Reklama

Wiara

Z różańcem w ręku po dar pokoju

#NiezbędnikRóżańcowy: Od aniołów do proroków

W naszych różańcowych rozważaniach doszliśmy do tej części Litanii Loretańskiej, która opiewa uwielbienie Maryi w niebie.

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

WSPÓLNA MODLITWA
23 października

„Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego, czyli wędrujemy z różańcem w ręku przez październikowe czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

Foto: CANVA

Tu czcimy ją jako Królową. Całkiem słusznie. Jest matką największego z królów, Chrystusa, przewyższa cnotami swego życia wszystkich świętych i mieszkańców nieba i jest wyposażona w królewską władzę. Maryja jako Matka Chrystusa jest także Królową aniołów, a więc istot najwyższych wśród wszystkich stworzeń. Już Ewangelie dają wskazywać na służebną rolę aniołów wobec Maryi: tak jest w scenie zwiastowania, tak jest przy ukazaniu się aniołów pasterzom; tak jest wtedy, gdy anioł informuje Józefa, że ma uciekać z Bożym Dzieciątkiem do Egiptu. Ten sam anioł zawiadamia Józefa o śmierci Heroda. Pod wezwaniem Królowej Aniołów istnieją trzy zakony żeńskie. W 1864roku zostało we Francji założone arcybractwo Matki Bożej Anielskiej, mające za cel oddawać cześć Maryi jako Królowej nieba. Wezwanie “Królowo Aniołów, módl się za nami” zostało włączone do Litanii Loretańskiej.

Zwracamy się zatem do Królowej Aniołów o pomoc, a ona mimo swojego człowieczeństwa królując nad Aniołami, może je do nas posyłać. Pamiętajmy jednak, że władza dana Maryi pochodzi od samego Boga. Nie należy o tym zapominać.

Reklama

Prośmy Królową Aniołów, aby posyłała tych, którzy pomogą nam wyjść ze ślepych uliczek.

Królowo patriarchów

Kolejne litanijne wezwanie przynosi nam możliwość poznania starotestamentalnych bohaterów, którymi są Patriarchowie. Słyszymy o nich w czytaniach mszalnych, śpiewamy w kolędach i innych pieśniach kościelnych. Patriarchowie są praojcami Izraela. Wśród nich wymienić należy: Abrahama, Izaaka, Jakuba i Józefa. Patriarchowie znajdują się na szczytach całej społeczności izraelskiej i jej poszczególnych pokoleń No, ale dobrze, wróćmy do sedna naszych rozważań, wśród których pierwsze miejsce zajmuje Maryja. Dlaczego Maryję nazywamy Królową Patriarchów? Chyba dlatego, że Kościół Chrystusowy nazywany jest Izraelem, a nawet prawdziwym Izraelem. Otóż Maryja, z woli samego Chrystusa umierającego na krzyżu, stała się Matką całego Kościoła. A jeśli Matką to i Królową. Jeden z patriarchów, Abraham nazywany jest ojcem naszej wiary, z kolei Maryja nazywana jest Panną Wierną i Wspomożycielką Wiernych. Króluje nad wszystkimi, którzy w jakikolwiek sposób patronują naszej wierze, jak między innymi patriarchowie.

Królowo proroków

Żeby wyjaśnić znaczenie tego wezwania najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie: co to znaczy prorokować? Prorokować – jak powie nam ks. Bp Kazimierz Romaniuk – to przekazywać ludziom Bożą wolę, która czasami dotyczy przyszłości, ale też przeszłości i teraźniejszości. Swoje posłannictwo prorocy pełnią zazwyczaj na wyraźne polecenie Boga, przed przyjęciem którego wzbraniają się czasami długo i uporczywie. Proroków starotestamentalnych znacznie przewyższyła Maryja, która nie czekała na Boże polecenia prorokowania. W Kanie Galilejskiej sama, z własnej inicjatywy zabrała głos i kazała ludziom czynić to, co poleci Jej Syn. Ale Maryja stała się Królową proroków, również poprzez ich własne proroctwa, bowiem wierzyli oni w przyjście Mesjasza. Wspominali również o kobiecie, która go miała narodzić. Oni oczekiwali na nią, na to co przyniesie. Oczekiwali na matkę Króla, oczekiwali na Maryję. Jest jeszcze jeden powód dla którego Maryi przysługuje tytuł Królowej Proroków: Maryja jest Matką Największego z Proroków, Jezusa Chrystusa. Jezus jest Królem proroków a Jego Matka Królową Proroków.

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#NiezbędnikRóżańcowy
<a href="https://www.niedziela.pl/niezbednikrozancowy"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-rozancowy-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikRóżańcowy" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#NiezbędnikRóżańcowy
<a href="https://www.niedziela.pl/niezbednikrozancowy"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-rozancowy-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikRóżańcowy" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2022-10-22 19:53

Ocena: +33 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikRóżańcowy: … Pan z tobą….

[ TEMATY ]

różaniec

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Kolejna część pozdrowienia anielskiego przynosi nam prawdę, że Maryja nigdy nie była sama. Przy Niej zawsze był Pan. Pozdrowienie Gabriela potwierdza, że Maryja została wybrana, obdarzona łaską i przez łaskę była przygotowywana na Matkę Bożego Syna.

Maryja nigdy nie oddaliła od siebie tej prawdy. Doskonale wiedziała, że Bóg nie zostawi Jej, skoro pozwolił, by pod Jej sercem ukształtowało się ziemskie życie Jezusa Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Papież: jestem całym sercem blisko osób dotkniętych trzęsieniem ziemi

2023-02-07 15:01

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek zapewnił, że jest całym sercem blisko osób dotkniętych trzęsieniem ziemi w Turcji i Syrii i modli się za ofiary. Wyraził pragnienie, by pomoc mogła wesprzeć wszystkich w tragedii. Słowa papieża zamieszczono we wtorek na jego profilu na Twitterze.

Na profilu Pontifex Watykan opublikował następujące słowa Franciszka: "Jestem całym sercem blisko osób dotkniętych trzęsieniem ziemi w Turcji i w Syrii. Modlę się nadal za tych, którzy stracili życie, za rannych, za ich rodziny, oraz za ratowników".

CZYTAJ DALEJ

Chcemy być traktowani z miłością

2023-02-07 17:17

[ TEMATY ]

młodzież

II Synod Młodych

młody Kościół

list młodych do księży

Katarzyna Krawcewicz

II Synod Młodych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbył się w listopadzie 2022 roku

II Synod Młodych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbył się w listopadzie 2022 roku

Owocem II Synodu Młodych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej jest list młodzieży do księży. Został on rozesłany do wszystkich kapłanów pracujących na naszym terenie. Czego pragnie młody Kościół, a co go boli? Co młodzież kocha w Kościele? Zachęcamy do zapoznania się z trzecią częścią listu.

„Kolejny problem to brak dbałości co do celebrowania Eucharystii czy podczas spowiedzi świętej. To piękne sakramenty, z których czerpiemy z wielką wdzięcznością. Jednak gdy widzimy, że kapłan ściągnął kazanie z Internetu, a ze sprawowaniem mszy ogromnie się spieszy i nie dba o przekazanie największej tajemnicy naszej wiary, czujemy się pokrzywdzeni. Chcemy piękna w Kościele, jakości, autentyczności. Brakuje nam też prawdziwej katechezy liturgicznej, chcemy wiedzieć i rozumieć, co dzieje się na liturgii, by nie wykonywać pustych znaków i nie wypowiadać słów bez pokrycia. Dodatkowo spowiedź święta, która ma nas pokrzepić, umocnić i obyć w Bożym Miłosierdziu staje się często czasem krytykowania czy wyrzucania swoich prywatnych frustracji przez księży. Sakrament pokuty i pojednania często jest dla nas trudny i gdy przychodzimy skruszeni i pokorni do konfesjonału, nie pomaga nam krzyk. Drogi Księże, w takich sytuacjach potrzeba nam dobra i opieki. Nie chodzi nam o to, by kapłani „słodzili” nam podczas spowiedzi, ale wiemy, że wszystko można powiedzieć na wiele różnych sposobów. Gdy dostrzegamy swój grzech i chcemy oddać się Bogu, chcemy być traktowani z miłością.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję