Reklama

Wiara

Z różańcem w ręku po dar pokoju

#NiezbędnikRóżańcowy: Królowa Apostołów, Męczenników i Wyznawców

Maryja nie zasiadała w gronie dwunastu, wybranych przez Jej Syna, a przysługuje Jej tytuł Królowej Apostołów. Dlaczego?

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Adobe Stock

WSPÓLNA MODLITWA
24 października

„Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego, czyli wędrujemy z różańcem w ręku przez październikowe czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

Foto: CANVA

Bo choć, jak powiedziałem przed chwilą, nie została wybrana do grona dwunastu, to Apostołowała, propagowała, rozpowszechniała prawdę o Bogu i Jego Miłości. Apostołowała tuż po zwiastowaniu, gdy udała się do swej krewnej Elżbiety. Swoją radością dzieliła się z innymi. Mówiła o tym, jak „wejrzał Bóg na uniżenie swej służebnicy i jak wielkie rzeczy uczynił Jej wszechmocny”. Maryja jest również apostołką dobroci, jest przykładem Matki zatroskanej o należyte wychowanie Syna, myślę tu o tym, jak prowadziła dwunastoletniego Jezusa do świątyni. Matka Najświętsza jest również apostołem wiary, bo przecież a Kanie Galilejskiej apostołowała swoją wiarę w cudotwórcze moce Jezusa. Pamiętać należy, że obecność Maryi przy Jezusie, to obecność dyskretna, drugoplanowa. Z pewnością wokół Niej znajdowali się uczniowie Pańscy, którym prawdopodobnie udzielała się Jej odwaga i apostolska gorliwość. Tak było np. podczas drogi krzyżowej Jezusa, pod krzyżem na Golgocie, a po Zmartwychwstaniu podczas zesłania Ducha Świętego. Z Ewangelii wiemy, że Apostołowie uznawali władzę Jezusa nad sobą, słuchali Go i w jakiś sposób byli mu poddani. Maryja, jako Matka Jezusa stała się królową również samych Apostołów .

Królowo Męczenników

Kolejne wezwanie tytułujące Maryję i podkreślające Jej godność Królewską. Tym razem widzimy Maryję jako Królową Męczenników, czyli osób, które oddały życie za swoją wiarę, za wiarę w Chrystusa. Ale Maryja nie umarła śmiercią męczeńską, dlaczego więc mówimy że jest Królową Męczenników? Przede wszystkim ze względu na ogrom cierpienia obecnego w Jej życiu. Samo zwiastowanie było dla Maryi zaskoczeniem, być może pokrzyżowało życiowe plany młodej Miriam. Łatwo można sobie wyrazić ból młodej Matki, której Dziecię urodziło się wśród zwierząt, w chłodnej stajni… A czy nie bolały Jej słowa Symeona, że Jej duszę przeszyje miecz boleści? A krzyżowa droga Jej Syna? I wreszcie Tajemnica Golgoty i dramat Matki przyglądającej się śmierci Jedynego Syna. Jak bardzo wrażliwe było i jest Serce Maryi na ból i cierpienie. Jest to serce Matki Boga, bojące dla nas ludzi.

Królowo Wyznawców

W naszych rozważaniach często stawiamy różnego rodzaju pytania. Nie inaczej będzie i dziś. Na początku naszego dzisiejszego rozważania, chcę postawić następujące pytanie: co to znaczy wyznawać? Otóż: wyznawać, to opowiadać się po stronie Boga, to dawać świadectwo o Bogu, to przyznawać się do Boga. Taka postawa ma w sobie coś z apostolstwa, choć wiadomo, że apostoł to coś więcej niż wyznawca. Zatem kto to jest wyznawca? Chyba nie trudno już o odpowiedź! Wydaje mi się, że wyznawcą można nazwać tego, kto zdobył się na minimum bycia chrześcijaninem. Ale jest to bardzo cenne minimum, zważywszy na słowa Jezusa: Kto się przyzna do Mnie wobec ludzi, przyzna się i Syn Człowieczy do niego wobec aniołów Bożych, a kto się Mnie wyprze wobec ludzi, tego wyprę się i Ja wobec aniołów Bożych (Łk 12,8n). przyznawać się do Jezusa, to dawać do zrozumienia całym stylem swojego życia, że wierzy się w Jego obecność i że się tą obecność akceptuje i na nią liczy. Maryja wyznała całym swoim życiem, że wierzy Bogu, że kocha Jezusa, że prowadzi Ją Duch Święty. Jest Królową Wyznawców, bo zachowywała i rozważała w swoim sercu wszystko, cokolwiek mówił Jej Syn.

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#NiezbędnikRóżańcowy
<a href="https://www.niedziela.pl/niezbednikrozancowy"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-rozancowy-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikRóżańcowy" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#NiezbędnikRóżańcowy
<a href="https://www.niedziela.pl/niezbednikrozancowy"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-rozancowy-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikRóżańcowy" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2022-10-23 21:19

Ocena: +37 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikRóżańcowy: Różaniec święty w objawieniach maryjnych - Paryż

[ TEMATY ]

różaniec

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Na szlaku maryjnych objawień, w których Matka Boża prosi o modlitwę różańcową, zatrzymujemy się w stolicy Francji, w Paryżu. To tutaj w 1465 roku Najświętsza Maryja Panna ukazała się dominikaninowi Alanusowi (de la Roche) de Rupe, żądając, aby żarliwie odmawiał różaniec i głosił kazania.

Postać bł. Alanusa poznaliśmy przed dwoma dniami, kiedy przywołaliśmy obietnice złożone przez Najświętszą Maryję Pannę wszystkim, którzy będą odmawiali różaniec.

CZYTAJ DALEJ

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim

2023-02-02 12:14

[ TEMATY ]

Koszalin

diecezjakoszalin.pl

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z posługi biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego i mianował jego następcą dotychczasowego koadiutora diecezji, bp. Zbigniewa Zielińskiego - ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Komunikat:

CZYTAJ DALEJ

Kinszasa: papież spotkał się z duchowieństwem i osobami konsekrowanymi

2023-02-02 18:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Do służenia ludowi Bożemu jako świadkowie Bożej miłości zachęcił papież kapłanów, diakonów i seminarzystów a także osoby konsekrowane Demokratycznej Republiki Konga. Franciszek spotkał się z nimi w katedrze w Kinszasie. Osobom konsekrowanym złożył życzenia z okazji ich dzisiejszego święta.

Witając papieża w katedrze Matki Bożej Kongijskiej, arcybiskup Kinszasy kard. Fridolin Ambongo zauważył, iż jest to okazja do dziękczynienia, w imieniu całego Kościoła, duchowieństwu i osobom zakonnym, za dzieło ewangelizacji, jakie pełnią oni w tym kraju, często w warunkach trudnych, a nieraz wręcz niebezpiecznych. A przybycie tutaj Ojca Świętego daje szczególny powód do nadziei oraz snucia planów na przyszłość z większym przekonaniem i oddaniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję