Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Włochy

Otwarcie grobu św. Ojca Pio

Reklama

W San Giovanni Rotondo na południu Włoch w nocy z 2 na 3 marca dokonano ekshumacji doczesnych szczątków św. Ojca Pio z Pietrelciny. Przeniesiono je z krypty, w której zostały złożone we wrześniu 1968 r., do pobliskiego klasztoru Kapucynów. Tam relikwie Świętego poddane zostaną oględzinom i konserwacji w perspektywie planowanego wystawienia na widok publiczny od 24 kwietnia br.
Wiadomość o ekshumacji podał o pierwszej w nocy obecny przy niej metropolita archidiecezji Manfredonia-Vieste-San Giovanni Rotondo abp Domenico D’Ambrosio, który w imieniu Watykanu nadzoruje działalność sanktuarium Świętego. Przemawiając do zgromadzonych przed nim kilkuset wiernych, hierarcha poinformował, że ciało słynnego stygmatyka i uzdrowiciela jest „w dość dobrym stanie” oraz że doskonale zachowane są m.in. dłonie i stopy (Ojciec Pio, jak wszyscy kapucyni, pochowany został bez obuwia). Słuchacze powitali te słowa oklaskami.
Przy ekshumacji było ok. dwustu osób, w tym członkowie rodziny Ojca Pio oraz Consiglia De Martino i Matteo Pio Colella, których uzdrowienie, przypisane wstawiennictwu zakonnika, umożliwiło jego beatyfikację w 1999 r. i kanonizację trzy lata później. Wszyscy złożyli ślubowanie, że zachowają w tajemnicy to, co widzieli.
Abp D’Ambrosio potwierdził, że od 24 kwietnia przez kilka miesięcy - nie podano dokładnie, do kiedy (być może nawet przez cały rok) - ciało Świętego zostanie wystawione w tej samej krypcie w kościele Matki Bożej Łaskawej. Uroczystości przewodniczyć będzie kard. José Saraiva Martins, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Arcybiskup nie wykluczył, że do sanktuarium może wtedy przybyć Papież Benedykt XVI.
W opinii br. Pawła Teperskiego, kapucyna z Krakowa, będącego przez rok spowiednikiem w San Giovanni Rotondo, obecnie sprawa przeniesienia szczątków św. Ojca Pio do nowej bazyliki - o czym ostatnio dyskutowano w mediach - wydaje się zamknięta, jednak nie można przekreślić takiej możliwości w przyszłości. Nowoczesna budowla jest w stanie pomieścić wielką rzeszę pielgrzymów, a przede wszystkim przetrwać trzęsienia ziemi, co jest ważne, gdyż San Giovanni Rotondo leży w strefie sejsmicznej. Według br. Teperskiego, wierni wolą przeżyć chwilę modlitwy w zaciszu kameralnej krypty niż w nowoczesnej, jeszcze „nieprzemodlonej” świątyni.
Nowy kościół jest obliczony na ponad 6 tys. osób. Znajduje się przed nim plac, na którym można odprawić Mszę św. dla ponad 30 tys. wiernych. Rozbudowa sanktuarium była konieczna ze względu na stale rosnącą liczbę pielgrzymów. W 1996 r. było ich 3,1 mln, a w 2007 r. - już 6,7 mln. I będzie coraz więcej, bo - jak mówi br. Teperski - Ojciec Pio jest odpowiednim świętym na nasze czasy. Ludzie szukają dziś sensacji, więc przyciągają ich np. stygmaty Ojca Pio, dar bilokacji i czytania w ludzkich sumieniach czy zapach fiołków. Ale kiedy już naprawdę zbliżą się do Ojca Pio, to wtedy te nadzwyczajne znaki przestają być dla nich tak ważne i dociera głębokie przesłanie, płynące z życia tego Świętego: miłość do Chrystusa Ukrzyżowanego, wielkość Eucharystii i sakramentu spowiedzi.

Za tydzień na temat otwarcia grobu Ojca Pio i kapucyńskiej pielgrzymki do San Giovanni Rotondo napisze w „Niedzieli” o. Gracjan Majka, kapucyn.

(R. i M. K.-K.)

USA

„Jestem” w Amerykańskiej Częstochowie

W dniach 1-3 marca odbyły się w Amerykańskiej Częstochowie dwudniowe rekolekcje wielkopostne pt. „Jestem”, które zostały zorganizowane przez młodzież z grupy Odnowy w Duchu Świętym Lew Judy, działającej w jedynej polskiej parafii na Manhattanie w Nowym Jorku. Rekolekcje prowadzili ojcowie paulini.
Uczestnicy rekolekcji przybyli z Nowego Jorku, New Jersey, Connecticut i Waszyngtonu. Nauki rekolekcyjne głosili m.in.: ojciec podprzeor Bartłomiej Marciniak, o. Stanisław Rudziński, o. Dominik Libiszowski i br. dk. Michał Kurzynka. Uczestnicy rekolekcji spotkali się także z najstarszym zakonnikiem paulińskim - 96-letnim br. Kazimierzem Paśnikiem. Opowiedział on o początkach Amerykańskiej Częstochowy, podzielił się również doświadczeniami ze swojego pobytu na Węgrzech.
W pierwszej drewnianej kaplicy, znajdującej się na cmentarzu w Amerykańskiej Częstochowie, uczestnicy pod przewodnictwem o. Bartłomieja odmówili Akt Oddania się Matce Bożej.

O. Michał Czyżewski OSPPE

Ludzie

Kard. Rouco Varela

Nowym przewodnicząceym Konferencji Biskupów Hiszpanii został wybrany kard. Rouco Varela. Metropolita Madrytu znany jest z twardej krytyki rządzących Hiszpanią socjalistów. Przewodził on już pracom Komisji Episkopatu Hiszpanii w latach 1999 - 2005. Wyborowi wiele uwagi poświęciły hiszpańskie media - ze względu na toczącą się kampanię przed wyborami do parlamentu. Arcybiskup Madrytu, w przeciwieństwie do głównego kontrkandydata - bp. Ricardo Blázqueza, uważany jest za zdecydowanego i otwartego przeciwnika socjalistów. W porównaniu z nim bp Blázquez, ordynariusz diecezji Bilbao, który również sprzeciwiał się lewicowym reformom rządu José Luisa Zapatero, określany był jako „umiarkowany i gotowy do dialogu”.
W ostatnim czasie dochodziło do napięć między władzami państwowymi a hierarchią kościelną. Przedstawiciele rządu oskarżali biskupów o udział w kampanii wyborczej, mieszanie się do polityki i popieranie prawicowej Partii Ludowej (PP). Zapatero miał nawet grozić, że jeśli wygra wybory, pokaże biskupom, gdzie jest ich miejsce.

Krótko

Kanada zniosła 1 marca obowiązek wizowy wobec Polaków. Do Kraju Klonowego Liścia będziemy mogli jeździć bez wiz.

Znowu niespokojnie w relacjach Izrael - Autonomia Palestyńska. Armia izraelska przeprowadziła operację wojskową w Strefie Gazy, zabijając ponad 100 Palestyńczyków. W odpowiedzi prezydent Palestyńczyków Mahmud Abbas zawiesił wszelkie kontakty z Izraelem.

Następcą Władimira Putina na Kremlu zostanie Dmitrij Miedwiediew, faworyt Putina. W wyborach 2 marca zagłosowało na niego ponad 70 procent wyborców.

Według raportu Departamentu Obrony USA, Chiny budują zaawansowaną technologicznie armię, zdolną do prowadzenia szybkich i skutecznych wojen.

Kolejna odsłona wojny między Rosją a Ukrainą o gaz. Rosjanie zagrozili zmniejszeniem dostaw dla Ukrainy, tłumacząc to długami. Ukraińcy z kolei zarzucili Rosji zaległości w opłatach za tranzyt do UE i zagrozili zmniejszeniem dostaw na Zachód.

Parlament Osetii Południowej zwrócił się o uznanie niepodległości do sekretarza generalnego ONZ, prezydenta i parlamentu Rosji oraz do szefów państw i parlamentów Wspólnoty Niepodległych Państw i krajów Unii Europejskiej.

Litewski parlament może wkrótce opowiedzieć się mocno za życiem nienarodzonych. Inicjatorem ustawy jest Wyborcza Akcja Polaków. Przeciwnicy życia mobilizują Parlament Europejski, aby wpłynął na litewskich posłów i uniemożliwił uchwalenie nowego prawa.

Hillary Clinton wróciła do gry. Żona byłego prezydenta wygrała w trzech z czterech stanów, w których na początku marca odbywały się prawybory, i odrobiła straty w stosunku do swojego rywala Baracka Obamy.

Brytyjska minister spraw wewnętrznych Jacqui Smith po raz pierwszy przedstawiła terminarz wprowadzenia dokumentów tożsamości (national identity card). Na razie nie będą one miały charakteru powszechnego i obowiązkowego, ale w ciągu dziewięciu lat ponad połowa mieszkańców kraju ma się już nimi legitymować.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI oraz BP KEP.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się zmienił na lepsze

2025-04-02 14:38

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

źródło: wikipedia.org

"Chrystus i jawnogrzesznica", Nicolas Poussin (1653 r.)

Chrystus i jawnogrzesznica, Nicolas Poussin (1653 r.)

Ważne jest, aby w każdej sytuacji kryzysowej, którą przeżywam, zaprosić Jezusa. On jest pomocą, światłem i On udziela łaski, aby z trudności wyjść i stać się lepszym czy mądrzejszym.

Jezus udał się na Górę Oliwną, ale o brzasku zjawił się znów w świątyni. Cały lud schodził się do Niego, a On, usiadłszy, nauczał ich. Wówczas uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego kobietę, którą dopiero co pochwycono na cudzołóstwie, a postawiwszy ją pośrodku, powiedzieli do Niego: «Nauczycielu, tę kobietę dopiero co pochwycono na cudzołóstwie. W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A Ty co powiesz?» Mówili to, wystawiając Go na próbę, aby mieli o co Go oskarżyć. Lecz Jezus, schyliwszy się, pisał palcem po ziemi. A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich: «Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem». I powtórnie schyliwszy się, pisał na ziemi. Kiedy to usłyszeli, jeden po drugim zaczęli odchodzić, poczynając od starszych, aż do ostatnich. Pozostał tylko Jezus i kobieta stojąca na środku. Wówczas Jezus, podniósłszy się, rzekł do niej: «Kobieto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił?» A ona odrzekła: «Nikt, Panie!» Rzekł do niej Jezus: «I Ja ciebie nie potępiam. Idź i odtąd już nie grzesz».
CZYTAJ DALEJ

Japonia: po 102 latach przestała się ukazywać jedyna gazeta katolicka w tym kraju

2025-04-02 14:25

[ TEMATY ]

Japonia

Adobe Stock

Malejąca liczba czytelników oraz rosnące koszty drukarskie i wydawnicze sprawiły, iż po 102 latach przestał wychodzić "Katorikku shimbun" - jedyne pismo katolickie w Japonii. Ostatni jego numer ukazał się z datą 30 marca. Redakcja gazety, żegnając się ze swymi dotychczasowymi odbiorcami, zapowiedziała, że ruszy strona internetowa, która będzie zamieszczać bieżące wiadomości z życia Kościoła w kraju i na świecie.

„Biorąc pod uwagę obecną sytuację biznesową gazety i rozprzestrzenianie się Internetu, od kilku lat rozważamy, w jaki sposób powinniśmy rozpowszechniać informacje o Kościele katolickim w Japonii” - oświadczył już w marcu ub.r. przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Japonii kard. Tarcisio Isao Kikuchi. Oznajmił wówczas, że episkopat postanowił „rozpocząć konkretne prace nad stworzeniem nowej formy informowania”. W ten sposób o północy 1 kwietnia zaczęła działać strona Catholic Japan News, która na razie będzie dostępna tylko w języku japońskim.
CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Bogdan Rymanowski spotkał się z uczniami liceum sióstr nazaretanek

2025-04-03 18:31

[ TEMATY ]

Warszawa

św. Jan Paweł II

Bogdan Rymanowski

Wydawnictwo Biały Kruk

Każde wejście na antenę wiązało się z ryzykiem, że to właśnie oni będą musieli przekazać widzom tragiczną wiadomość - tak znany dziennikarz Bogdan Rymanowski wspomina 2 kwietnia 2005 r., dzień śmierci Jana Pawła II. Znany dziennikarz spotkał się z uczniami szkoły średniej prowadzonej przez siostry nazaretanki w Warszawie.

W ramach cyklu "Obywatelki Świata" Liceum Sióstr Nazaretanek odwiedził Bogdan Rymanowski - gwiazda dziennikarstwa Radia Zet i Polsat News. Podczas spotkania dziennikarz opowiedział o blaskach i cieniach swojego zawodu, a także o wyzwaniach, jakie napotykał w trakcie trwającej już ponad 30 lat kariery. Wspominał też swoje spotkania z Ojcem Świętym Janem Pawłem II oraz jego pożegnanie. Nie zabrakło również historii o wywiadzie ze Zbigniewem Herbertem.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję