Reklama

Kościół

Wigilie dla potrzebujących w całej Polsce

Pan Jezus urodził się w stajence, bo nie było dla Niego miejsca w gospodzie. Boże Narodzenie to czas, w którym człowiek ubogi i samotny musi być w szczególny sposób otoczony wsparciem. Wigilie dla potrzebujących, organizowane przez diecezjalne caritas odbędą się w 85 miastach w całej Polsce dla ok. 20 tys. osób. Świąteczne spotkania dla ubogich, bezdomnych, samotnych i uchodźców organizowane są również przez parafie, zakony i wspólnoty. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią wiele osób szczególnie cieszy się, że może zasiąść z innymi do stołu.

[ TEMATY ]

wigilia

flickr.com/archidiecezjakrakow

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wigilie Caritas

Wigilie Caritas odbędą się w 85 miastach w całej Polsce. Potrzebujący zasiądą do stołów z przygotowaną dla nich prawdziwą wigilijną wieczerzą – z barszczem, karpiem czy postną kapustą – połamią się opłatkiem i otrzymają paczki ze świątecznymi upominkami. Tą szczególną i tak ważną w tym czasie pomocą zostanie objętych 20 000 osób.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

— W tegoroczną, szóstą już ogólnopolską akcję Wigilii Caritas będzie zaangażowanych 37 diecezji. Cieszymy się, że skończył się okres pandemii i będziemy mogli spotkać się w tradycyjnej formie podczas zasiadanej wieczerzy. Na niektórych Wigiliach Caritas będzie nawet 2 tysiące osób. Wszystkim, którzy decydują się, aby wraz z nami pomagać, serdecznie dziękuję. Dzięki Wam dobra jest więcej! — mówi Magdalena Masiak, koordynator akcji w Caritas Polska.

Największe spotkania wigilijne odbędą się w Poznaniu, Bydgoszczy, Ełku, Kielcach, Krakowie, Zamościu, Sosnowcu, Toruniu, Gliwicach, Zabrzu, Bielsku-Białej, Lublinie, Zielonej Górze, Szczecinie, Przemyślu, Radomiu, Łomży i Tarnowie. Będzie też wiele spotkań w mniejszych grupach – we wspólnotach, w domach pomocy i wielu innych miejscach, w których na co dzień Caritas udziela pomocy.

Wigilia i inauguracja „Żywej Szopki” w schronisku dla bezdomnych w Sandomierzu

Jednym z takich miejsc jest Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn prowadzone przez Caritas Diecezji Sandomierskiej przy ul. Trześniowskiej. Spotkanie wigilijne odbyło się tam już 21 grudnia. Poprzedziła je – już po raz kolejny - inauguracja „Żywej Szopki”, w której budowę włączyli się sami bezdomni.

W drewniana konstrukcji stajenki znalazły się zwierzęta: osioł, owce, konie, króliki, kury, kaczki, którymi będą opiekowali się panowie zamieszkujący schronisko. Żywa szopka przy ul. Trześniowskiej będzie udostępniona dla wszystkich do 6 stycznia – Nowością tegorocznej szopki są fragmenty Ewangelii umieszczone na płocie wzdłuż drogi prowadzącej do stajenki. Mamy nadzieję, że pomogą one lepiej zrozumieć to, co wydarzyło się w Betlejem ponad 2000 lat temu – poinformował ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej.

Reklama

Po otwarciu szopki w budynku Zakładu Aktywności Zawodowej odbyła się wieczerza wigilijna dla blisko 70 bezdomnych osób, korzystających na co dzień z kuchni dla ubogich. Wigilia rozpoczęła się od odczytania fragmentu Ewangelii oraz śpiewu kolędy. Następnie symbolicznie połamano się opłatkiem przy wspólnym wigilijnym stole.

Na zakończenie wigilii uczestniczący w spotkaniu biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz przekazał świąteczne paczki dla 4 placówek, które zajmują się całodobowo osobami samotnymi, bezdomnymi i potrzebującymi wsparcia.

Największa wigilia pod jednym dachem

Największa wigilia pod jednym dachem organizowana jest przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W tym roku, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, potrzebujący – ubodzy, starsi, samotni i osoby w kryzysie bezdomności - znów 24 grudnia zasiądą razem do stołu. W spotkaniu uczestniczyć tez będą uchodźcy z Ukrainy.

Organizatorzy spodziewają się ok. 1500 osób. - Każdy z uczestników wigilii będzie mile widziany i ugoszczony z sercem – zapowiadają. Zgromadzeni będą mogli nie tylko zjeść posiłek, ale również przełamać się opłatkiem, złożyć sobie życzenia, pośpiewać kolędy i zabrać ze sobą paczkę świąteczną.

Wigilia dla potrzebujących na Jasnej Górze

Nie tylko Caritas organizuje wigilie dla potrzebujących. Spotkanie dla ubogich samotnych i uchodźców zorganizowane zostało np. już 22 grudnia przez Jasnogórski Punkt Charytatywny przy współpracy Domu Pielgrzyma.

Do stołu zasiadło razem ok. 100 osób, w tym uchodźcy z Ukrainy – matki z dziećmi, które znalazły schronienie pod jasnogórskim dachem. Były życzenia, dzielenie się opłatkiem, wspólne kolędowanie, tradycyjne dania. Jak podkreślił o. Zygmunt Bola, opiekun Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego, ludzie potrzebują takich spotkań nie tylko ze względu na potrzeby materialne, ale również z powodu samotności.

Reklama

Pan Janek nie krył łez. To jego pierwsza wigilia we wspólnocie od wielu lat. Ma ponad 80 lat, od dwóch lat jest bezdomny. Po śmierci żony, a potem córki został sam. Korzysta z pomocy Jasnogórskiego Punku Charytatywnego. Z wielkim wzruszeniem dziękował wszystkim, którym nie jest obojętny los ludzi borykających się z życiowymi trudnościami.

Pani Olga uciekła z dwiema córkami i wnuczkiem Nikitą z Charkowa. Schronienie na Jasnej Górze znalazła 30 marca. Tęskni za resztą rodziny, a nawet za rybkami w akwarium, które lubiła hodować w swoim domu, to dla niej symbol normalności. Marzy, że gdy miną mrozy wróci. Ma nadzieję, że latem Ukraina będzie wolna. - Dużo dobra doznajemy od Polaków, rozumieją nasza biedę - powiedziała pani Marina, która przyjechała z Zaporoża z dwiema małymi córeczkami i synkiem. Na Jasnej Górze przebywa od 9 miesięcy.

Wspólnota Sant`Egidio: trwają przygotowania do Świąt z Ubogimi

Wspólnota Sant’Egidio organizuje dla potrzebujących świąteczny obiad – 25 grudnia. Po dwóch latach przerwy, gdy Święta dla Ubogich odbywały się zmienionej formie, w tym roku goście Wspólnoty znów otrzymują zaproszenie do wspólnego stołu.

W Warszawie w świątecznym spotkaniu weźmie udział ok 800 gości – ubogich, bezdomnych, starszych mieszkańców DPS-u, a także uchodźców – przede wszystkim z Ukrainy, ale także z Afganistanu i innych krajów. W związku z tym, że lista gości znacząco się wydłużyła, w Warszawie 25 grudnia świąteczny obiad odbędzie się w dwóch lokalizacjach, poczynając od tradycyjnego miejsca w podziemiach kościoła Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie, gdzie z ubogimi spotka się metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Reklama

Warszawska Wspólnota Sant’Egidio planuje również 7 stycznia 2023 r. – w czasie, gdy Boże Narodzenie świętują wierni Kościołów wschodnich – zaprosić do wspólnego stołu mieszkających w Polsce uchodźców z Ukrainy.

Podczas bożonarodzeniowego obiadu na każdą i każdego z gości będzie czekało miejsce przy starannie zastawionym stole, serwowane przez kelnerów świąteczne potrawy, specjalnie przygotowany prezent, choinka i śpiewane na żywo kolędy, ale przede wszystkim życzliwi ludzie. W organizację obiadu zaangażowanych jest około 350 wolontariuszy i członków Wspólnoty Sant’Egidio. Nadal jednak potrzebna jest pomoc w przygotowaniach. Wszystkie informacje na stronie santegidio.pl

Święta z Ubogimi zaplanowane są również w Poznaniu, gdzie Wspólnota Sant’Egidio chce obdarować bożonarodzeniowym obiadem i gwiazdkowymi prezentami swoich ubogich i bezdomnych przyjaciół, a także przygotować upominki dla mieszkańców jednego z poznańskich DPS-ów oraz dzieci romskich ze Szkoły Pokoju. Ponad 250 osób pragnie do wspólnego świętowania zaprosić również Wspólnota Sant’Egidio w Chojnie. W planach są obiad i świąteczne paczki dla ubogich, kolędowanie i upominki dla mieszkańców DPS-u w Trzcińsku-Zdroju, a także wigilia z przyjaciółmi z Ukrainy.

Tradycja bożonarodzeniowego obiadu narodziła się w Rzymie w 1982 roku i obecna jest we wspólnotach Sant’Egidio na całym świecie. W minionym roku ze Wspólnotą świętowało ponad 250 tys. osób w 70 krajach.

2022-12-23 14:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wigilia świąt Bożego Narodzenia i wspomnienie Adama i Ewy

[ TEMATY ]

wigilia

pl.wikipedia.org

Grzech pierworodny, Tintoretto

Grzech pierworodny, Tintoretto

Wieczorna Wigilia rozpoczynająca Boże Narodzenie nie jest jedynym powodem do świętowania w dniu 24 grudnia. Tego dnia wspominamy Adama i Ewę - prarodziców wszystkich ludzi. Adam jest pierwszym człowiekiem stworzonym przez Boga. Kobieta, później dowiadujemy się o jej imieniu Ewa, jest towarzyszką życia Adama - mężczyzny.

Oboje pochodzą od Boga, są zatem równi godnością, przewyższającą inne istoty żywe.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Czy możemy się tak przygotować by te testy zdać pomyślnie, by one nas nie rozbiły?

CZYTAJ DALEJ

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-04 17:55

[ TEMATY ]

ministranci

lektorzy

Służba Liturgiczna Ołtarza

Pielgrzymka służby liturgicznej

Rokitno sanktuarium

Katarzyna Krawcewicz

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

4 maja w Rokitnie modliła się służba liturgiczna z całej diecezji.

Pielgrzymka rozpoczęła się koncertem księdza – rapera Jakuba Bartczaka, który pokazywał młodzieży wartość powołania, szczególnie powołania do kapłaństwa. Po koncercie rozpoczęła się uroczysta Msza święta pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. Pasterz diecezji wręczył każdemu ministrantowi mały egzemplarz Ewangelii św. Łukasza. Gest ten nawiązał do tegorocznego hasła pielgrzymki „Chcemy zobaczyć Jezusa”. Młodzież sięgając do tekstu Pisma świętego, będzie mogła każdego dnia odkrywać Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję