Reklama

Niedziela Lubelska

Drogi do wolności. Święto "Solidarności"

2022-09-12 06:58

NSZZ Solidarność Lublin

Czuję się dumnym członkiem wielkiego narodu, który pokazał i wciąż okazuje wyjątkową solidarność - powiedział Marian Król, przewodniczący Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”.

Dzień Solidarności i Wolności miał wyjątkowo bogaty program. 31 sierpnia centralne uroczystości w Lublinie rozpoczęły się tradycyjnie przed Pomnikiem Wdzięczności, gdzie przedstawiciele różnego szczebla władz, instytucji i stowarzyszeń, a przede wszystkim uczestnicy wydarzeń z 1980 r., złożyli kwiaty. Środowisko „Solidarności” nie zapomniało o swoim kapelanie, bł. ks. Jerzym Popiełuszce. Po Mszy św. celebrowanej w archikatedrze lubelskiej pod przewodnictwem bp. Józefa Wróbla, z udziałem m.in. ks. prał. Zbigniewa Kuzi, wieńce zostały złożone pod pomnikiem kapłana - męczennika. Zgromadzeni modlili się w intencji wszystkich żyjących i zmarłych działaczy, którzy oddali siebie samych sprawie wolnej Polski. Głównym wydarzeniom towarzyszył bogaty program, m.in. z wielkim koncertem na pl. Litewskim oraz wręczeniem medali i wyróżnień zasłużonym działaczom „Solidarności”. Gościem lubelskich obchodów był Andrzej Dera, minister w kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy.

Warto być Polakiem

- Nasz historyczny sukces, z którego powinniśmy być dumni, który powinien nam przypominać, że Ojczyzną i wolnością nie można kupczyć, dokonał się 42 lata temu. Ojczyzna to matka, którą w sposób szczególny należy chronić i o nią dbać, a nie poszukiwać jej wrogów, pomocnych w zdobyciu politycznej władzy - to fragment stanowisku Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”, przyjęty z okazji państwowego święta, które upamiętnia historyczny zryw Polaków w lipcu i sierpniu 1980 r. Podczas okolicznościowego posiedzenia zarządu zasłużeni związkowcy zostali uhonorowani medalami „Bene Meritus”. W Urzędzie Wojewódzkim za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce kilkanaście osób otrzymało Krzyże Oficerskie i Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyże Zasługi. - To wy, nasi bohaterowie, jesteście fundamentem założycielskim wolnej i niepodległej Ojczyzny. To wy pokazaliście, że naród polski ukochał wolność. Waszym zaangażowaniem wskazaliście jasny kierunek, że warto być Polakiem - powiedział wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, dziękując odznaczonym za ich oddanie dla Ojczyzny.

Reklama

Solidarność i wolność

Uroczystości odbyły się w cieniu wojny w Ukrainie. - Dziś ponownie stajemy wobec zagrożeń płynących zza wschodniej granicy, ze strony Federacji Rosyjskiej. 42 lata temu walczyliśmy z terrorem Związku Sowieckiego, a obecnie jesteśmy zobowiązani do wsparcia walk naszych sąsiadów, Ukraińców, z najeźdźcą, spadkobiercą sowieckich, totalitarnych metod perswazji. Po raz kolejny z całą stanowczością podkreślamy, że nie ma naszej zgody, by w cywilizowanym świecie popełniano bezkarnie zbrodnie, jakich dokonują wojska rosyjskie na terenie Ukrainy. Jednocześnie wyrażamy naszą solidarność i pełne wsparcie obywatelom Ukrainy, którzy dzielnie bronią swojej wolności i suwerenności - to stanowisko Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”.

- Dwa słowa z nazwy dzisiejszego święta: solidarność i wolność, przywołują trzy charakterystyczne daty: 1980, 1981 i 1989. Jeszcze rok temu można by powiedzieć, że te dwa słowa trochę przyblakły i straciły na swojej emocjonalnej wymowie. Dzień 24 lutego przypomniał, co znaczą. Dlatego pokłon składany uczestnikom protestów i bohaterom stanu wojennego, tym, którzy doprowadzili do odzyskania wolności i nieodległości w 1989 r., jest równocześnie wezwaniem, aby nie był on tylko zwykłym gestem pamięci. Tylko i wyłącznie poprzez naszą solidarność, wolność zachowa Ukraina, wolność zachowają kraje Europy Środkowo-Wschodniej, kraje nadbałtyckie, a być może cała Europa i świat - powiedział wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Program wizyty apostolskiej papieża Franciszka w Bahrajnie

2022-10-06 13:20

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Ks. Tomasz Podlewski

Program wizyty apostolskiej papieża Franciszka w Bahrajnie w dniach 3-6 listopada opublikowało dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Czwartek 3 listopada 2022

CZYTAJ DALEJ

Josemaria Escriva de Balaguer

Niedziela Ogólnopolska 1/2002

[ TEMATY ]

święty

błogosławieni

pl.wikipedia.org

Josemaria Escriva de Balaguer

Josemaria Escriva de Balaguer

Msza św. za Polskę

CZYTAJ DALEJ

Winnica: Dzwon Nadziei z krakowskich Łagiewnik trafił do ukraińskiego sanktuarium Bożego MIłosierdzia

2022-10-06 18:37

[ TEMATY ]

Łagiewniki

Ukraina

dzwon

Archiwum Archidiecezji Krakowskiej

Dzwon Nadziei poświęcony 14 sierpnia w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach dotarł do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Winnicy w Ukrainie. Przekazanie daru odbyło się podczas obchodów 25. rocznicy konsekracji winnickiego kościoła z udziałem ordynariusza diecezji kamieniecko-podolskiej bp. Leona Dubrawskiego.

Na czaszy dzwonu umieszczone są słowa z homilii św. Jana Pawła II wygłoszonej 17 sierpnia 2002 roku: „Gdzie wojna przynosi ból i śmierć niewinnych, potrzeba łaski miłosierdzia, która koi ludzkie umysły i serca i rodzi pokój". Dzwon jest darem Łagiewnik dla udręczonej wojną Winnicy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję