Reklama

Kościół

Tydzień w Watykanie

Można powiedzieć, z przymrużeniem oka, że że w minionym tygodniu Watykan przeniósł się kazachskie stepy. Przynajmniej na trzy dni, bo od 13 do 15 września przebywał tam papież uczestnicząc z VII Kongresie Zwierzchników Religii Tradycyjnych i Światowych.

[ TEMATY ]

Watykan

Adobe Stock

Takie spotkania, jako pierwszy, zapoczątkował w 1986 r., w Asyżu św. Jan Paweł II. Naraził się w ten sposób krytykę. Szczególnie w kręgach tradycjonalistycznych. Za samego pontyfikatu Papieża Polaka te głosy słyszalne były słabiej, ale po śmierci, kiedy przyszło do oceny pasterzowania św. Jana Pawła II, organizowanie spotkań międzyreligijnych i generalnie inicjatywy z zakresu dialogu międzyreligijnego, stały się jednym z ulubionych tematów krytyków Karola Wojtyły. Najbardziej zapiekli twierdzili, że inicjatywy Jana Pawła II na tym polu, słowa i gesty to przeszkoda do kanonizacji.

Podobne słowa krytyki spotkały także Franciszka za udział w kazachskim wydarzeniu, które łączyła z pierwszym spotkaniem w Asyżu w 1986 r. sprawa pokoju. Pokój na świecie i działania różnych religii i wyznań dla osiągnięcia pokoju były głównym tematem z którym do Nur Sułtanu przyjechał Franciszek, choć nie mniej ważnym było również podkreślenie zagrożonego praktycznie na całym świecie prawa do wolności religijnej i prawa do swobodnego manifestowania swojej wiary także w środowiskach demokracji liberalnych.

Choć większy ciężar gatunkowy miały dwa przemówienia papieża wygłoszone w Nur Sułtanie, to jednak do mediów głównego nurtu jeżeli przebijały się, to przede wszystkim bardziej konkretne, bo swobodniejsze wypowiedzi z rozmowy papieża z dziennikarzami na pokładzie samolotu wracającego do Rzymu. Najczęściej, jak się zdaje, przywoływano słowa papieża z których wynikało, że przekazywanie broni broniącej się Ukrainie jest czymś moralnie usprawiedliwionym. Papież chwilę później zaznaczył, że to „motywacja jest tym, co w dużej mierze kwalifikuje moralność tego czynu”. Oczywiście chodzi w tym przypadku o ofiarujących broń. Bo można to czynić z czystej intencją pomocy, albo można przekazywać broń w innych celach. Między innymi w celu „wywołania większej wojny”, albo prostego zarobku – sprzedaż broni, albo wreszcie, żeby oczyścić sobie magazyny. Franciszek nie sugerował, że ktokolwiek z przekazujących broń Ukrainie ma intencje niecne, ale, że mogą być różne to nie ulega wątpliwości. Wiadomo, że papież broni nie lubi, bo wielokrotnie dawał temu wyraz .

Reklama

Nie jest też zdania, co powiedział w najnowszym wywiadzie dla jednej z włoskich gazet, że broń może doprowadzić do pokoju. Tu droga jest inna – sprawiedliwość i przebaczenie. Co zaś do broni. - To jest zabójczy handel – mówił Franciszek - Ktoś mi powiedział - kto rozumie statystykę - że gdyby przestano produkować broń na rok, rozwiązano by cały problem głodu na świecie... To proste, ale jak się okazuje u człowieka nic nie jest proste, no chyba – takie myśli też gdzieś dało się między liniami dopatrzeć u Franciszka – że nastąpi zmiana władzy u tych, którzy mają jej na świecie najwięcej, ale zarazem też najwięcej odpowiedzialności. Papież mówił o potrzebie wstrząsu w dialogu międzyreligijnym, ale kto wie czy nie myślał też o wstrząsie wśród elit politycznych.

Media wybiły też wyrażoną przez Ojca Świętego wolę dialogu z Moskwą. Z Rosją trzeba prowadzić dialog – mówi papież dodając, że owszem „może on śmierdzieć” (dialog z agresorem odpowiedzialnym za uczynione zło), ale prowadzić go trzeba, bo to jedyne narzędzie, jedyna rozsądna furtka, która prowadzi do pokoju. Pod koniec tygodnia okazało się również kto będzie reprezentował Watykan na pogrzebie brytyjskiej królowej. Będzie to sekretarz ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, abp Paul Galagher. Brytyjczyk.

2022-09-19 15:49

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: nowy biskup Tarbes i Lourdes

[ TEMATY ]

Watykan

Ks. Tomasz Podlewski

Ojciec Święty mianował ks. Jean-Marca Micasa, PSS, dotychczasowego przełożonego prowincjalnego Stowarzyszenie Prezbiterów św. Sulpicjusza we Francji, biskupem Tarbes i Lourdes (Francja) – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Biskup-nominat Jean-Marc Micas urodził się 17 czerwca 1963 r. w Montélimar (w departamencie Drôme). W 1983 r. uzyskał dyplom inżyniera budownictwa lądowego i klimatu na Uniwersytecie w Tuluzie. W latach 1985-1990 uczęszczał do seminarium Saint-Cyprien w Tuluzie, gdzie uzyskał licencjat kanoniczny z teologii.

CZYTAJ DALEJ

Brazylia: dzieci odmawiające różaniec przybyły do Aparecidy

2022-12-08 17:00

[ TEMATY ]

dzieci

różaniec

Brazylia

Karol Porwich/Niedziela

Do Narodowego Sanktuarium Maryjnego w Aparecidzie przybyła pierwsza pielgrzymka dzieci odmawiających różaniec. Temu wydarzeniu towarzyszyło hasło „Różaniec dzieci: Ewangelizować dzieci w Domu Matki”. Motto towarzyszące tej pielgrzymce przypominało słowa Jezusa „Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie” (Mt 19,14).

Pierwsza krajowa pielgrzymka dzieci odmawiających różaniec rozpoczęła się w sobotnie popołudnie wspólną modlitwą różańcową, której przewodniczył ks. Eduardo Catalfo, redemptorysta, rektor największego sanktuarium maryjnego w Brazylii. Ukoronowaniem pielgrzymki była Msza święta sprawowana przez miejscowego arcybiskupa Orlando Brandesa.

CZYTAJ DALEJ

Strzegom. Realizują program duszpasterski

2022-12-08 21:37

[ TEMATY ]

Strzegom

ks. Piotr Sipiorski

ks. Mirosław Benedyk

Młodzież z księdzem Piotrem przed wejściem do sanktuarium św. Jacka

Młodzież z księdzem Piotrem przed wejściem do sanktuarium św. Jacka

Ks. dr Piotr Sipiorski, wikariusz strzegomskiej bazyliki, od zaledwie kilku miesięcy jest dekanalnym duszpasterzem młodzieży, a już odnalazł wspólny język z młodymi w sprawach wiary i Kościoła.

Ks. Piotr jest doświadczonym pedagogiem i katechetą. Jeszcze przed wstąpieniem do seminarium z powodzeniem pracował zawodowo jako nauczyciel w jednej z wałbrzyskich szkół. - Umiejętność nawiązywania kontaktów i relacji z dziećmi oraz młodzieżą sprawia, że i w pracy duszpasterskiej jest odrobinę łatwiej. Choć w dzisiejszych czasach praca nad wiarą młodych to wielkie wyzwanie nie tylko dla katechetów, ale przede wszystkim dla rodziców - mówi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję