Reklama

Niedziela Lubelska

„Niewydane Dyplomy” ukraińskich studentów. Wystawa na KUL

2023-03-10 14:41

SUSK

Wczoraj zapraszał ją na bal, dziś przemawia na jej pogrzebie – „Niewydane Dyplomy” ukraińskich studentów, którzy zginęli na wojnie - wystawa na KUL.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, jako pierwsza uczelnia wyższa w Lublinie, zaprasza na wernisaż wystawy niewydanych dyplomów 36 ukraińskich studentów, m.in. Ivanny, Maksyma, Anny którzy nie ukończyli studiów, ponieważ dołączyli do Sił Zbrojnych Ukrainy i oddali swoje życie w walce z agresorem. Wernisaż odbędzie się 15 marca w atrium Collegium Norwidianum KUL o godz. 11.00.

Ekspozycja była prezentowana w ponad 45 uczelniach wyższych m.in. w Japonii, Australii i Kanadzie, Danii, Irlandii, Norwegii, USA, czy Indiach. Inicjatorem projektu jest Unissued Diplomas, Ukraińsko-Kanadyjski Związek Studentów (SUSK). Dyplomy zawierają fotografie i osobiste historie studentów oraz QR-kody prowadzące do strony internetowej projektu. Głównym celem inicjatywy jest uczczenie pamięci tych studentów, którzy oddali życie za ojczyznę, a także pokazanie społeczności uniwersyteckiej i zainteresowanym, że edukacja sama w sobie jest darem. - Były to młode osoby w wieku 17, 20, 22 lat, które miały przed sobą całe życie, marzenia. Serce porusza zdjęcie każdej z nich. To roześmiana dziewczyna w towarzystwie dwójki dzieci, chłopak w mundurze, którzy chciał walczyć o wolność, utalentowana muzycznie Anna, którą 9 marca 2022 r. w pobliżu Czernichowa na pomoście zabili Rosjanie. Wojna odebrała im wolność, a śmierć zakończyła wszystko – mówi Monika Stojowska, zastępca rzecznika prasowego KUL. Przekaz wystawy jest bardzo mocny. Porusza. Ekspozycja jest żywą historią, podobną do tej, którą przeżywaliśmy w Polsce podczas II wojny światowej. Wtedy ginęło „Pokolenie Kolumbów”. - Wojna określiła ich młodość, dorastanie, dojrzewanie, zdeterminowała ich wybory, odebrała młodzieńczość, a przyniosła śmierć – dodaje Stojowska.

Reklama

Pomysłodawcami wydarzenia ze strony KUL są studenci: Nataliia Tsymbalko, Sylwestr Smyk, Julia Kozankewycz, Anastasiia Nakonechna, Sofiya Bakshi, Inna Shevchuk, Kamila Pronina, Vladyslav Kravchuk, Alina Chaikovska, Aleksandra Babij, Justyna Stawarz i Mykhailo Dziubii. – Gdy znalazłem informację o projekcie w Internecie zrozumiałem, że nie do końca doceniam to, że mam możliwość studiowania i jak bardzo powinienem być za to wdzięczny. W odruchu serca podjąłem decyzję, że chcę tę wystawę sprowadzić na KUL. Tak też zrobiłem – podkreśla Mykhailo Dziubii, pochodzący z Ukrainy student KUL, inicjator przedsięwzięcia.

Wystawa będzie dostępna do obejrzenia od 15 marca do 22 marca w atrium Collegium Norwidianum, od 22 marca do 13 kwietnia w holu Collegium Jana Pawła II KUL. Kuratorami wystawy ze strony ANMiK KUL są Anna Kowalczyk, Monika Stojowska.

Na KUL studiuje aktualnie 485 osób z Ukrainy. Od początku konfliktu zbrojnego, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II wspierał ogarniętą wojną Ukrainę. Wystawa „Niewydane Dyplomy” jest kolejnym wyrazem solidarności tej uczelni z państwem, w którym wciąż trwają działania wojenne.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: papież Franciszek w klinice Gemelli

2023-03-29 17:07

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni poinformwoał: „Ojciec Święty od dzisiejszego popołudnia przebywa w klinice Gemelli w celu przeprowadzenia kilku wcześniej zaplanowanych badań kontrolnych”.

Jak zauważa portal il sismografo nie ma na razie mowy o przyjęciu papieża Franciszka do szpitala. Ewentualne dalsze komunikaty wyjaśnią, czy jest to przyjęcie, czy też wizyta w celu przeprowadzenia badań diagnostycznych, których nie można było przeprowadzić w Domu Świętej Marty.

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce XIII Noc Konfesjonałów w całej Polsce

2023-03-30 14:04

[ TEMATY ]

noc konfesjonałów

Karol Porwich/Niedziela

Po raz trzynasty w kościołach w całej Polsce w okresie Wielkiego Tygodnia odbędzie się Noc Konfesjonałów - oddolna inicjatywa duchownych, polegająca na zorganizowaniu w późnych godzinach wieczornych lub w nocy dodatkowej spowiedzi dla osób zabieganych. - Dzisiejszy człowiek jest bardzo zabiegany i z tą aktywnością coraz bardziej wchodzi w noc, a spowiedź jest sakramentem, który zaprasza do świadomego i pogłębionego przeżycia świąt - tłumaczy ks. Grzegorz Adamski, krajowy koordynator akcji Noc Konfesjonałów.

Noc Konfesjonałów to oddolna inicjatywa duchownych. Została zorganizowana po raz pierwszy 2 kwietnia 2010 r. w Szczecinie dla upamiętnienia piątej rocznicy odejścia Jana Pawła II. Wówczas duchowni w trzech tamtejszych kościołach spowiadali przez całą noc, do godz. 6.00 rano.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: kolejna interwencja w sprawie postanowień niemieckiej drogi synodalnej

2023-03-30 19:59

[ TEMATY ]

Watykan

Niemcy

synodalność

Wikipedia/autor: Mharris99; domena publiczna

Kardynał Arthur Roche

Kardynał Arthur Roche

Osoby świeckie nie mogą regularnie głosić homilii podczas Mszy Świętej czy udzielać sakramentu Chrztu św.- stwierdził prefekt Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kardynał Arthur Roche w liście do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec, biskupa Georga Bätzinga.

Szef dykasterii liturgicznej stwierdza, iż czymś „niedopuszczalnym jest, aby w świadomości wspólnoty chrześcijańskiej dochodziło do nieporozumień dotyczących formy i tożsamości kapłana, który jako jedyny może działać «in persona Christi capitis» na niwie sakramentalnej". Zaznacza, iż kapłan na mocy święceń reprezentuje Chrystusa. „Nie jest to kwestia nierówności między ochrzczonymi, ale chodzi o uznanie, że istnieją rozróżnienia dokonane przez Ducha Świętego, który stwarza różne charyzmaty, które są odrębne i wzajemnie się uzupełniają”. Dodał, że „wyłączność” głoszenia homilii w celebracji wszystkich sakramentów „należy rozumieć na płaszczyźnie sakramentalnej, a nie tylko funkcjonalnej": jest to „działanie strukturalnie i nierozerwalnie związane z działaniem sakramentalnym, za które, zawsze na mocy sakramentu święceń odpowiada wyświęcony szafarz”. Prefekt Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wskazał, że nie chodzi więc także o osiągnięcie „lepszego przygotowania teologicznego czy lepszych umiejętności komunikacyjnych osób świeckich (mężczyzn lub kobiet)”. Dobrze wykształceni świeccy powinni wnosić swój wkład w ramach katechezy czy w rozmowach o Piśmie Świętym - ale nie w odprawianiu Mszy Świętej, podkreśla kard. Roche, „jak to już ma miejsce w różnych miejscach” – dodał angielski purpurat kurialny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję