Reklama

Informatyk radzi

Gdy pojawi się problem w Windows XP

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Otrzymałem drogą elektroniczną kilka pytań związanych z różnymi problemami, jakie powstały w pracy z systemem Windows XP. Postaram się teraz na nie odpowiedzieć.
Jak w Windows XP przywrócić skasowany przypadkowo skrót „Pokaż pulpit”? Aby przywrócić ów skrót, tworzymy przy pomocy np. Notatnika plik o nazwie „pokaż pulpit.scf” lub „showdesktop.scf” (w zależności od wersji językowej systemu Windows) i zapisujemy w nim następującą sekwencję komend (każda musi być w osobnej linii - miejsce podziału na linie oznaczę znakiem |): [Shell] | Command=2 | IconFile=explorer.exe,3 | [Taskbar] | Command=ToggleDesktop. Następnie kopiujemy stworzony plik do folderu: C:\\Documents and Settings\\nazwa_użytkownika\\Dane Aplikacji\\Microsoft\\Internet Explorer\\Quick Launch.
Jak szybko znaleźć adres fizyczny karty sieciowej dla operatora sieci komputerowej? Często się zdarza, że operator sieci komputerowej, od którego kupujemy usługę na Internet, prosi nas o tzw. MAC-adres karty sieciowej, czyli jej fizyczny adres. Aby go odczytać, musimy najpierw uruchomić tryb MS-DOS poleceniem cmd w menu Uruchom (bądź z menu Uruchom -
Programy - Akcesoria - Wiersz polecenia). Następnie, będąc już w tym trybie, wpisujemy komendę: ipconfig /all i potwierdzamy klawiszem Enter. Wyświetlą się poszukiwane informacje.
Nie działa klawisz „Caps Lock”, nawet po wymianie klawiatury. Co robić? Klawisz „Caps Lock” - podobnie jak wiele innych klawiszy - można zablokować, dokonując odpowiedniego wpisu w rejestrze systemowym. W tym celu w gałęzi: [HKEY_LOCAL_MACHINE \\ SYSTEM \\ CurrentControlSet \\ Control \\ Keyboard Layout] dodawany jest klucz BINARY Scancode Map z przypisaną mu pewną wartością. Aby przywrócić działanie klawisza, należy usunąć wyżej wymieniony klucz Scancode Map.
Klawiatura nie działa prawidłowo - nie można pisać polskich znaków. Proponowana przez pana kombinacja klawiszy Shift + Ctrl nic nie daje. Co robić? Prawdopodobnie została odinstalowana klawiatura Polski (programisty). Należy wejść do panelu sterowania (menu Start - Ustawienia) i uruchomić „Opcje regionalne i językowe”. Tam w zakładce „Języki” wybieramy „Szczegóły”. W kolejnym oknie w zakładce „Ustawienia” możemy dodać naszą klawiaturę Polski (programisty).
Na zakończenie chcę jeszcze przypomnieć, że aby dokonywać zmian w rejestrze systemowym, należy w menu Start - Uruchom wpisać komendę regedit.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sejm uchwalił ustawy dot. statusu osoby najbliższej w związku i umowy o wspólnym pożyciu. Prezydent: nie podpisze

2026-05-29 16:15

[ TEMATY ]

sejm

Adobe Stock

W piątek Sejm uchwalił ustawy dot. statusu osoby najbliższej w związku i umowy o wspólnym pożyciu. Do decyzji parlamentarzystów odniósł się prezydent Karol Nawrocki, który zapowiedział, nie podpisze żadnego prawa, które będzie stanowiło alternatywę dla małżeństwa.

Rządowa propozycja przeszła przez izbę niższą parlamentu jako pierwsza w historii regulacja pozwalająca na formalizację związków jednopłciowych w Polsce.
CZYTAJ DALEJ

Były ceremoniarz papieski: Jan Paweł II łączył humor z duchowością

2026-05-29 13:19

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

@Vatican Media

św. Jan Paweł II

św. Jan Paweł II

W życiu codziennym żartował i był zupełnie normalny. „Ale w kaplicy był jakby w innym świecie” - tak były ceremoniarz papieski, 74-letni ks. Bolesław Jan Krawczyk, wspomina św. Jana Pawła II (1920-2005), który w wyjątkowy sposób łączył humor z głęboką duchowością.

Ks. Krawczyk, który obecnie mieszka w Wiedniu obchodzi w tym roku 50. rocznicę święceń kapłańskich. Mszę św. z tej okazji z udziałem nuncjusza apostolskiego abp Pedro Lopeza Quintany, która odbędzie się 27 czerwca o godzinie 15:00 w kościele klasztornym Braci Miłosierdzia w Wiedniu.
CZYTAJ DALEJ

Czy chrześcijanin powinien popierać zbrodnie?

2026-05-29 21:00

[ TEMATY ]

chrześcijanin

zbrodnia

Adobe Stock

W debatach o religii regularnie powraca zarzut, że Biblia zawiera opisy przemocy, wojen i okrutnych wyroków, a więc chrześcijaństwo miałoby otwierać drogę do usprawiedliwiania zbrodni. Problem jest jednak znacznie bardziej złożony. Pytanie nie dotyczy wyłącznie starożytnych opisów wojennych, lecz także tego, czy człowiek wierzący może kiedykolwiek poprzeć przemoc, terror lub mord w imię Boga, ideologii czy „wyższego dobra”. Odpowiedź chrześcijańska wymaga spokojnego spojrzenia zarówno na całą Biblię, jak i na moralne przesłanie Ewangelii.

Jak wyjaśnia ks. dr Adrian Mętel, biblista i teolog Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, pytanie o to, czy chrześcijanin może popierać zbrodnie, wydaje się mieć odpowiedź oczywistą: nie. Trudność zaczyna się jednak wtedy, gdy czytelnik otwiera Stary Testament i widzi wojny Izraela, klątwę na Amaleka, zdobycie Jerycha albo nakazy wytępienia ludów Kanaanu (por. Pwt 7,1-5; 20,16-18; Joz 6; 1 Sm 15). Czy Biblia nie tylko opisuje przemoc, ale także ją nakazuje? A jeśli naród wybrany dopuszcza się czynów, które dzisiejszy język moralny nazwie zbrodniami, czy nie osłabia to przykazania: „Nie zabijaj” (Wj 20,13; Pwt 5,17)?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję