Wskazano, że tysiące matek, ojców, synów i córek żyją w strachu”, że „nie mogą praktykować swojej wiary, realizować marzeń o lepszym życiu czy po prostu uprawiać sportu”. Przy tym świat nadal odczuwa skutki pandemii.Dlatego MKOl wraz z trzema watykańskimi dykasteriami – ds. kultury i edukacji, ds. świeckich, rodziny i życia oraz ds. integralnego rozwoju człowieka – apeluje o większą solidarność.
„Jesteśmy przekonani, że tylko z takim poczuciem solidarności w sercach będziemy mogli skutecznie stawić czoła wielu wyzwaniom, które zagrażają dziś ludzkości i naszej Ziemi” – głosi apel. Wszystkie czołowe osobistości tego świata są wezwane do rozwijania dialogu, porozumienia i braterstwa. Należy szanować godność każdego mężczyzny, kobiety i dziecka.
Apel podkreśla, że Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie są wspaniałym symbolem jedności, łączą z sobą ludzi w zdrowym współzawodnictwie i stanowią zachętę dla świata, by w sportowym współzawodnictwie widział prawdziwą drogę do pokoju.
Najbliższe, XXXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie odbędą się w 2024 roku w Paryżu.
Stolica Apostolska 2018 - najważniejsze wydarzenia (kalendarium)
Publikujemy kalendarium najważniejszych wydarzeń 2018 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Konstytucja apostolska „Veritatis gaudium” (Radość prawdy) o kościelnych studiach akademickich. Jest ona nowelizacją konstytucji „Sapientia christiana” z 1979 r., która była owocem reformy studiów kościelnych rozpoczętej przez Sobór Watykański II. Franciszek podaje „podstawowe kryteria odnowienia i odrodzenia wkładu studiów kościelnych w Kościół wychodzący na misję”. Na pierwszym miejscu stawia „wprowadzanie duchowe, intelektualne i egzystencjalne” w „radosną nowinę Ewangelii Jezusa”. Dalej wymienia dialog „jako nieodłączny wymóg, by zyskać wspólnotowe doświadczenie radości prawdy”. Trzecie kryterium to interdyscyplinarność i transdyscyplinarność będąca „umiejscowieniem i rozwojem wszelkiej wiedzy w obrębie” mądrości płynącej z objawienia Boga. Wreszcie ostatnie „dotyczy pilnej potrzeby tworzenia sieci pomiędzy różnymi instytucjami, które w każdej części świata uprawiają i krzewią studia kościelne”. Należy przy tym współdziałać „z tymi, które są inspirowane różnymi tradycjami kulturowymi i religijnymi”. Papież przypomina także, iż filozofia i teologia są owocne tylko wówczas, gdy uprawia się je „z otwartym umysłem i na kolanach”.
CZYTAJ DALEJ
Lourdes: uznano kolejny cud
Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes we Francji ogłosiło w środę 16 kwietnia uznanie 72. cud, który dotyczy Włoszki wyleczonej z rzadkiej choroby nerwowo-mięśniowej ponad 15 lat temu. Ks. Michel Daubanes, rektor sanktuarium, ogłosił to w środę po zakończeniu różańca we francuskim sanktuarium.
Włoszka Antonietta Raco, która „cierpiała na pierwotne stwardnienie boczne” została „uzdrowiona w 2009 roku podczas pielgrzymki do Lourdes” - czytamy w tweecie. Biskup Vincenzo Carmine Orofino z Tursi-Lagonegro we Włoszech, gdzie mieszka Raco, również ogłosił uznanie cudu w środę.
CZYTAJ DALEJ