Reklama

Wiara

Z różańcem w ręku po dar pokoju

#NiezbędnikRóżańcowy: Królowo Dziewic, Wszystkich Świętych i bez zmazy poczęta

Aby zrozumieć litanijne wezwanie „Królowo Dziewic”, trzeba powrócić do sceny zwiastowania, kiedy Maryja na słowa Archanioła zapowiadające porodzi Ona Syna Bożego zadaje pytanie: Jakże się to stanie, skoro nie znam męża? (Łk 1,34).

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

WSPÓLNA MODLITWA
25 października

„Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego, czyli wędrujemy z różańcem w ręku przez październikowe czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

Foto: CANVA

Wynika z tego pytania, że Maryja zamierzała pozostać dziewicą na zawsze. Dziewictwo Maryi jako Matki Mesjasza, było zapowiedziane przez proroków, m.in. przez Izajasza, który powie: Oto Panna pocznie i porodzi Syna i nazwie Go imieniem Emmanuel (Iz 7,14). Wiadomo, że decyzja Maryi o życiu w dziewictwie aż do śmierci została uszanowana przez Boga. Archanioł oświadczył Jej: Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię (Łk 1,35). W ten sposób zostanie niejako osłonięte, czyli uratowane dziewictwo Maryi. Dziewicę Maryję jako swoją Królową czczą całe pokolenia dziewic spędzających całe życie w klasztorach i zgromadzeniach zakonnych, które często mają tytuły maryjne: Córki Matki Bożej Bolesnej, Misjonarki Maryi, Siostry Rodziny Maryi…

Królowo Wszystkich Świętych i Królowo bez zmazy pierworodnej poczęta

Zanim poznamy treść tych wezwań, chciałbym przywołać teksty dwóch modlitw mszalnych, a dokładniej prefacji o świętych i o NMP. Pierwsza z nich mówi: w zgromadzeniu Świętych jaśnieje Twoja chwała, bo dzięki Twojej łasce zdobyli zasługi, które nagradzasz. W ich życiu ukazujesz nam wzór postępowania, przez ich wstawiennictwo udzielasz nam pomocy, a we wspólnocie z nimi dajesz nam obiecane dziedzictwo. Druga z prefacji odnosi się bezpośrednio do osoby Maryi. Ty wejrzałeś na pokorę swojej służebnicy i przez Nią zesłałeś ludziom Zbawiciela.

Pokora Maryi, na którą wejrzał Bóg, była drogą Jej życia, była realizacją Jej powołania. Dzięki tej pokorze, Maryja wspięła się na wyżyny świętości, całym swoim życiem zaświadczyła o bliskości z Bogiem. Rozważając wezwanie Królowo Wszystkich Świętych, chciałbym naszą uwagę skupić przede wszystkim na Maryi, która na drodze do świętości nie miała żadnych przeszkód, bowiem Bóg zachował Ją od zmazy grzechu pierworodnego. Przygotowując Ją na Matkę Swojego Syna, uczynił Ją czystą i bez skazy. Widzimy zatem, że Maryja w sposób szczególny została przygotowana do narodzenia Jezusa Chrystusa. Nie potrafimy sobie bowiem wyobrazić, aby Bóg był w stanie narodzić się z kobiety obarczonej grzechem. Jest to również element naszej wiary w to, że skoro za pośrednictwem Ewy spłynął na nas ciężar grzechu pierworodnego, to za pośrednictwem Maryi ten grzech od nas odchodzi. A że Maryja jest wolna od grzechu, to wywyższa Ją ponad wszystkich ludzi, także ponad Tych, którzy są ogłoszonymi przez Kościół jako święci i błogosławieni, ale w życiu ziemskim tak jak my, podlegali słabościom. Królowa Wszystkich Świętych jest wraz z całą rzeszą Świętych i błogosławionych wzorem postępowania, ale też Matką, przez wstawiennictwo której Bóg udziela człowiekowi konkretnych łask. Mówiąc o Maryi, że jest Królową Wszystkich Świętych, warto pamiętać o dwóch ważnych sprawach. Po pierwsze o świętych, którzy dostali się już do nieba, którzy jednocześnie mogą wstawiać się za nami. Po drugie o tym, że każdy z nas, żyjących na ziemi i wierzących w Chrystusa jest świętym. Mówią o tym Dzieje Apostolskie, określając wspólnoty chrześcijańskie, wspólnotami świętych. Przez to wezwanie wyrażamy to, że Maryja pełni ważną rolę w życiu całej wspólnoty świętych. Jednocześnie jednak musimy pamiętać, że Bóg jest ważniejszy od Maryi.

Reklama

Na koniec chciałbym jeszcze powrócić do nauczania św. Jana Pawła II, który podczas beatyfikacji bł. Karoliny Kózkówny w Tarnowie wołał: Czyż Święci są po to, ażeby zawstydzać? Tak. Mogą być i po to. Czasem konieczny jest taki zbawczy wstyd, ażeby zobaczyć człowieka w całej prawdzie.

Podziel się cytatem

Maryjo, Królowo Wszystkich Świętych, zawstydzaj nas swoją Świętością i czystością Swojego Serca. Wspieraj nas na drogach naszego życia i pomóż pamiętać, że Ty jako nasza Matka i Wszyscy Święci Patronowie nasi jesteście po to, by przykład Wasz pobudzał nas do wierności Bogu i Ewangelii, a Wasza bratnia modlitwa wspomaga nas w dążeniu do świętości...

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#NiezbędnikRóżańcowy
<a href="https://www.niedziela.pl/niezbednikrozancowy"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-rozancowy-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikRóżańcowy" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#NiezbędnikRóżańcowy
<a href="https://www.niedziela.pl/niezbednikrozancowy"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-rozancowy-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikRóżańcowy" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2022-10-24 20:00

Ocena: +37 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikRóżańcowy: Różaniec święty w objawieniach maryjnych – Akita

[ TEMATY ]

różaniec

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

W dwudziestym siódmym dniu naszych rozważań przychodzi nam opuścić nasz rodzimy kontynent i udać się do japońskiego miasteczka Akita, gdzie skromna i słaba fizycznie Japonka Agnes Katsuko Sasagawa, która w wieku 33 lat przyjęła chrzest i wstąpiła do Zakonu Niepokalanego Serca Maryi w Nagasaki, przyjmując imię zakonne Agnieszka.

W maju 1973 przeniosła się do klasztoru Służebnic Eucharystii w Akita. To tutaj, w okresie od 12 czerwca 1973 do 15 września 1981 roku s. Agnieszka była świadkiem wielu objawień podczas których Matka Boża miała przekazać jej swoje polecenia oraz obietnicę uzdrowienia.

CZYTAJ DALEJ

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

[ TEMATY ]

profanacja

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W piątek 27 stycznia w niedawno poświęconym kościele dokonano aktu wandalizmu – przewrócono figurę Matki Bożej, zdewastowano żłóbek, zniszczono nagłośnienie.

CZYTAJ DALEJ

Papież do duchowieństwa: bądźcie świadkami Bożej miłości

2023-02-02 17:42

[ TEMATY ]

duchowieństwo

papież Franciszek

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Do służenia ludowi Bożemu jako świadkowie Bożej miłości zachęcił papież kapłanów, diakonów i seminarzystów a także osoby konsekrowane Demokratycznej Republiki Konga. Ojciec Święty spotkał się z nimi w katedrze w Kinszasie. Osobom konsekrowanym złożył życzenia z okazji ich dzisiejszego święta.

Już na wstępie Franciszek zaznaczył, że osoby duchowne są powołane do służenia ludowi jako świadkowie Bożej miłości. Bóg jest bowiem Bogiem współczucia i zapewnia, że nigdy nie pozostawia nas samymi, że zawsze jest u naszego boku, jako ostoja i siła w trudnościach. „Jesteście powołani, by wspierać pielgrzymowanie wspólnoty i towarzyszyć jej w wierze na spotkanie Tego, który już idzie obok nas” – podkreślił papież. Dodał, że są też oni powołani do dzielenia się z innymi radością wyzwalającego spotkania z Jezusem. „Jest to misja bycia znakiem obecności Chrystusa, Jego bezwarunkowej miłości, przebaczenia, poprzez które chce nas pojednać między sobą, współczucia, w którym pragnie zatroszczyć się o ubogich. Zostaliśmy powołani, aby ofiarować nasze życie dla naszych braci i sióstr, niosąc im Jezusa, jedynego, który leczy rany serca” – stwierdził Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję