Reklama

Explorers Festival 2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Co roku w listopadzie Łódź na pięć dni zamienia się w stolicę miłośników gór, eksploracji i sportów ekstremalnych. To wszystko za sprawą Explorers Festival, który w tym roku zorganizowany został po raz jedenasty. Jest on okazją do poznania interesujących podróżników, globtroterów, wspinaczy i rozmowy z nimi w cztery oczy. Niejednokrotnie właśnie podczas takich kuluarowych rozmów powstają kolejne pomysły wypraw.

Niesamowici goście, niepowtarzalne przygody

Reklama

Explorers Festival skupia ludzi, którzy dokonują w swoim życiu rzeczy niemożliwych. Odkrywców, podróżników, sportowców czy zapaleńców w danej dziedzinie. Organizatorzy festiwalu w zamyśle powrócili do zapomnianej dziś formy opowieści. Dlatego tak ważna jest dla nich obecność prelegentów i ich kontakt z publicznością. A ta nie zawiodła. Jak co roku aula filmowa Politechniki Łódzkiej wypełniona była do ostatniego miejsca.
Dwadzieścia lat po tragicznej śmierci słynnego himalaisty Jerzego Kukuczki, drugiego człowieka na świecie, który zdobył Koronę Himalajów (14 ośmiotysięczników), swoim wspomnieniem o mężu podzieliła się Cecylia Kukuczka. Mimo tego, że nie był pierwszym człowiekiem, któremu udało się tego dokonać, jest nazywany największym spośród największych himalaistów wszech czasów. Przez przyjaciół nazywany był Królem Himalajów. - Niestety, Himalaje upomniały się o swojego króla i w 1989 r. Jurek zginął podczas próby ponownego zdobycia szczytu Lhotse - mówiła w swoim wspomnieniu Cecylia Kukuczka. Następnie odbyła się projekcja filmu pokazującego codzienne życie wielkiego himalaisty oraz jego przygotowania do wyprawy. Dariusz Bógdał pozwolił spojrzeć na Polskę z lotu ptaka, gdyż wykonuje on niesamowite zdjęcia z paralotni. Zachęcił uczestników festiwalu do spróbowania swoich sił w tym sporcie.
Alpinista i geolog, a na co dzień wykładowca w Warszawie - Wojciech Lewandowski opowiedział o trzech wyprawach w Andy, które odbyły się śladami polskich pionierskich wypraw górskich z lat trzydziestych XX wieku. Abigail Jabines - rodowita mieszkanka Filipin, zwróciła uwagę na zagrożenie zniknięcia miejsca jej zamieszkania z powierzchni Ziemi. Może to się dokonać w wyniku postępujących zmian klimatycznych, które powoli stają się nieodwracalne. Z kolei Keizo Funatsu opowiedział o trudach mieszkania na Alasce oraz o wyścigach psich zaprzęgów tam organizowanych. Wytłumaczył także, dlaczego przeniósł się wraz z żoną z zatłoczonej i pełnej dymu Japonii na odludną i surową daleką krainę na północy Ameryki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Od bieguna do bieguna

Reklama

Słowacki reżyser Pavol Barabáš zaprezentował skróty swoich filmów, które kręcił na siedmiu kontynentach, i opowiedział o uczestnictwie w wielu ważnych i fascynujących ekspedycjach, podczas których filmuje ludzi dokonujących czegoś nowego. Poprzez swoje filmy chce zaalarmować i zmusić do zachowań koniecznych dla ochrony ginących małych społeczności i kultur. Z kolei Geoffrey Somers - uczestnik historycznej wyprawy TransAntarctica Expedition z 1989 r. - opowiedział o wyprawie w zupełnie inne, cieplejsze rejony. Wraz z drugim Anglikiem wybrał się na wyprawę przez Australię na…wielbłądach. Ich podróż była pełna przygód, a sam Somers w ciekawy i śmieszny sposób opowiadał o nich publiczności. O adrenalinie, jaka towarzyszy podczas zjazdu na nartach z prędkością ponad 250km/h oraz o radości z pobicia kolejnych barier szybkości mówił Simone Origone - włoski narciarz szybkościowy, wielokrotny Mistrz Świata i zdobywca Pucharu Świata w tej ekstremalnej odmianie narciarstwa sportowego. Natomiast młody Brytyjczyk - James Hooper zaprezentował przebieg wyprawy, której nie dokonał jeszcze nikt wcześniej. Przy użyciu jedynie sił własnych mięśni, wraz z Robertem Gauntletem pokonali odległość ponad 14 tysięcy kilometrów od magnetycznego bieguna północnego do magnetycznego bieguna południowego. Poprzez swoją podróż stali się inspiracją dla wielu młodych ludzi, dali im wiarę, że warto mieć i realizować nawet tak wielkie marzenia.

Znikające piękno świata

Reklama

W 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej Józef Nyka - taternik, autor wielu znakomitych przewodników o polskich górach oraz Andrzej Paczkowski - historyk, przypomnieli postaci taternictwa, alpinizmu i eksploracji z czasów poprzedzających wojnę. O dzikich, niedostępnych, ale pięknych zakątkach Afganistanu opowiedziała Elizabeth Wald - fotograf. Jej zdjęcia są opowieścią o ludziach, codzienności, urodzie wyniosłych gór oraz o nieistniejącym czasie. Należy ona do nielicznej grupy fotografów, którzy nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach potrafią zmieniać klisze, przesłony i robić wszystko, by ich zdjęcia jak najlepiej oddawały rzeczywistość i piękno natury. William Steger ze Stanów Zjednoczonych, niekwestionowany autorytet i żyjąca legenda eksploracji polarnej, zauroczył uczestników festiwalu opowieściami o podróżach przez rejony arktyczne. Pokazał zdjęcia lodowych rajów Antarktydy, Ziemi Baffina, Grenlandii i Wyspy Ellesmere’a. Poprzez swoje podróże i badania lodowych krain naukowiec zwraca uwagę na dramatyczne skutki ocieplenia klimatu. Zachęcał, by nie pozostawać biernym wobec unicestwiania naszej planety i ograbiania jej ze środowiska naturalnego. Aleksander Domalewski to pierwszy Polak, który skoczył z największego wodospadu świata, mierzącego tysiąc metrów, Salto Angelo w Wenezueli. Uprawia B.A.S.E - skrajnie ekstremalną formę swobodnego lotu, która przyciąga coraz większe rzesze śmiałków. Opowiedział on o adrenalinie towarzyszącej każdemu skokowi oraz o trudnościach związanych z uprawianiem tego sportu. Z kolei Stephen Koch w bardzo zabawny sposób przedstawił swoje historie wspinaczki w różnych górach świata oraz zjazdów ze szczytów na desce snowboardowej. Zjechał już z sześciu najwyższych szczytów świata, do zdobycia Korony Ziemi brakuje mu jeszcze Mount Everestu, z którego za pierwszym razem nie udało mu się zjechać. O pokonywaniu własnych słabości w obliczu realnego zagrożenia i hartowaniu charakterów na zakończenie festiwalu opowiedział Victor Boyarsky - dyrektor Muzeum Arktyki i Antarktydy w Sankt Petersburgu, polarnik. Otworzył on sezonową bazę, która ułatwia podróżnikom dotarcie na Biegun Północny.

Nagrody Explorer i Camera Extreme 2009

W ramach festiwalu największym odkrywcom i zdobywcom przyznawane są nagrody Explorer. W tym roku otrzymali je czterej uczestnicy historycznej wyprawy TransAntarctica Expedition ’89: William Steger, Victor Boyarsky, Geoffrey Somers i Keizo Funatsu. Wielką niespodzianką dla czterech członków wyprawy, którzy w Łodzi po raz pierwszy spotkali się wspólnie po 20 latach, był wielki tort w kształcie Antarktydy, który polarnicy wspólnie podzielili pomiędzy gości i uczestników festiwalu.
Ponadto kapituła festiwalowa przyznała nagrodę Camera Extreme, która wędruje do najwybitniejszych twórców dzieł o eksploracji, sportach ekstremalnych i działaniach niezwykłych. Otrzymali ją: Elizabeth Wald - światowa znakomitość w dziedzinie fotografii reportażowej i plenerowej oraz Pavol Barabáš - twórca filmów dokumentalnych o tematyce górskiej i eksploracyjnej.

Lekcja geografii, pokazy filmowe, koncerty

Podobnie jak w latach ubiegłych, festiwal miał wiele imprez towarzyszących. W Państwowej Wyższej Szkole Telewizyjnej Teatralnej i Filmowej odbył się pokaz filmów o tematyce górskiej Art Show oraz warsztaty fotograficzno-filmowe. Miłośnicy wspinaczki mogli sprawdzić swoje siły w zbiorowym wejściu na wysokość Mount Everestu (8848 m) i pobić rekord szybkości w zdobyciu tej wysokości. Uczniowie szkół gimnazjalnych i licealnych z całej Polski wzięli udział w Wielkiej Lekcji Geografii, podczas której poznali tajniki wulkanów w Meksyku, odkryli kontrasty i osobliwości przyrodnicze Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz próbowali odpowiedzieć na pytanie, czy Grenlandia jest krainą białą czy zieloną. Na zakończenie wykładów prowadzonych przez polskich naukowców i zagranicznych gości festiwalu - specjalistów w danej dziedzinie - uczniowie wypełnili test. W centrum kulturalno--rozrywkowym „Manufaktura” gościła wystawa Greenpeace „Planeta w gorączce”, pokazująca drastyczne zmiany klimatu, jakie dokonały się na ziemi w przeciągu ostatnich lat. Festiwalowi towarzyszył konkurs „Polskie wyprawy XX wieku”, podczas którego internauci i kapituła konkursowa wybierali największe eksploracje dokonane przez Polaków. Za najważniejszą z nich została uznana wyprawa Jerzego Kukuczki w latach 1979-87, podczas której zdobył Koronę Himalajów. Festiwal zakończył cykl koncertów w wykonaniu Wojciecha Hoffmanna, Anthimosa Skowrona oraz Ryszarda Sygitowicza i Jacka Królika.

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świecki obejmuje jedną z najważniejszych funkcji w kurii krakowskiej. To pierwszy taki przypadek w historii archidiecezji

2026-06-22 17:14

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

Lucjan Tabaka

ks. Rafał Buzała

ekonom

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś mianował nowego ekonoma Archidiecezji Krakowskiej. Od 1 lipca funkcję tę pełnić będzie Lucjan Tabaka. Po raz pierwszy w historii archidiecezji ekonomem będzie osoba świecka.

Lucjan Tabaka urodził się 7 lipca 1948 roku w Szymankach k. Szczytna. W 1979 roku ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki i Automatyki. Posiada ponad 60-letni staż pracy. Doświadczenie zdobywał w Państwowej Inspekcji Radiowej w Krakowie, Urzędzie Wojewódzkim w Nowym Sączu czy Zespole Szkół Zawodowych PKP w Nowym Sączu. W latach 1998 – 1999 był wojewodą nowosądeckim, a od 1999 do 2001 roku pracował jako doradca wojewody małopolskiego. Piastował także stanowisko pełnomocnika prezydenta Miasta Nowy Sącz ds. nadzoru właścicielskiego. W latach 2005 – 2014 sprawował urząd kanclerza Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Od stycznia 2015 roku jest prezesem zarządu AKOPOL DEVELOPMENT sp. z o.o. ze 100% udziałem Politechniki Krakowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Czterech nowych prezbiterów archidiecezji krakowskiej otrzymało dekrety kierujące na pierwsze parafie

2026-06-05 08:28

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

zmiany kapłanów

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Kard. Grzegorz Ryś podczas święceń nowych kapłanów

Kard. Grzegorz Ryś podczas święceń nowych kapłanów

Diakoni Szczepan Kaleciak, Maciej Kawaler, Kacper Lendecki oraz Paweł Natkaniec przyjęli w katedrze na Wawelu święcenia prezbiteratu. Szafarzem sakramentu był kard. Grzegorz Ryś, który w czasie homilii powiedział, że jedyna skuteczna władza to „władza ukrzyżowanej miłości”. – Jak nie kochasz ludzi, nie masz prawa od nich czegokolwiek oczekiwać. Jak ich nie kochasz, nie masz prawa im głosić słowa. Jak ich nie kochasz, to im nie mów o moralności, nie próbuj ich rozgrzeszać – zwrócił się do neoprezbiterów metropolita krakowski.

W czasie homilii kard. Grzegorz Ryś nawiązał do pytania arcykapłanów, uczonych w Piśmie i starszych o władzę, jakie stawiali wobec Jezusa – skąd ją ma, co jest jej źródłem? Metropolita krakowski zaznaczył, że w dniu święceń prezbiteratu to pytanie mają prawo stawiać kandydaci do kapłaństwa, ponieważ w momencie święceń otrzymają tę władzę – Jezus się nią z nimi dzieli. – Otrzymacie władzę, która jest absolutnie niezwykła. Tym bardziej macie prawo pytać o jej źródło i o to, w oparciu o co można ją wypełniać – mówił kardynał, wyrażając nadzieję, że kandydaci do święceń będą stawiali te pytania, ale inaczej niż ci, którzy to robili w czasach Jezusa. Metropolita zauważył, że Jezus nie udzielił uczonym w Piśmie odpowiedzi na to pytanie, a to rzadka postawa Jezusa, bo nie widział sensu w odpowiadaniu na pytanie stawiane z wątpliwych motywów. Podkreślił, że w życiu księdza warto pytać o władzę Jezusa wtedy, kiedy się jej poddaje.
CZYTAJ DALEJ

Papież do dzieci: Bóg patrzy w serce, a nie w telefon komórkowy

2026-06-22 16:40

Adobe Stock

Leon XIV spotkał się w auli Pawła VI z młodzieżą przebywającą na watykańskim obozie letniem „Estate Ragazzi” (Lato Młodzieży). Odpowiadając na pytania młodych ostrzegał przed pochłonięciem przez kulturę ekranów i smartfonów. Kiedy rodzina się spotyka, to zamiast rozmawiać często patrzy w swój telefon. Trzeba się nauczyć wspólnie przeywać - zachęcał Papież.

Federico opowiedział papieżowi o jednej z obozowych zabaw pod hasłem „Bez telefonu”, która mu się bardzo podobała. „Przez resztę roku, kiedy wracamy do domu” - powiedział młodzieniec - „niemal nie sposób oderwać się od ekranu. Często czujemy się urzeczeni technologią cyfrową i boimy się stracić z oczu naszych prawdziwych przyjaciół”. Papież skomentował:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję