Reklama

Afryka

3 mln Sudańczyków zmuszonych do emigracji

Ponad 3 mln osób w Sudanie było zmuszonych opuścić swe domy. Milion z nich przeszło do krajów sąsiednich, które same są obciążone kryzysami humanitarnymi. Około 350 tys. Sudańczyków szuka schronienia w Republice Czadu, prawie 300 tys. osób emigrowało do Egiptu, a 200 tys. do Sudanu Południowego.

[ TEMATY ]

emigracja

Sudan

smahel/pixabay.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Choć w Europie nie mówi się o tym zbyt wiele, od 15 kwietnia 2023 r. w Sudanie trwają dramatyczne starcia zbrojne między rywalizującymi frakcjami, dowodzonymi przez dwóch generałów, którzy od lat walczą o władzę. Ta bratobójcza wojna powoduje, że ludność w całym kraju ucieka do sąsiednich krajów, zwłaszcza do nas” – pisze w specjalnym apelu ks. Fabio Mussi z wikariatu apostolskiego Mongo w Czadzie, który koordynuje projekty pomocy uchodźcom.

Od pokoleń ludzie wzdłuż granicy między tymi dwoma afrykańskimi krajami utrzymują tradycję handlu oraz współpracy, są tam mieszane małżeństwa i podobieństwami kulturowe. Sabrina Atturo, współpracowniczka jezuickiej Fundacji Magis w rozmowie z agencją Fides podkreśla, że w obliczu nowego kryzysu w Sudanie, wielu Czadyjczyków otworzyło swoje domy, dzieląc się żywnością, ziemią i innymi zasobami z ludźmi uciekającymi przed konfliktem. Jednak nagłe przybycie tysięcy osób wywarło ogromną presję na i tak już wrażliwą lokalną ludność, co może wywołać konflikty między samymi społecznościami przygranicznymi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Uderzyła mnie historia Chadidży, 40-letniej matki ośmiorga dzieci, która zawsze mieszkała w Adré i która, wskazując na skromny posiłek, jaki przygotowała dla swojej rodziny, mówi: «wszystko stało się tak drogie i trudne». Tymczasem jej najstarsza córka, Hila, w wieku dwudziestu kilku lat, przyznaje, że czuje ból ludzi uciekających przed wojną – jej własna rodzina przyjęła dwóch sudańskich nastolatków z El Geneina – ale dodaje: «jednak kiedy jesteś głodny, trudno jest usłyszeć krzyki innych»” – opowiada Sabrina Atturo.

Stolica Apostolska od kilku lat podejmuje starania o pokój w regionie. W kwietniu 2019 r. papież zorganizował rekolekcje dla duchowych i cywilnych władz Sudanu Południowego. To wówczas Ojciec Święty ucałował stopy przywódcom afrykańskiego kraju, prosząc o konkretne działania na rzecz pokoju. W lutym br. Franciszek udał się z wizytą apostolską wraz z anglikańskim arcybiskupem Canterbury Justinem Welbym oraz przywódcą szkockich prezbiterian Iainem Greenshieldsem do Sudanu Południowego.

2023-08-17 16:55

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słowo bp. Wiesława Lechowicza opiekuna polonii do Polaków na całym świecie

Niedziela Ogólnopolska 51/2015, str. 24

[ TEMATY ]

emigracja

Archiwum Biura Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Bp Wiesław Lechowicz skierował świąteczny list do Polaków przebywających poza Ojczyzną

Bp Wiesław Lechowicz skierował świąteczny
list do Polaków przebywających poza Ojczyzną

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia przeżywamy w ogłoszonym przez papieża Franciszka Roku Świętym Miłosierdzia. W okresie świątecznym i w całym nowym roku częściej niż dotychczas kierować będziemy nasze spojrzenie na obraz Pana Jezusa Miłosiernego, objawiającego się św. Siostrze Faustynie. Przyglądając się temu obrazowi, zauważamy, że Jezus ukazany jest w postawie dynamicznej, przybliża się do nas, idzie w naszym kierunku. W ten sposób wyraża prawdę o Bogu, który – nieskończony w swym miłosierdziu – wciąż do nas przychodzi w osobie Jezusa. Otwierajcie Mu drzwi Waszych serc i umysłów! Pozwólcie, by wszedł ze swoją miłością do Waszych domów, małżeństw i rodzin!

CZYTAJ DALEJ

Nadawać życiu właściwy kierunek

2024-05-24 11:49

[ TEMATY ]

św. Rita nabożeństwo róża

Parafia św. Józefa w Chlebowie

Maria Chuda

Msza św. odpustowa w kościele w Chlebowie

Msza św. odpustowa w kościele w Chlebowie

Św. Rita pomaga nadawać życiu właściwy kierunek – wskazywał ks. Andrzej Fiołka 22 maja podczas uroczystości odpustowych ku czci św. Rity w Chlebowie.

„Święta od róż”, jak ją nazywają, już od ponad 10 lat jest obecna w znaku relikwii w parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Chlebowie k. Gubina. To właśnie wstawiennictwu tych dwóch świętych patronów, swoje trudne, nieraz beznadziejne sprawy, polecają ci, którzy przybywają tam każdego 22. dnia miesiąca.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 25.): Zarządzanie kryzysowe

2024-05-24 20:56

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat.prasowy

Czy Józef był seniorem z siwą brodą? Czemu to właśnie on opiekował się Jezusem i Maryją? I co właściwie ma wspólnego z nawróceniem człowieka? Zapraszamy na dwudziesty piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o Ukochanym Matki Bożej.

ZOBACZ CAŁY #PODCASTUMAJONY

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję