Reklama

W diecezjach

Płock: diecezja otworzyła farmę fotowoltaiczną

W diecezji płockiej otwarto dziś farmę fotowoltaiczną „EPV Wesółka”. Znajduje się ona na terenie administracyjnym gminy miasta Płock. Rocznie wyprodukuje ilość energii wystarczającej dla zaspokojenia potrzeb ponad 1200 gospodarstw domowych. Inwestycję udało się sfinalizować przy współpracy z diecezją toruńską. Obiekt poświęcił bp Szymon Stułkowski. - W inwestycji tej wykorzystujemy naturę, nie powodując jej zniszczenia i degradacji – podkreślił biskup płocki.

[ TEMATY ]

Płock

fotowoltaika

pixabay.com

Elektrownia fotowoltaiczna

Elektrownia fotowoltaiczna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Stułkowski zaznaczył, że Kościół wie, że to człowiek jest koroną stworzenia, ma jednak świadomość, iż, jak stwierdzi l Jan Paweł II, nie może środowiska naturalnego „wykorzystywać przeciwko własnemu dobru, dobru innych ludzi oraz dobru przyszłych pokoleń”.

Duchowny zaznaczył, że środki uzyskane z działalności elektrowni posłużą między innymi na dzieła prowadzone przez naszą diecezję: Szkoły Katolickie w Płocku, Młodzieżowe Centrum Edukacyjno-Wychowawcze „Studnia” w Płocku, Dom Seniora „Leonianum - Piękne Życie” w Sikorzu, a więc na rzecz dzieci, młodzieży i osób starszych, które wymagają stałej opieki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Coraz większych nakładów wymaga też utrzymanie obiektów diecezjalnych i parafialnych. Dzięki tej inwestycji razem z diecezją toruńską dołączamy do instytucji, które dzięki nowym technologiom przyczyniają się do wykorzystania natury, nie powodując jej zniszczenia i degradacji - zaakcentował bp Stułkowski.

Także biskup senior Piotr Libera, który w 2018 roku jako biskup płocki powołał do istnienia spółkę OmnInvest podkreślił, że Kościół od wieków przywiązuje ogromną rolę do ochrony środowiska. - Naszym sprzymierzeńcem jest słońce, dzięki któremu możemy wykorzystywać energię słoneczną. Przy tego typu działalności bardzo istotna jest ochrona środowiska. Dzięki farmie zostanie wyprodukowanych mniej ton szkodliwej energii, będzie lepsza jakość powietrza – zauważył hierarcha.

Ks. kan. Roman Bagiński, ekonom diecezji płockiej i prezes spółki OmnInvest zaakcentował, że diecezja płocka i jej i parafie od kilku lat włączają się w „ekologiczny sposób myślenia o środowisku”. Dzięki temu za sprawą współpracy z Narodowym czy Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska podano termomodernizacji blisko 50 obiektów, co w efekcie przyczyniło się do ograniczenia emisji CO2 oraz spadku zużycia energii pierwotnej. W diecezji udało się dotychczas zbudować kilkadziesiąt mikroinstalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 600 kWp.

Reklama

Krzysztof Smacki, współwłaściciel firmy P.N.B.E Odnawialne Źródła Energii z Grudziądza, prowadzący ją razem ze Zdzisławem Paczkowskim, przedstawił proces powstawania farmy. Firma ta zaprojektowała i wybudowała całą instalację.

Zwrócił też uwagę na konieczność ogrodzenia terenu w taki sposób, aby drobna zwierzyna miała możliwości migracji i by teren nie był dla niej zamknięty.

***

Działania związane z budową elektrowni słonecznej „EVP Wesółka” na działce należącej do diecezji płockiej rozpoczęły się w 2018 roku. Ówczesny biskup płocki Piotr Libera powołał spółkę pod nazwą OmnInvest, na początku ze 100 % udziałem diecezji płockiej. Proces pozyskiwania zgód i pozwoleń trwał ponad trzy lata.

Koszt przygotowania terenu oraz budowy farmy został wyceniony na 17,5 mln złotych netto. W celu realizacji tak kosztownej inwestycji Diecezja Płocka zaprosiła do współpracy Diecezję Toruńską, która objęła część udziałów w Spółce OmnInvest. Dzięki temu można było, korzystając ze środków własnych, sfinalizować inwestycję.

W momencie uruchomienia instalacji praca elektrowni będzie monitorowana przez specjalny system, który czuwa nad produkcją prądu, bezpieczeństwem użytkowania oraz kontroluje inne parametry, istotne przy funkcjonowaniu tego typu urządzeń. Obsługą elektrowni zajmuje się wyspecjalizowana firma. Obiekt objęty jest 24-godzinnym monitoringiem wizyjnym oraz ochroną ubezpieczeniową.

Inwestycja diecezji płockiej i toruńskiej w odnawialne źródła energii przyniesie za sobą podwójną korzyść: przyczyni się do ochrony środowiska naturalnego poprzez ograniczanie emisji gazów cieplarnianych wytwarzanych, przy tradycyjnych sposobach wytwarzania energii, a także powinna przynieść zyski. Przychody uzyskane przez Spółkę OmnInvest, działającą na zasadach podobnych jak inne firmy w Polsce, zostaną pomniejszone o podatki, a także wszystkie koszty eksploatacyjne, obsługowe i ubezpieczeniowe. Wygospodarowany dochód z prowadzonej działalności będzie służył dziełom, za które odpowiedzialne są obie diecezje: płocka i toruńska. Dołączyły one do grona instytucji, które dzięki nowym technologiom przyczyniają

eg / Płock

2023-06-23 15:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Orlen Południe planuje budowę w Trzebini elektrowni fotowoltaicznej o mocy do 1,5 MW

[ TEMATY ]

Orlen

fotowoltaika

elektrownia

Trzebinia

pixabay.com

Elektrownia fotowoltaiczna

Elektrownia fotowoltaiczna

Orlen Południe planuje budowę w Trzebini elektrowni fotowoltaicznej o mocy zainstalowanej do 1,5 MW i stacji transformatorowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Spółka ogłosiła w tej sprawie zapytanie ofertowe. Odpowiedzi w tym postępowaniu można składać do 28 lutego.

Jak poinformowano w opublikowanej dokumentacji zapytania ofertowego „Budowa +pod klucz+ farmy fotowoltaicznej w Orlen Południe SA - Zakład Trzebinia” zakończenie realizacji inwestycji planowane jest do końca tego roku.

CZYTAJ DALEJ

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

2024-04-29 17:49

[ TEMATY ]

episkopat

Francja

Episkopat Flickr

Biskupi siedmiu francuskich diecezji należących do metropolii Reims rozpoczęli dziś pięciodniową pieszą pielgrzymkę w intencji powołań. Każdy z nich przemierzy terytorium własnej diecezji. W sobotę wszyscy spotkają się w Reims na metropolitalnym dniu powołań.

Biskupi wyszli z różnych miejsc. Abp Éric de Moulins-Beaufort, który jest metropolitą Reims a zarazem przewodniczącym Episkopatu Francji, rozpoczął pielgrzymowanie na granicy z Belgią. Po drodze zatrzyma się u klarysek i karmelitanek, a także w sanktuarium maryjnym w Neuvizy. Liczy, że na trasie pielgrzymki dołączą do niego wierni z poszczególnych parafii. W ten sposób pielgrzymka będzie też okazją dla biskupów, aby spotkać się z mieszkańcami ich diecezji - tłumaczy Bénédicte Cousin, rzecznik archidiecezji Reims. Jednakże głównym celem tej bezprecedensowej inicjatywy jest uwrażliwienie wszystkich wiernych na modlitwę o nowych kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję