Reklama

Komputer dla bardzo początkujących

Wojna przeglądarek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera - to tylko niektóre nazwy, z którymi musi się zetknąć każdy, kto chce „wejść” do Internetu. To nazwy przeglądarek internetowych. Taka jest potoczna nazwa oprogramowania pozwalającego na łączenie się z odległymi serwerami poprzez sieć Internetu i udostępniającego usługę „www”. Umożliwia przeglądanie informacji zgromadzonych w postaci tzw. stron hipertekstowych, zawierających teksty, obrazy, a nawet dźwięki. Zadaniem przeglądarki jest zamiana kodu napisanego w języku komputera - niezrozumiałym dla zwykłego śmiertelnika - na czytelną dla odbiorcy postać. Zazwyczaj przeglądarkę można uzupełniać o elementy pozwalające na korzystanie z nowych możliwości Internetu (plug-in). Pozwalają one np. przekazywać dźwięk poprzez Internet, korzystać z technologii wirtualnej rzeczywistości, odtwarzać animacje itp. W wielu przypadkach przeglądarka może obsłużyć przesyłanie poczty elektronicznej oraz plików.
Wśród przeglądarek internetowych najbardziej znane są trzy marki: Internet Explorer 7, Mozilla Firefox 3 i Opera 9 (cyfry oznaczają aktualnie używaną wersję danego programu, każdy bowiem co jakiś czas jest ulepszany i otrzymuje kolejną cyferkę). Każda z przeglądarek ma swoje wady i zalety. IE7 jest domyślnie instalowany w systemie, gdy kupujemy nowy komputer i nie wymaga żadnej konfiguracji. Firefox jest bardziej funkcjonalny, ale wymaga osobnej instalacji i konfiguracji dodatków. Istnieje wiele odmian opartych na Firefoksie, np. Flock, SeaMonkey. Opera jest wygodna w użyciu, funkcjonalna, ale mniej popularna niż dwa poprzednie programy. Opera jest również najbezpieczniejsza, ze względu na niewielką ilość błędów wykrytych w kodzie aplikacji (wg Secunia). „Należy jednak pamiętać, że o gustach się nie dyskutuje - każda z przeglądarek ma swoich zwolenników i przeciwników. Warto wypróbować wszystkie i wybrać najlepszy program dla siebie” - czytamy na stronie: sciagnij.pl. Zwłaszcza że większość z nich jest bezpłatna.
Trwająca na rynku wojna przeglądarek powoduje, że oprogramowanie do przeglądania stron cały czas ewoluuje w stronę większej ergonomii, użyteczności i wygody użytkownika. Według badań, w Polsce użycie przeglądarek w lipcu 2008 r. wyglądało następująco: Internet Explorer - 52,0%; Mozilla Firefox - 40,5%; Opera - 6,7%; Mozilla Suite - 0,3%; Safari - 0,2%; SeaMonkey - 0,1%.

komputer@niedziela.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Re: módlmy się o dobry i zgodny wybór papieża

2025-05-07 10:50

[ TEMATY ]

konklawe

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

W intencji dobrego wyboru 267 Biskupa Rzymu modlili się dzisiaj kardynałowie, biskupi, duchowieństwo i wierni podczas Mszy św. „Pro eligendo Romano Potifice” w bazylice watykańskiej. Celebracji przewodniczył Dziekan Kolegium Kardynalskiego, 91-letni kard. Giovanni Battista Re.

W modlitwie kolekty celebrans prosił: „Boże, który jesteś odwiecznym Pasterzem i z ojcowską troską prowadzisz swoją owczarnię, obdarz swój Kościół pasterzem, który będzie Tobie miły świętością życia, czujny i troskliwy w opiece nad Twoim ludem”.
CZYTAJ DALEJ

Rozpoczynamy nowennę w intencji pokoju i Ojczyzny za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli

2025-05-03 18:21

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda SAC

Episkopat Flickr

Potrzebujemy mocnej i autentycznej wiary, płynącej z zażyłości z Twoim Synem, opartej na Jego nauczaniu, a nie wiary ckliwej, emocjonalnej, czy też selektywnej według własnych potrzeb i przekonań. Potrzebujemy tej wiary, aby stać się pielgrzymami nadziei również dla innych – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w rozważaniu podczas Apelu Jasnogórskiego 2 maja br.

Episkopat News
CZYTAJ DALEJ

Gwardia Szwajcarska chroni uczestników konklawe

2025-05-07 13:19

[ TEMATY ]

konklawe

Gwardia Szwajcarska

Papieska Gwardia Szwajcarska

Włodzimierz Rędzioch

Papież nie żyje, ale jego siły ochronne wciąż mają wiele, a nawet więcej do zrobienia: teraz chronią 133 kardynałów, elektorów nowego papieża.

Gwardia Szwajcarska chroni papieża, narażając w razie potrzeby własne życie. Po śmierci papieża Franciszka sytuacja się zmieniła: teraz chronią kardynałów, którzy wybiorą jego następcę, a wśród nich będzie ich nowy szef. „Od 21 kwietnia żyjemy w bardzo ścisłym rytmie” - powiedział mediom Eliah Cinotti, rzecznik Gwardii Szwajcarskiej opisując czas od śmierci Franciszka w Poniedziałek Wielkanocny. Podkreślił, że każdy gwardzista ma misję i dokładnie wie, co ma robić. Nie ma czasu myśleć o tym, kto będzie nową głową Kościoła katolickiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję