Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica/Wałbrzych/Kłodzko Święto kapłanów

1 czerwca w święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Kłodzku, Świdnicy i Wałbrzychu biskupi spotkali się z prezbiterami diecezji świdnickiej.

[ TEMATY ]

Świdnica

Wałbrzych

bp Ignacy Dec

bp Marek Mendyk

diecezja świdnicka

Kłodzko

neoprezbiterzy

bp Adam Bałabuch

zmiany kapłańskie 2023

ks. Mirosław Benedyk

Kapłani dekanatów centralnych podczas dnia skupienia w Świdnicy

Kapłani dekanatów centralnych podczas dnia skupienia w Świdnicy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie miało charakter dnia skupienia, w czasie którego księża wspólnie adorowali Najświętszy Sakrament, pod przewodnictwem biskupa sprawowali Eucharystię oraz mieli okazję do braterskich rozmów.

Bez względu za zasługi

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spotkanie w świdnickim kościele NMP Królowej Polski na osiedlu Młodych, odbyło się pod przewodnictwem bp Adama Bałabucha. - Jezus nie łudzi się co do nas. On wie, że nie wybrał nas ze względu na naszą doskonałość, wielkość, czy przejrzystość życia moralnego. On nie wybrał ani apostołów, ani nas, dla naszych zasług. To jest dar, łaska, to jest powołanie – mówił biskup pomocniczy, wskazując na Jezusa modlącego się w ogrodzie Getsemani jako wzór dla każdego kapłana w zgadzaniu się z wolą Bożą. – Jezus nazywa nas swoimi przyjaciółmi, niech te słowa zapiszą się głęboko w naszych sercach – zachęcał kapłanów z dekanatów centralnych.

ks. Mirosław Benedyk

Aby posługa była skuteczna

O warunkach skutecznej i owocnej posługi mówił do kapłanów z dekanatów północnych w sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Wałbrzychu bp Ignacy Dec. - By nasza posługa była skuteczna i owocna, sami winniśmy nasze życie składać w ofierze Bogu i ludziom, na wzór Jezusa, który poświęcił w ofierze samego siebie, abyśmy byli uświęceni w prawdzie. Uważajmy to za jeden z najważniejszych zadań naszej kapłańskiej posługi - zaznaczył biskup senior.

ks. Grzegorz Umiński

ks. Grzegorz Umiński

Reklama

Jacy księża są potrzebni?

Biskup świdnicki przewodniczył spotkaniu dla kapłanów dekanatów południowych, którzy przybyli do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku. W wygłoszonej homilii bp Marek Mendyk zwrócił uwagę, że dziś nie wystarczy, aby kapłani wykazywali się wyłącznie wysoką moralnością i kwalifikacjami, a ludzie nie potrzebują księży managerów czy organizatorów festynów. - Dzisiaj ludzie potrzebują świadków, którzy doświadczają obecności Chrystusa w konkretnej rzeczywistości życia. Dziś bardziej potrzebni są specjaliści w dziedzinie adoracji i kontemplacji – zauważył.

Parafia Podwyższenia Krzyża Św. w Kłodzku

Dekrety dla kapłanów

Na zakończenie spotkania bp Mendyk ogłosił dwie szczególne nominacje. Ks. kan. Jan Maciołek, proboszcz parafii św. Mikołaja w Domaszkowie i dziekan dekanatu Międzylesie, w dowód zasług, otrzymał godność Kapelana Jego Świątobliwości. Z kolei ks. kan. Julian Rafałko, z parafii św. Barbary w Nowej Rudzie Drogosławiu obejmie urząd dziekana dekanatu Nowa Ruda.

Dodatkowo obecni na spotkaniu neoprezbiterzy otrzymali aplikaty na swoje pierwsze parafie, w których zaczną pracę 26 czerwca 2023 r. Ks. Adrian Pliszka – par. Św. Michała Archanioła w Mieroszowie, ks. Jakub Zajadły - par. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu, ks. Mariusz Pastuszyński par. Chrystusa Króla w Dzierżoniowie, ks. Patryk Kruk – par. Królowej Różańca Św. w Dzierżoniowie oraz ks. Wojciech Wiewióra par. Miłosierdzia Bożego w Świdnicy.

2023-06-01 18:00

Oceń: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powódź uderzyła

Niedziela świdnicka 39/2024, str. I

[ TEMATY ]

Kłodzko

Archiwum prywatne

Kłodzko 15 września, w oddali widać kościół Ojców Franciszkanów

Kłodzko 15 września, w oddali widać kościół Ojców Franciszkanów

W niedzielę 15 września południowo-zachodnia część kraju, w tym tereny naszej diecezji, stanęły w obliczu katastrofy, która przypomina powódź tysiąclecia z 1997 r.

Tamy Nysy Kłodzkiej, choć wzmocnione przez lata, nie zdołały zatrzymać potężnych fal, które rozlały się po miastach i wsiach Kotliny Kłodzkiej. Kłodzko, Lądek-Zdrój, Stronie Śląskie, Bystrzyca Kłodzka, Ołdrzychowice Kłodzkie, Wilkanów, Żelazno, Krosnowice – wszystkie te miejscowości znalazły się na pierwszej linii frontu w walce z żywiołem.
CZYTAJ DALEJ

Rycerze Kolumba organizują zbiórkę na echokardiograf 3D dla kliniki w Krakowie

2025-09-11 11:04

[ TEMATY ]

serce

pomoc

zbiórka

Materiał prasowy

Twoja darowizna może uratować serce dziecka. Dołącz do tej misji i złóż dar serca na zakup echokardiografu 3D - daru serca od Rycerzy Kolumba w Polsce.

Od marca 2025 roku trwa peregrynacja obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Towarzyszy jej niezwykła misja – zbiórka funduszy na zakup specjalistycznego aparatu do echokardiografii 3D, który jest pilnie potrzebny w sali operacyjnej Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej w Krakowie.
CZYTAJ DALEJ

MSWiA: odnaleziono siedemnastego drona; był pod Biłgorajem w woj. lubelskim

Siedemnasty dron został odnaleziony w miejscowości Przymiarki, gm. Księżpol, powiat Biłgoraj - poinformowała rzeczniczka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Karolina Gałecka. Jak dodała, wszystkie służby zostały poinformowane, a teren został zabezpieczony.

O odnalezieniu drona w miejscowości Przymiarki rzeczniczka MSWiA poinformowała w czwartek wieczorem na portalu X. „Wszystkie służby zostały powiadomione. Policja będzie prowadziła czynności i zabezpieczała teren” - zaznaczyła Gałecka.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję