Reklama

Niedziela Lubelska

Lubartów. Premiera płyty "Laudate Dominum” i koncert Chóru Bazyliki św. Anny

2023-03-10 15:06

Archiwum chóru

Chór Bazyliki św. Anny w Lubartowie zaprasza na premierę płyty „Laudate Dominum”. W niedzielę, 12 marca, o godz. 15.00 chór wykona pieśni pasyjne w bazylice św. Anny w Lubartowie. W repertuarze znajdą się opracowania lubartowskiego kompozytora Józefa Rafalskiego, utwory barokowe oraz pieśń „Modlitwa Taty”, napisana przez założyciela chóru, organistę i poetę Bogdana Bednarza. Zapraszamy do wspólnego przeżywania tajemnicy śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Muzyka Chóru Bazyliki św. Anny w Lubartowie jest doskonałym towarzyszem zadumy wielkopostnej oraz radości Wielkiej Nocy.

Płytę, wydaną w roku jubileuszu 20-lecia działalności chóru, można już nabyć w sklepiku parafialnym, ale w dniu premierowego koncertu jej dystrybucją po każdej Mszy św. zajmą się sami chórzyści. Będzie zatem okazja, aby nie tylko posłuchać ich podczas Eucharystii i na krótkim koncercie po niej, ale także poznać ich osobiście i wesprzeć ważne dzieło. Płyta „Laudate Dominum” jest cegiełką na rzecz lubartowskiego Hospicjum św. Anny.

Chór Bazyliki św. Anny w Lubartowie powstał w 2003 r. Inspiracją do jego powołania były wydarzenia związane z koronacją łaskami słynącego obrazu św. Anny, której dokonał abp Józef Życiński przy zaangażowaniu proboszcza ks. Andrzeja Tokarzewskiego. Założycielem i kierownikiem chóru był ówczesny organista parafii Bogdan Bednarz. Zespół jednoczył miłośników muzyki, bliskich przyjaciół i dzieci organisty. Z biegiem czasu skład zespołu zmieniał się, chórzyści zdobywali doświadczenie i kształcili się muzycznie. Ich celem nigdy nie było koncertowanie czy zdobywanie nagród, a pragnienie służenia bliźnim przez śpiew podczas uroczystości kościelnych. Przez blisko 20 lat swojej działalności chór towarzyszył najważniejszym parafialnym wydarzeniom liturgicznym. W ciągu dwóch dekad istnienia wziął udział w zaledwie jednym konkursie - XXI Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd w Puławach w 2016 r., gdzie zdobył pierwsze miejsce. Największym osiągnięciem chóru jest to, że mimo wielu zajęć, obowiązków i pracy zawodowej, chórzyści znajdują czas i siłę na realizację muzycznej pasji. Największą nagrodą dla nich są słowa uznania i wzruszenie parafian i gości.

Reklama

Płyta jest podsumowaniem 20-letniej działalności chóru. Utwory zamieszczone na płycie to dzieła kompozytorów z okresu baroku oraz czasów współczesnych. Są to pieśni pasyjne i wielkanocne. Część z nich to rzadko wykonywane utwory, mało znane barroco – czyli ukryte perły tamtej czasoprzestrzeni, śpiewane a capella motety, a także antyfony i psalmy, aż po słynne „Alleluja” Haendla. Są tu też dzieła kompozytorów polskich, między innymi znana antyfona „Parce Domine” Feliksa Nowowiejskiego. Na płycie usłyszeć można również przedwojenne pieśni wielkopostne w opracowaniu lubartowskiego kompozytora Józefa Rafalskiego (1898-1941), cenionego w ówczesnym środowisku muzyków lubelskich za bogatą działalność muzyczną, etnograficzną i kompozytorską. Wykonanie i uwiecznienie utworów Józefa Rafalskiego to niezwykle ważna sprawa, ponieważ są to unikatowe kompozycje, których nie wykonuje żaden inny chór na świecie. Jego twórczość ubogaca historię regionu lubartowskiego. Płytę zamyka pieśń autorstwa Bogdana Bednarza (1966-2020), kompozytora i poety, który przez blisko 30 lat sprawował funkcję organisty w parafii św. Anny w Lubartowie. Utwór jest swoistą modlitwą skierowaną do św. Jana Pawła II, a został napisany niedługo po śmierci Papieża. Co ciekawe, pieśń jeszcze nigdy nie doczekała się publicznego wykonania. Zapis nutowy zaginął, a zachowało się jedynie nagranie zarejestrowane na jednej z prób chóru, które pozwoliło krok po kroku odtworzyć tekst i melodię. Nagranie zrealizowano w bazylice św. Anny w Lubartowie 6 stycznia 2023 r.

Chór Bazyliki św. Anny w Lubartowie tworzą: soprany - Julita Wasyluk, Marta Oniśk, Grażyna Grymuza, Ewa Miduch, Małgorzata Zdunek; alty - Karolina Sierocińska, Anna Furtak-Filip, Urszula Bednarczyk, Aleksandra Jędryszka; tenory - Krzysztof Kędziora, Łukasz Wasyluk, Mikołaj Oniśk; basy - Karol Bednarz, Emil Aftyka. Dyrygent - Emil Aftyka. Organy - Dawid Bednarz.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

IPN/ Zofia Kossak–Szczucka i Gustaw Herling Grudziński byli inwigilowani przez Służbę Bezpieczeństwa

2023-03-29 18:28

[ TEMATY ]

IPN

Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich

Wizyta Zofii Kossak w Niepokalanowie, lata 60. XX wieku

Wizyta Zofii Kossak w Niepokalanowie, lata 60. XX wieku

W uzupełnionym katalogu osób inwigilowanych przez organy represji PRL znalazły się wpisy dotyczące Zofii Kossak-Szczuckiej i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego – poinformował IPN. Od lat 40. bezpieka prowadziła ich inwigilację i kontrolowała kontakty w kraju i w środowiskach emigracyjnych.

W uzupełnionym katalogu osób inwigilowanych przez organy represji PRL znalazły się wpisy dotyczące wybitnych polskich pisarzy i literatów Zofii Kossak-Szczuckiej i Gustawa Herling-Grudzińskiego - podał w środę Instytut Pamięci Narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Kogo dzisiaj gorszy krzyż?

2023-03-28 20:31

[ TEMATY ]

krzyż

Wielki Post

#NiezbędnikWielkopostny

Adobe Stock

Kogo krzyż kłuje w oczy, irytuje, prowokuje, zmusza do dyskusji, bywa, że dzieli? A może nikogo już nie gorszy? Jego obecność jest obojętna?...

Zgorszenie krzyżem? Dzisiaj? W Europie albo w Polsce? Nie żartuj! Naprawdę chcecie o tym pisać? Czemu sądzicie, że ludzi to zainteresuje? - usłyszałam serię pytań od pierwszego, którego zapytałam o krzyż w jego życiu. - Powiem szczerze, nigdy o tym nie myślałem. Tak, jestem katolikiem, ale co z tego... Pytałam dalej.

CZYTAJ DALEJ

Solidarni z Janem Pawłem II

2023-03-30 20:49

[ TEMATY ]

apel

solidarni z Janem Pawłem II

Monika Jaworska

Jakub Staroń zachęca do duchowej solidarności z papieżem.

Jakub Staroń zachęca do duchowej solidarności z papieżem.

Apel muzeum w w geście duchowej solidarności z papieżem Janem Pawłem II.

Muzeum św. Jana Sarkandra w Skoczowie w odpowiedzi na zarzuty skierowane w stronę św. Jana Pawła II, które pojawiły się w przestrzeni publicznej, apeluje, by 2 kwietnia w geście duchowej solidarności z papieżem umieścić w oknie jego wizerunek i w godzinę jego śmierci o 21.37 zapalić świecę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję