujących przez pięcioletnią kadencję, oraz papieżowi (lub kardynałowi kamerlingowi w okresie sede vacante). Na dzień 31 grudnia 2019 r. w IOR zatrudnionych było na stałe 99 osób.

Według sprawozdania finansowego za 2019 rok, IOR posiada aktywa w wysokości 603,3 mln euro, a zysk netto wynosi 38 mln euro. Dostęp do usług Instytutu jest ograniczony do osób fizycznych i prawnych związanych z Kościołem katolickim zgodnie z prawem kanonicznym lub ustawodawstwem Państwa Watykańskiego.

2022-08-23 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: nowy styl wizyt ad limina

[ TEMATY ]

Watykan

ad limina

Katarzyna Artymiak

Papież Franciszek rewolucjonizuje styl wizyt ad limina Apostolorum, w ramach których co pięć lat episkopaty poszczególnych krajów zobowiązane są przybywać do Watykanu. Najpierw odszedł od czytania przygotowanych wcześniej przemówień, zastępując je braterskim spotkaniem i spontanicznym dialogiem. Teraz wprowadził drugą audiencję, na którą oprócz przedstawicieli danego episkopatu zaprosił także szefów poszczególnych dykasterii.

Szlaki przetarli tu biskupi Chile, z którymi Franciszek rozmawiał przez trzy godziny 20 lutego. Wczoraj po południu odbyło się drugie, równie długie spotkanie. Wzięli w nim udział także szefowie dykasterii Kurii Rzymskiej: kardynałowie Parolin, Ouellet, Muller, Farrell, Stella, Versaldi i Braz de Aviz. Obecni byli też arcybiskupi Gallagher, sekretarz ds. relacji z państwami i Montanari, sekretarz Kongregacji ds. Biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

[ TEMATY ]

Msza św.

kalendarz

kalendarium

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2022 roku.

Ustalanie daty Paschy Ojcowie Soboru w Nicei (325 r.) zlecili patriarsze Aleksandrii, dlatego że miasto to słynęło z wysokiego poziomu studiów w dziedzinie astronomii. Biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten przetrwał w Kościele aż do dnia dzisiejszego.

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: święto seminarium oraz zebranie oddziału Polskiego Towarzystwa Teologicznego

2022-12-08 19:31

[ TEMATY ]

seminarium

Towarzystwo Teologiczne

Elbląg

WSD w Częstochowie

Msza święta, wykład, prezentacja najnowszego numeru „Studiów Elbląskich” złożyły się na obchody uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - święta patronalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu. Z wydarzeniem związane zostało także zebranie elbląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Teologicznego.

W wygłoszonej podczas Mszy św. homilii bp Jacek Jezierski przypomniał, że rozumienie prawdy o Niepokalanym Poczęciu Maryi dojrzewało w Kościele przez stulecia. - Na Wschodzie w wieku VII, a na Zachodzi około IX w. zaczęto w liturgii obchodzić święto Poczęcia Maryi. Używano wobec Niej różnych określeń: niepokalana, cała święta, nieskażona żadnym grzechem – mówił kaznodzieja. Zauważył też, że w Kościele zachodnim wieków średnich dominowała Augustyńska myśl o grzechu pierworodnym i jego skutkach. Wybitni teologowie: Bernard z Clairvaux, Anzelm z Aosty, Piotr Lombard, Tomasz z Akwinu, Bonawentura, czy też Antoni z Padwy nie mogli pogodzić się z wyjątkowym statusem Maryi, z Jej niepokalanym poczęciem. – Przełomowa była tu myśl franciszkanina Dunsa Szkota († 1308), który uczył, że Maryja została odkupiona uprzednio, przed poczęciem. Bóg uczynił Ją sprawiedliwą i świętą ze względu na Jej przewidziane Boże macierzyństwo, na macierzyństwo wobec Odkupiciela – wskazał bp Jezierski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję