Reklama

O etyce w gospodarce

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Jarosławiu ma coraz więcej studentów i absolwentów. Władze uczelni dbają o poziom zajęć dydaktycznych oraz o rozwój inicjatyw naukowych.
Praca formacyjna na Uczelni prowadzona jest przez ks. dr. Andrzeja Chmurę, cenionego duszpasterza i wykładowcę. Należy dodać, że w ramach duszpasterstwa w PWSZ we wtorki odprawiane są Msze św., po których odbywają się spotkania biblijne. W środy natomiast prowadzone są spotkania modlitewno-dyskusyjne. Raz w miesiącu są także katechezy przedmałżeńskie.
13 i 14 września br. w PWSZ odbyła się już VI Międzynarodowa Konferencja Naukowa poświęcona przedsiębiorczości w regionie Podkarpacia. Obok referatów traktujących o czynnikach aktywizujących rozwój małych i średnich firm poruszono problemy natury etycznej, duchowej i psychologicznej. Te ostatnie kwestie przedstawił ks. prof. dr hab. Kazimierz Popielski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Ze szczególnym zainteresowaniem uczestnicy konferencji reprezentujący środowisko ludzi nauki z ośrodków uczelnianych Lwowa, Lublina, Krakowa, Piły i Jarosławia wysłuchali wykładu ks. dr. Jedynaka (PWSZ w Jarosławiu) podejmującego tematykę duchowego i materialnego bogactwa narodu jako wspólnego dobra wszystkich Polaków. Wykładnia etyczna i religijna zagadnienia ma istotne znaczenie w gospodarce rynkowej, w której coraz większego znaczenia nabiera sfera materialna. Dotyczy to przede wszystkim środowiska pracodawców.
Ks. dr Jedynak podkreślił konieczność poszanowania ziemi ojczystej, narodowych dóbr naturalnych, dbałość o poszanowanie pracy ludzkiej i kształtowanie dobrej atmosfery w środowisku pracy. Wiele tez wykładu znajdowało swoje odniesienie do realiów naszego regionu. Zdecydowana większość mieszkańców Podkarpacia do niedawna zajmowała się rolnictwem - powiedział ks. Jedynak. - Niestety, od pewnego czasu w niektórych liczących się kołach politycznych, sprawujących władzę w kraju obserwujemy niemal lekceważący stosunek do głębokiego przywiązania Polaków do ziemi ojczystej. A przecież zawsze stanowiła ona niezmiernie cenny skarb doczesny dla całego narodu polskiego, gdyż dawała chleb społeczeństwu i na niej powstawały fabryki, stocznie oraz inne zakłady produkcyjne dające pracę, która jest źródłem utrzymania".
Wykładowca zwrócił uwagę na to, że praca rolnika nie jest należycie doceniana, co - jego zdaniem - wynika z prowadzonej polityki, która przyczynia się do znacznego obniżenia społecznego statusu tego zawodu. Przedstawione w omawianym wykładzie zagrożenia mają bardzo poważny charakter, ponieważ dotyczą podstaw duchowych i materialnych warunkujących istnienie oraz właściwe funkcjonowanie narodu.
"Wiara ojców, chrześcijańska kultura i tradycja, majątek narodowy, a także ziemia ojczysta - to najcenniejsze skarby narodu"- powiedział w końcowej części wystąpienia ks. dr Jedynak. Zwrócił uwagę na fakt, że Polacy płacą dzisiaj wysoką cenę za pozbywanie się majątku narodowego. Wiele tez tego wykładu zawierało w sobie ważne elementy z nauczania Papieża Jana Pawła II oraz z homilii abp. seniora Ignacego Tokarczuka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier Tusk zaprosił Leona XIV do Polski. Padła możliwa data

2026-05-07 11:29

[ TEMATY ]

Donald Tusk

Papież Leon XIV

Vatican Media

Premier Donald Tusk po spotkaniu z Leonem XIV powiedział dziennikarzom, że zaprosił papieża do Polski. Rozmawiano też o lekcjach religii, o Ukrainie i innych sprawach.

CZYTAJ DALEJ

31 spojrzeń Maryi: Spojrzenie, które mówi „tak”

2026-05-06 20:59

[ TEMATY ]

31 spojrzeń Maryi

pexels.com

Każde spojrzenie Maryi coś odsłania: Boga, człowieka, drogę. W maju zapraszamy Cię do zatrzymania się przy 31 takich spojrzeniach. Dziś zobacz jedno z nich.

Jej „tak” nie kończy historii. Ono ją zaczyna. To nie jest jednorazowa decyzja. To postawa, która będzie wracać — w codzienności, w trudnościach, pod krzyżem. Każde „tak” ma swoje konsekwencje. Ale też otwiera drogę, której inaczej by nie było.
CZYTAJ DALEJ

9 godzin pod sercem Mary

2026-05-07 15:20

Archiwum organizatorów

Uczestnicy zeszłorocznego dnia skupienia i warsztatów muzycznych

Uczestnicy zeszłorocznego dnia skupienia i warsztatów muzycznych

9 maja w parafii NMP Bolesnej na wrocławskim Strachocinie odbędzie się wyjątkowy dzień skupienia „Pod sercem Maryi”.

Spotkanie potrwa 9 godzin – od godz. 12.00 i modlitwy Anioł Pański, do godziny 21 i Apelu Jasnogórskiego – w nawiązaniu do 9 miesięcy, przez które dziecko rośnie pod sercem mamy. To będzie czas duchowego wzrastania pod sercem Maryi. – Pan Jezus sam rósł i kształtował się pod sercem Maryi. My w ten symboliczny sposób także chcemy duchowo wzrastać pod sercem Maryi – tłumaczy współorganizatorka Malwina Furtan. – Każda mama chce jak najlepiej wychować swoje dziecko. Nasza duchowa Mama również. Chce, byśmy jak najwierniej upodobnili nasze serca do serca Jej Syna, żeby to Jezus sam w nas wzrastał – dodaje. Zauważa, że Maryja nie zatrzymuje uwagi na sobie, ale uczy nas, by koncertować się na Chrystusie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję