Reklama

Niedziela Lubelska

Zapraszamy na spacer szlakiem bł. kard. Stefana Wyszyńskiego

2023-03-16 19:55

Civitas Christiana

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” - Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego, w sobotę, 18 marca, zaprasza na „Spacer szlakiem bł. kard. Stefana Wyszyńskiego w poszukiwaniu śladów wiosny". 7-kilometrowa trasa wiedzie z Nasutowa przez Stary Tartak do Dąbrówki; początek spaceru o godz. 10.00 z „Domu Nasutów” (Nasutów 98 A).

Na wyjątkowym szlaku w otoczeniu pięknej przyrody, budzącej się powoli ze snu zimowego oraz niewątpliwie napotkanych mieszkańców lasu i jego uspakajających dźwięków, uczestnikom będą towarzyszyły słowa bł. Stefana Wyszyńskiego, które pozwolą nie tylko podziwiać, ale i przeżyć otaczającą przyrodę. Niezastąpionym przewodnikiem będzie Krzysztof Wojciechowski - niepowtarzalny, sprawdzony i najlepszy przewodnik, przyrodnik, pasjonat Prymasa i przyrody, który pokaże zakamarki i ciekawostki urokliwego zakątka Lasów Kozłowieckich.

Po trudzie wędrówki, by się pokrzepić i odpocząć, jeszcze na szlaku tradycyjnym już miejscem odpoczynku dla ciała i dla ducha będzie „Park Dźwięków” w Dąbrówce u gospodarzy państwa Magdy i Roberta Niedziałków, którzy w 2013 r. stworzyli gospodarstwo edukacyjne - miejsce innowacyjne, ekologiczne i kreatywne. Razem z mieszkańcami wsi Niedziałkowie starają się, by ich wieś była jedyna w swoim rodzaju i wyróżniała się na tle innych. Wioska tematyczna stwarza szansę rozwoju dla wsi Dąbrówka oraz pozwala na urozmaicenie jej życia kulturalnego. Tu na uczestników spaceru czeka smakowity poczęstunek, typowy dla turystów, czyli wyborna kiełbaska, przygotowana w wyjątkowym cieple i płomieniu „dąbrówkowego" ogniska, któremu oprócz wyjątkowej atmosfery towarzyszyć będzie herbata i kawa.

Ilość miejsca nieograniczona, ale organizatorzy proszą o informację o uczestnictwie w spacerze dla lepszej organizacji wydarzenia: email cmpw@civitaschristiana.pl lub sms na numer 603 182 742.

Z trasą spaceru można się zapoznać pod adresem:

Reklama

https://parki.lubelskie.pl/media/9177/file/e-przewodnik-sladami-ks-stefana-wyszynskiego-po-kozlowieckim-pk-i.pdf


Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezwykła historia kościoła w Ciścu. Zobacz ją w Bielsku-Białej

2023-03-30 20:09

[ TEMATY ]

historia

kościół jednej doby

Andrzej Omyliński

Wystawa przy kościele NMP Królowej Polski.

Wystawa przy kościele NMP Królowej Polski.

W Bielsku-Białej można obejrzeć wystawę pokazującą historię budowy kościoła w Ciścu.

W zeszłym roku w Ciścu odbyły się uroczystości upamiętniające 50. rocznicę budowy tutejszej świątyni. Przy tej okazji Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach przygotowało plenerową wystawę „Kościół jednej doby. Społeczna budowa kościoła 5 listopada 1972 r.”

CZYTAJ DALEJ

Watykan: kolejna interwencja w sprawie postanowień niemieckiej drogi synodalnej

2023-03-30 19:59

[ TEMATY ]

Watykan

Niemcy

synodalność

Wikipedia/autor: Mharris99; domena publiczna

Kardynał Arthur Roche

Kardynał Arthur Roche

Osoby świeckie nie mogą regularnie głosić homilii podczas Mszy Świętej czy udzielać sakramentu Chrztu św.- stwierdził prefekt Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kardynał Arthur Roche w liście do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec, biskupa Georga Bätzinga.

Szef dykasterii liturgicznej stwierdza, iż czymś „niedopuszczalnym jest, aby w świadomości wspólnoty chrześcijańskiej dochodziło do nieporozumień dotyczących formy i tożsamości kapłana, który jako jedyny może działać «in persona Christi capitis» na niwie sakramentalnej". Zaznacza, iż kapłan na mocy święceń reprezentuje Chrystusa. „Nie jest to kwestia nierówności między ochrzczonymi, ale chodzi o uznanie, że istnieją rozróżnienia dokonane przez Ducha Świętego, który stwarza różne charyzmaty, które są odrębne i wzajemnie się uzupełniają”. Dodał, że „wyłączność” głoszenia homilii w celebracji wszystkich sakramentów „należy rozumieć na płaszczyźnie sakramentalnej, a nie tylko funkcjonalnej": jest to „działanie strukturalnie i nierozerwalnie związane z działaniem sakramentalnym, za które, zawsze na mocy sakramentu święceń odpowiada wyświęcony szafarz”. Prefekt Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wskazał, że nie chodzi więc także o osiągnięcie „lepszego przygotowania teologicznego czy lepszych umiejętności komunikacyjnych osób świeckich (mężczyzn lub kobiet)”. Dobrze wykształceni świeccy powinni wnosić swój wkład w ramach katechezy czy w rozmowach o Piśmie Świętym - ale nie w odprawianiu Mszy Świętej, podkreśla kard. Roche, „jak to już ma miejsce w różnych miejscach” – dodał angielski purpurat kurialny.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś: Śmiercią jest umieranie w grzechu

2023-03-30 20:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

- Pilnuj słowa Jezusa. To jest bardzo ważna wskazówka nauczania Jezusa, bo taka postawa uratuje cię od śmierci w grzechu – mówił abp Grzegorz Ryś podczas wielkopostnego pielgrzymowania do łódzkich Kościołów Stacyjnych.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję