Reklama

Recenzja

O lesie inaczej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czym jest dla nas las? Czy tylko miejscem zbierania jagód, grzybów, pozyskania drewna na opał lub do budowy? Strasznym miejscem, w którym łatwo się zgubić, gdzie żyją dzikie zwierzęta oraz roje much i komarów? A może miejscem spacerów, wypoczynku, "drugim domem"?
Właśnie ukazała się książka Ekosystem leśny wartością człowieka. Jej autor - ks. prof. Stanisław Zięba, dziekan Wydziału Matematyczno - Przyrodniczego KUL, wyjaśnia jaką wartość ma dla ludzi las.
To nie tylko zbiorowisko większej ilości drzew. Las to ekosystem. Znaczy to, że żyjące w nim organizmy łączy szereg wzajemnych zależności. W Polsce zauważono to już przed wojną, podczas pierwszego polskiego naukowego zjazdu leśników w 1933 r. (Aby zobaczyć, czym był las dla naszych przodków, warto odwiedzić wystawę Od boru do chałupy, czynną do końca roku w Ośrodku Edukacyjno - Muzealnym Roztoczańskego Parku Narodowego w Zwierzyńcu).
Jak pisze Autor, las kształtuje klimat, chroni gleby przed erozją, wzbogaca ziemię w materię organiczną, reguluje gospodarkę wodną, stanowi filtr oczyszczający powietrze, przyczynia się do redukcji efektu cieplarnianego i równowagi biologicznej na danym terenie, stanowi element krajobrazu. Las zmieniający się w zależności od pory roku jest miejscem naszych niewymiernych doznań, gdy w nim jesteśmy. Spacerując po lesie, odpoczywamy. Wiele osób twierdzi, że myśli się w nim inaczej, z dystansem do wielu spraw. Wracamy z niego szczęśliwi, gdy uda się nam zobaczyć jakieś zwierzę. Cieszymy się, gdy widzimy w lesie oznaki wiosny, dumamy nad przemijaniem świata, gdy przychodzi jesień. Co roku staram się śledzić spektakle natury, takie jak przyloty i odloty ptaków czy rykowisko jeleni. Za każdym razem jest podobnie, ale nigdy tak samo.
Szczególnie interesujące w prezentowanej pozycji, są rozdziały poświęcone odpowiedzialności człowieka za przyrodę i zagrożeniom lasu. Jest ona przeanalizowana ze spokojem naukowca, zupełnie inaczej niż robią to hałaśliwe i agresywne ostatnio "ruchy ekologiczne". Książka jest przeznaczona dla każdego. Jej zamysłem jest, aby inaczej niż dotychczas spojrzał na las pracujący w nim leśnik, a także zupełny laik spędzający większą część życia w murach. Bo, jak zauważa Autor, prawdziwe problemy lasu, są poza lasem i są problemami każdego człowieka.

Stanisław Zięba, Ekosystem leśny wartością człowieka, Instytut Badawczy Leśnictwa Warszawa i Zakład Ekologii Człowieka KUL, Lublin 2002 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł dr dr h.c. Krzysztof Czajkowski

2026-05-22 13:19

Archiwum

20 maja 2026 roku zmarł dr Krzysztof Czajkowski, wykładowca Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Żył 63 lata. Z Uczelnią był związany od 1 października 1990 roku (gdy występowała jeszcze pod nazwą Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Częstochowie). Był pracownikiem Instytutu Filologii Polskiej Wydziału Filologiczno-Historycznego, a następnie po zmianie nazwy Wydziału Humanistycznego (w 2019 roku).

Pełnił różnorodne funkcje, w tym m.in. był dyrektorem Instytutu Filologii Polskiej. Przez lata był koordynatorem Letniej Szkoły Języka i Kultury Polskiej, która funkcjonowała przy WSP, a następnie Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.
CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: papież zobaczy z bliska bazylikę Sagrada Família jeszcze przed wylądowaniem. Dlaczego?

2026-05-26 19:12

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Papież Leon XIV, który w czerwcu przybędzie z wizytą apostolską do Hiszpanii, zobaczy z bliska bazylikę Sagrada Família w Barcelonie jeszcze przed wylądowaniem w tym mieście - wynika z wtorkowych informacji organizatorów podróży Ojca Świętego do stolicy Katalonii. Jak przekazał podczas konferencji prasowej w siedzibie hiszpańskiego Episkopatu pilot samolotu linii Iberia Pablo Martínez, który będzie dowodził załogą maszyny lecącej z Madrytu do Barcelony, na krótko przed wylądowaniem na lotnisku El Prat zniży on kurs na wysokość, z której „papież będzie mieć dobre warunki do podziwiania Sagrada Família z bliska”. Dodał, że „uprzywilejowany widok” bazyliki dla papieża będzie uzależniony od warunków atmosferycznych.

Wizyta papieża w Sagrada Família będzie jednym z głównych punktów podróży Leona XIV do Barcelony, gdzie poprowadzi on uroczystość poświęcenia najwyższej wieży bazyliki podczas mszy św. z udziałem hiszpańskiej rodziny królewskiej oraz ponad 8 tys. osób. Papież pomodli się tam też przy grobie architekta bazyliki - Antonia Gaudiego, dokładnie 100 lat po jego śmierci. Kataloński architekt przyjął zlecenie budowy bazyliki po Francisco Villarze. Kierował jej pracami do czasu swojej śmierci 10 czerwca 1926 r. Zachowane po Gaudim projekty budowy świątyni zostały zniszczone podczas hiszpańskiej wojny domowej.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV do Polaków: chrońcie w Ojczyźnie życie każdego człowieka

2026-05-27 11:04

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

„Z pomocą Maryi chrońcie w Waszej Ojczyźnie życie każdego człowieka - od poczęcia do naturalnej śmierci”, powiedział Papież podczas dzisiejszej audiencji generalnej, zwracając się do Polaków. Ojciec Święty nawiązał również do obchodzonego wczoraj w Polsce Dnia Matki i podziękował wszystkim kobietom, które „z wielkodusznością przekazały dar życia”.

Pozdrawiam serdecznie Polaków. Wczoraj obchodziliście Dzień Matki. Dziękuję wszystkim mamom, które z wielkodusznością przekazały dar życia i troszczą się o swoje dzieci, ucząc je miłości do Boga i bliźniego. Niech Święta Boża Rodzicielka wyprasza im łaskę trwałej więzi z Jezusem. Z Jej pomocą chrońcie w Waszej Ojczyźnie życie każdego człowieka – od poczęcia do naturalnej śmierci. Wszystkich was błogosławię!
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję