Na podstawie monitoringu sytuacji chrześcijan, prowadzonego w stu krajach świata zaznaczono w raporcie, że akty prześladowań i dyskryminacji notuje się w 50 z nich.
Największe prześladowania mają miejsce w Korei Północnej. Chrześcijanie cierpią też w Somalii, Jemenie , Erytrei, Libii, Nigerii, Pakistanie, Iranie i Afganistanie. Na 16. miejscu są Chiny.
Nigeria została uznana za "epicentrum masakr"; zginęło tam w zeszłym roku 5014 chrześcijan.
Zaznaczono także, że w krajach Afryki sub-saharyjskiej przemoc wymierzona w chrześcijan osiągnęła niemający precedensu poziom.
Organizacja Open Doors działa od 1955 roku; raport ogłaszany jest od 30 lat.(PAP)
sw/ jar/
"Rosnąca świecka nietolerancja" ma negatywny wpływ na wolność religijną chrześcijan
Ponad 500 przypadków przestępstw z nienawiści wobec chrześcijan i instytucji chrześcijańskich w 19 państwach europejskich udokumentowało wiedeńskie Obserwatorium Nietolerancji i Dyskryminacji Chrześcijan w Europie (OIDAC) za rok 2021.
Według raportu w okresie od stycznia do grudnia ubiegłego roku w Europie zamordowano czterech chrześcijan. Dokument odnotowuje również 14 ataków fizycznych. "Ze względu na ogólne zaniżanie liczby przestępstw z nienawiści, możemy założyć, że rzeczywista liczba przypadków jest znacznie wyższa" - czytamy w raporcie. Dane te uzupełnia również coroczne sprawozdanie Biura Praw Człowieka ODIHR Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) dotyczące danych o przestępstwach z nienawiści, które zostanie opublikowane 16 listopada.
CZYTAJ DALEJ