Reklama

Kościół

Papież pamiętał o chorych

Na zakończenie dzisiejszej audiencji Ojciec Święty pozdrowił osoby cierpiące na chorobę Alzheimera a także poddawane hemodializie i przeszczepom.

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Alzheimera choroby, która dotyka tak wielu ludzi, którzy często są spychani na margines społeczeństwa z powodu tego schorzenia. Módlmy się za osoby cierpiące na chorobę Alzheimera, za ich rodziny i za tych, którzy z miłością się nimi opiekują, aby otrzymywali coraz większe wsparcie i pomoc. Łączę się też w modlitwie z osobami poddanymi hemodializie i przeszczepom, którzy są tu obecni poprzez swoich przedstawicieli.

2022-09-21 11:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek ponownie odwiedzi Asyż we wrześniu?

[ TEMATY ]

Franciszek

Asyż

Grzegorz Gałązka

W drugiej połowie września Franciszek ponownie zawita do Asyżu, tym razem w związku z organizowanym tam przez rzymską Wspólnotę św. Idziego międzynarodowym i międzyreligijnym spotkaniem w intencji pokoju. Zapowiedział to w krótkiej rozmowie z włoską stacja TV2000 imam Perugii - Abdel Qader Moh'd, który spotkał się z papieżem podczas jego niedawnego pobytu w mieście św. Franciszka 4 sierpnia.

Przywódca muzułmański przypomniał, że w dniach 18-20 września odbędzie się w tym małym miasteczku włoskim tradycyjne już spotkanie modlitewne przedstawicieli różnych religii, tym razem pod hasłem "Pragnienie pokoju. Religie i Kultury w Dialogu". Wydarzenie to, organizowane przez Wspólnotę św. Idziego, w tym roku we współpracy z franciszkańskimi rodzinami zakonnymi i diecezją asyską, odbędzie się w mieście św. Franciszka dla upamiętnienia 30. rocznicy pierwszego takiego spotkania, zwołanego tam przez św. Jana Pawła II w dniu 27 października 1986.

CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

[ TEMATY ]

Msza św.

kalendarz

kalendarium

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2022 roku.

Ustalanie daty Paschy Ojcowie Soboru w Nicei (325 r.) zlecili patriarsze Aleksandrii, dlatego że miasto to słynęło z wysokiego poziomu studiów w dziedzinie astronomii. Biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten przetrwał w Kościele aż do dnia dzisiejszego.

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: święto seminarium oraz zebranie oddziału Polskiego Towarzystwa Teologicznego

2022-12-08 19:31

[ TEMATY ]

seminarium

Towarzystwo Teologiczne

Elbląg

WSD w Częstochowie

Msza święta, wykład, prezentacja najnowszego numeru „Studiów Elbląskich” złożyły się na obchody uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - święta patronalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu. Z wydarzeniem związane zostało także zebranie elbląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Teologicznego.

W wygłoszonej podczas Mszy św. homilii bp Jacek Jezierski przypomniał, że rozumienie prawdy o Niepokalanym Poczęciu Maryi dojrzewało w Kościele przez stulecia. - Na Wschodzie w wieku VII, a na Zachodzi około IX w. zaczęto w liturgii obchodzić święto Poczęcia Maryi. Używano wobec Niej różnych określeń: niepokalana, cała święta, nieskażona żadnym grzechem – mówił kaznodzieja. Zauważył też, że w Kościele zachodnim wieków średnich dominowała Augustyńska myśl o grzechu pierworodnym i jego skutkach. Wybitni teologowie: Bernard z Clairvaux, Anzelm z Aosty, Piotr Lombard, Tomasz z Akwinu, Bonawentura, czy też Antoni z Padwy nie mogli pogodzić się z wyjątkowym statusem Maryi, z Jej niepokalanym poczęciem. – Przełomowa była tu myśl franciszkanina Dunsa Szkota († 1308), który uczył, że Maryja została odkupiona uprzednio, przed poczęciem. Bóg uczynił Ją sprawiedliwą i świętą ze względu na Jej przewidziane Boże macierzyństwo, na macierzyństwo wobec Odkupiciela – wskazał bp Jezierski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję