Reklama

Wygiełzów

Kapliczka w Faustynowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Objeżdżając okoliczne miejscowości, odkrywam wciąż nowe kapliczki i krzyże przydrożne. W miejscowości Faustynów (parafia Wygiełzów) stoi mała, drewniana i jakże piękna w swej prostocie kapliczka z figurą Najświętszej Maryi Panny. Kapliczkę postawiono w 1979 r. jako wotum dziękczynne dla Matki Bożej za wybór na Stolicę Piotrową Papieża Polaka, Jana Pawła II.
Wykonał ją, dziś już nieżyjący syn Teresy Grzelczak - Paweł. Umieszczono w niej obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Kapliczka z czasem uległa zniszczeniu, dlatego pani Grzelczak postawiła nową, w której umieściła zamiast obrazu figurkę Najświętszej Maryi Panny, w pierwszym zamyśle przeznaczoną na grób tragicznie zmarłego Syna. Obraz Matki Bożej Częstochowskiej zachowała i ze czcią przechowuje w domu. Kapliczkę zaś otacza opieką przez cały rok, a na Święta Wielkanocne uroczyście przystraja. Kapliczka jest miejscem, gdzie wierni z tej wsi zbierają się co roku z okazji różnych świąt (np. peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej, pielgrzymka Ojca Świętego do Ojczyzny). Tutaj odprawiane są nabożeństwa z udziałem księdza proboszcza Mariana Fałka. A pani Teresa ma gdzie modlić się za duszę swego zmarłego Syna i w intencji sąsiadów z Faustynowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wokalistka Siewców Lednicy uległa poważnemu wypadkowi

2025-09-16 21:16

[ TEMATY ]

Siewcy Lednicy

Karol Porwich/Niedziela

Agnieszka Chrostowska

Agnieszka Chrostowska

Agnieszka Chrostowska uległa poważnemu wypadkowi. Pisze o tym w swoich mediach społecznościowych zespół Siewcy Lednicy.

Kochani,
CZYTAJ DALEJ

Papież do ofiar wykorzystywania: Kościół klęka razem z wami przed Matką Bożą

2025-09-15 18:48

[ TEMATY ]

Watykan

Vatican News

Papież Leon XIV w poniedziałek, podczas czuwania modlitewnego w Watykanie, zwracając się do ofiar wykorzystywania, oświadczył, że Kościół, którego niektórzy członkowie niestety ich zranili, dziś klęka razem z nimi przed Matką Bożą.

W homilii wygłoszonej w bazylice Świętego Piotra papież stwierdził, że Kościół wezwany jest do dzielenia się Bożym pocieszeniem z tymi, którzy przeżywają słabość, smutek i cierpienie.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV o rosyjskich dronach nad Polską: Polacy są zaniepokojeni

2025-09-16 23:15

[ TEMATY ]

Leon XIV

Vatican Media

Papież Leon XIV udzielił krótkiej wypowiedzi mediom we wtorek wieczorem przed powrotem z Castel Gandolfo do Watykanu. „Polacy są zaniepokojeni, bo czują, że ich przestrzeń powietrzna została naruszona, więc sytuacja jest bardzo napięta, bardzo, bardzo” - powiedział Ojciec Święty.

Leon XIV spędził dwa dni w Castel Gandolfo. Przed wyjazdem we wtorek wieczorem odpowiedział na kilka pytań dziennikarzy o sytuację w Gazie oraz kwestię ostatnich oskarżeń Rosji wobec NATO.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję