Reklama

Niedziela Lubelska

Kraśnik. Przysięga terytorialsów

2023-03-12 06:49

WOT

11 marca na placu przy Centrum Kultury w Kraśniku, 50 żołnierzy – ochotników terytorialnej służby wojskowej - złożyło uroczystą przysięgę na sztandar 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Nowo zaprzysiężeni rozpoczną służbę w jednym z pięciu pododdziałów 2 LBOT w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Kraśniku oraz Zamościu.

Uroczystość w Kraśniku licznie zgromadziła żołnierzy 2 LBOT, ich najbliższych oraz mieszkańców Kraśnika i okolic. Wśród gości, którzy swoją obecnością uświetnili to wydarzenie byli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, instytucji wojskowych oraz kombatanci.

- To już 47 przysięga wojskowa naszych żołnierzy, a zarazem pierwsza pod moim dowództwem. To wyjątkowy dzień wspólnoty żołnierzy i pracowników zjednoczonych jedną misją. Możemy śmiało patrzeć w przyszłość, wiedząc jak wiele nasza brygada osiągnęła do tej pory. Mamy powody do dumy (…) Wyrażam ogromne zadowolenie z waszej postawy podczas szkolenia. Wzorowo wykonaliście postawione wam zadania, poznaliście własne możliwości, zapoznaliście się z żołnierskimi obowiązkami i wojskową dyscypliną. Dziś bierzecie na siebie wielkie wyzwanie i zobowiązanie wobec ojczyzny i narodu. Jestem pewien, że podołacie – powiedział do nowych żołnierzy dowódca 2 Lubelskiej Brygady OT płk Zbigniew Krzyszczuk.

Była to druga przysięga lubelskich terytorialsów w Kraśniku. Jesienią ubiegłego roku, przy ul. Lubelskiej 159 w Kraśniku oficjalnie rozpoczął działalność 24 batalion lekkiej piechoty wchodzący w skład 2 LBOT. Na ochotników czekają jeszcze wolne stanowiska, zarówno do terytorialnej służby wojskowej, jak i etaty dla żołnierzy zawodowych. Docelowo pododdział będzie liczyć ponad 650 żołnierzy, a jego stałym rejonem odpowiedzialności są powiaty: kraśnicki, janowski i opolski.

Osoby, które nigdy nie były w wojsku i chcą zdobyć podstawowe przeszkolenie wojskowe, mogą spróbować swoich sił podczas szkoleń organizowanych przez 2 Lubelską Brygadę OT. W tym roku odbędą się jeszcze 4 szkolenia podstawowe w terminach: 12-27.05, 30.06-15.07 („Wakacje z WOT”), 15-30.09, 17.11-02.12, 16.12 - kontynuacja szkolenia podczas ferii zimowych w 2024 r. Z kolei dla żołnierzy rezerwy zaplanowano jeszcze 4 szkolenia wyrównawcze rozpoczynające się w terminach: 12.05, 01.07, 15.09 oraz 07.10.

Reklama

Zainteresowani pierwsze kroki powinni skierować do Wojskowego Centrum Rekrutacji (dawne WKU), zgodnie z miejscem swojego zamieszkania. Wnioski o powołanie do terytorialnej służby wojskowej można również składać przez portal e-PUAP. Bardzo dogodną formą jest kontakt z mobilnym rekrutem z danego powiatu - dane kontaktowe dostępne są na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

Więcej informacji na temat służby w WOT oraz procedury rekrutacji znajduje się na stronie internetowej www.zostanzolnierzem.pl można również zadzwonić na bezpłatną infolinię rekrutacyjną WOT 800-696-077.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Premier: zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2035 r. nie do zaakceptowania przez rząd

Zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku to pomysł nie do zaakceptowania przez rząd PiS; zrobimy wszystko, żeby ochronić polskie rodziny przed kolejnym pseudoekologicznym wymysłem bogatych krajów i biurokratów z Brukseli - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki.

We wtorek Rada UE w ramach pakietu Fit for 55 przyjęła przepisy, które określają m.in. cele: redukcji emisji CO2 o 55 proc. dla nowych samochodów osobowych i o 50 proc. dla nowych samochodów dostawczych w latach 2030-2034 w porównaniu z poziomami z 2021 r.; 100 proc. redukcji emisji CO2 zarówno dla nowych samochodów osobowych, jak i dostawczych od 2035 roku. De facto oznaczają zakaz rejestracji nowych samochodów z silnikiem spalinowym od 2035 roku. Wyjątkiem są paliwa syntetyczne, tzw. e-paliwa.

CZYTAJ DALEJ

Niezwykła historia kościoła w Ciścu. Zobacz ją w Bielsku-Białej

2023-03-30 20:09

[ TEMATY ]

historia

kościół jednej doby

Andrzej Omyliński

Wystawa przy kościele NMP Królowej Polski.

Wystawa przy kościele NMP Królowej Polski.

W Bielsku-Białej można obejrzeć wystawę pokazującą historię budowy kościoła w Ciścu.

W zeszłym roku w Ciścu odbyły się uroczystości upamiętniające 50. rocznicę budowy tutejszej świątyni. Przy tej okazji Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach przygotowało plenerową wystawę „Kościół jednej doby. Społeczna budowa kościoła 5 listopada 1972 r.”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję