Reklama

Niedziela Lubelska

Współpracownicy Pana. Nowy rok katechetyczny

2022-09-12 06:56

Paweł Wysoki

Katechizować to poznawać Chrystusa i budzić entuzjazm dla tego poznania; to oddać swój głos, aby to On przemawiał - powiedział abp Stanisław Budzik do katechetów.

Wraz z uczniami, 1 września do przedszkoli i różnego typu szkół wrócili nauczyciele religii. W naszej archidiecezji to ponad 900-osobowa grupa katechetów. Tworzy ją ponad 500 osób świeckich, ponad 300 kapłanów i niemal 100 sióstr oraz braci zakonnych. Ich zadaniem jest wychowanie dzieci i młodzieży w wierze, a nade wszystko ukazanie Jezusa Chrystusa jako jedynego Pana i Zbawiciela, z którym warto iść przez życie.

W domu Matki

Reklama

Nim nauczyciele religii weszli w kolejny rok szkolny, 27 sierpnia wzięli udział w konferencji metodycznej. Spotkanie w sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej Patronki Nowej Ewangelizacji rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. - Niech obecność przy ołtarzu umocni naszą miłość ku Bogu, naszą wiarę i nadzieję, abyśmy z nowym zapałem przystąpili do zadań - powiedział pasterz. Wraz z katechetami modlili się m.in. ks. Krzysztof Gałan - dyrektor Wydziału ds. Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Lublinie, ks. prof. Piotr Goliszek z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz przedstawiciele władz oświatowych i samorządowych: kurator Teresa Misiuk, wiceprezydent Lublina Mariusz Banach oraz dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Ewa Dumkiewicz-Sprawka. Zgromadzonych powitał ks. Marek Warchoł, kustosz sanktuarium. - Trzeba poszukiwać nowych i dobrych dróg, które wskażą kierunek do Chrystusa; tym którzy Go dopiero rozpoznają, tym którzy Go znają by chcieli za Nim podążać, i tym którzy niedługo pójdą w świat by wychowywać kolejne pokolenie. Życzę, by Matka Boża Stolica Mądrości wypraszała dary Ducha Świętego dla tych, którzy przekazują Ewangelię, jak i tych którzy będą jej odbiorcami - powiedział kustosz.

Piękna praca

W homilii abp Stanisław Budzik przywołał wspominaną w tym dniu św. Monikę i jej syna św. Augustyna. Jak dowodził, znajomość postaci z historii Kościoła, z którymi dzieli nas ogromny dystans czasowy, jest zasadna, ponieważ stawiane przez nich pytania i odpowiedzi przekraczają granice czasu i kultur. Augustyn, wychowany w wierze, w młodym wieku porzucił chrześcijaństwo. Podobnie dzieje się we współczesnym świecie, gdy młodzież, wychowana w katolickich rodzinach, oddala się, a nawet porzuca Boga i Kościół. Jak niegdyś, również i dziś wiele matek wylewa łzy, by ich dzieci powróciły do Chrystusa. - W procesie nawrócenia Augustyna rola matki była zasadnicza; jej modlitwa i łzy, jej mądrość i troska. Wytrwała modlitwa matki i duchowy niepokój syna doprowadziły do nawrócenia - powiedział ksiądz arcybiskup. - Jak Chrystus przyciągnął do siebie Augustyna potęgą Bożej miłości, tak może przyciągnąć i nas, i naszych wychowanków, którym głosimy Ewangelię - podkreślił. Nawiązując do dzieła św. Augustyna „De Civitate Dei” (O państwie/mieście Bożym), abp Budzik zachęcał, by katecheci słowem i przykładem życia budowali „miasto oparte na miłości Boga i człowieka, a nie na miłości własnej”. - Natura skłania nas, byśmy budowali wokół siebie, ale Chrystus wzywa, abyśmy otwierali się na innych. Jeśli pracujemy dla Chrystusa, jeśli naszą intencją jest oddanie czci Chrystusowi i głoszenie z radością Ewangelii, wówczas budujemy Królestwo Boże - powiedział ksiądz arcybiskup. Za św. Augustynem przypomniał, że nauczanie wiary w oparciu o rozum jest niewystarczające; konieczne jest doprowadzeni katechizowanego na spotkanie z Bożą miłością. - Przedłużać działanie Chrystusa to piękna, odpowiedzialna i trudna praca. Trzeba w niej budować głęboką osobową więź z Chrystusem, wsłuchiwać się w Jego słowa i wprowadzać je w życie oraz otwierać się na natchnienia Ducha Świętego - podkreślił pasterz.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy kartuz

Święty Brunon – założyciel zakonu kartuzów, jednego z najsurowszych zakonów istniejących do dziś w Kościele, wybrał charyzmat milczenia, samotności i ciszy.

O zakonie kartuzów usłyszeliśmy zapewne dzięki filmowi Wielka cisza. Kim był jego założyciel? Brunon urodził się w Kolonii i pochodził ze znamienitej rodziny. Uczył się m.in. w szkole katedralnej w Reims, a także w Tours. Około 1055 r. przyjął święcenia kapłańskie. Rok później biskup Reims – Manasses I powołał Brunona, aby prowadził tam szkołę katedralną. Trwało to ok. 20 lat (1056-75). Wychował wielu wybitnych mężów owych czasów. W 1080 r. zaproponowano mu biskupstwo, nie przyjął jednak tej godności. Udał się do opactwa cystersów w Seche-Fontaine, by poddać się kierownictwu św. Roberta. Po pewnym czasie opuścił klasztor i w towarzystwie ośmiu uczniów udał się do Grenoble. Tam św. Hugo przyjął swojego mistrza z wielką radością i jako biskup oddał mu w posiadanie pustelnię, zwaną Kartuzją. Tutaj w 1084 r. Brunon urządził klasztor, zbudowany też został skromny kościółek. Klasztor niebawem tak się rozrósł, że otrzymał nazwę „Wielkiej Kartuzji” (La Grande Chartreuse). W 1090 r. Brunon został wezwany do Rzymu przez swojego dawnego ucznia – papieża bł. Urbana II na doradcę. Zabrał ze sobą kilku towarzyszy i zamieszkał z nimi przy kościele św. Cyriaka. Wkrótce, w 1092 r., w Kalabrii założył nową kartuzję, a w pobliskim San Stefano in Bosco Bruno stworzył jej filię. Tam zmarł. Kartuzję w Serra San Bruno odwiedził w 1984 r. św. Jan Paweł II. Uczynił to również Benedykt XVI 9 października 2011 r. W słowie do kartuzów podkreślił wówczas znaczenie charyzmatu milczenia we współczesnym świecie. Charyzmat kartuzji – powiedział – sprawia, że „człowiek wycofując się ze świata, poniekąd «eksponuje się» na rzeczywistość w swej nagości, eksponuje się na tę pozorną pustkę, aby doświadczyć Pełni, obecności Boga, Rzeczywistości najbardziej realnej, jaka istnieje, i która wykracza poza wymiar zmysłowy”.

CZYTAJ DALEJ

Czy wiara chroni przed lękiem?

Niedziela Ogólnopolska 19/2022, str. 12-13

[ TEMATY ]

duchowość

Adobe Stock, montaż: Anna Wiśnicka

Lęk jest zbyt ludzką sprawą, żeby się nią nie zajmowała Biblia, i zbyt Bożą, żeby Bóg zostawił człowieka bez jakichkolwiek wskazówek.

To, co Pismo Święte mówi na temat lęku, można zawrzeć w co najmniej czterech myślach.

CZYTAJ DALEJ

Obchody 38. rocznicy porwania i męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki

2022-10-06 18:50

[ TEMATY ]

rocznica

śmierć

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu Księdza Jerzego Popiełuszki

19 października minie 38 lat od daty męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Po raz czwarty obchodzony będzie wtedy Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Uroczysta Msza Święta rocznicowa z modlitwą o kanonizację męczennika odprawiona zostanie 19 października o godzinie 18:00 w żoliborskim kościele Świętego Stanisława Kostki.

Obchody rocznicy rozpoczną się w Sanktuarium Bł. Księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie 16 października o godzinie 19:00 pokazem spektaklu teatralnego “POKONAĆ PIEKŁO” w wykonaniu teatru „Nie teraz”. Widowisko wystawione na scenie Domu Amicus w parafii św. St. Kostki, wyreżyserowane przez Tomasza Żaka ukazuje mistyczną rozmowę Bł. ks. Jerzego Popiełuszki i Św. Andrzeja Boboli. Premiera spektaklu miała miejsce przed miesiącem, w Suchowoli, podczas 75 rocznicy urodzin bł. ks. J. Popiełuszki. Partnerem wydarzenia jest białostocki oddział IPN. Po zakończeniu spektaklu uczestnicy zaproszeni są do wieczornego zwiedzania muzeum księdza Popiełuszki z przewodnikiem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję