Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na urodzinach u ks. Blachnickiego

„Gwałtownik Królestwa Bożego”

Jesteśmy na urodzinach u ks. Blachnickiego - żartował ks. Adam Wodarczyk, postulator w procesie beatyfikacyjnym Sługi Bożego. Sala ratuszowa Urzędu Miasta w Tarnowskich Górach 24 marca br. wypełniła się po brzegi. Pomysłodawcami konferencji byli dawni działacze Ruchu Światło-Życie, z których rekrutują się także obecni urzędnicy. - Nie mogło zabraknąć tej refleksji w 90. rocznicę urodzin sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego - mówił, witając gości burmistrz Arkadiusz Czech. - Założyciel ruchu oazowego był tarnogórzaninem, który zmienił świat.
Obchody upamiętniające okrągłą rocznicę urodzin ks. Franciszka Blachnickiego miały miejsce w Rybniku, gdzie się urodził, oraz w Tarnowskich Górach, z którymi był związany. - Moment przyjścia na świat tego wielkiego patrioty naznaczony był podwójnie -wyjaśniał ks. Wodarczyk. - Z jednej strony plebiscyt na Śląsku i droga, która doprowadziła tę ziemię do macierzy, a z drugiej strony wigilia Zwiastowania Pańskiego. Dlatego ks. Blachnicki przez całe życie był patriotą i dążył do wolności, a jednocześnie był sługą tej ogromnej tajemnicy, dzięki której Bóg w Duchu Świętym przychodzi do ludzkiego serca.
- Ks. Franciszek Blachnicki może być patronem nowej ewangelizacji - powiedział dzień wcześniej abp Damian Zimoń, który 23 marca odprawił Mszę św. w kościele Matki Boskiej Bolesnej w Rybniku. To w tej świątyni ks. Blachnicki został ochrzczony. - Chcieć być wielkim to znaczy chcieć być kimś, znaleźć swoje miejsce w Bożym planie - mówił metropolita katowicki, nawiązując do czytań mszalnych. Dodał, że dzisiaj bycie sługą wydaje się wielu nie do pojęcia, i podkreślił, że biblijny obraz Chrystusa Sługi znajduje się w centrum duchowości założonego przez ks. Blachnickiego Ruchu Światło-Życie i określa jego ideał formacyjny. Przypomniał też, że Jan Paweł II nazwał ks. Blachnickiego gwałtownikiem Królestwa Bożego.
Przed Mszą św. w Zespole Szkół Wyższych w Rybniku przy ul. Rudzkiej 13 - miejscu urodzenia ks. Franciszka Blachnickiego - odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą jego pamięci.

Reklama

(Ks. Ł. J.)

Zapowiedź

Ogólnopolskie kościelne obchody rocznicy smoleńskiej
Centralnym punktem kościelnych obchodów 1. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem będzie Msza św. 10 kwietnia o godz. 13 w archikatedrze warszawskiej. Uczestniczyć w niej będą rodziny tragicznie zmarłych oraz, na zaproszenie przewodniczącego Episkopatu Polski, biskupi z całej Polski. Obecni będą też przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz korpusu dyplomatycznego. Liturgia będzie transmitowana prawdopodobnie na jednym z ogólnopolskich kanałów TVP. Zaplanowano też poranne nabożeństwo ekumeniczne na płycie Lotniska Wojskowego z udziałem wyłącznie rodzin osób tragicznie zmarłych w katastrofie.
Tego samego dnia o godz. 10 Mszę św. w intencji zmarłej Pary Prezydenckiej oraz wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej odprawi kard. Stanisław Dziwisz w katedrze wawelskiej. Natomiast o godz. 18 w katedrze polowej w Warszawie odprawiona zostanie Msza św. za tragicznie zmarłego bp. Tadeusza Płoskiego i wszystkich wojskowych, którzy zginęli w katastrofie.
Ponadto w kościele akademickim pw. św. Anny w Warszawie przygotowywany jest pomnik-epitafium, mający upamiętnić ofiary katastrofy pod Smoleńskiem. Jego projekt opracował Łukasz Krupski, student ASP, syn zmarłego w katastrofie lotniczej śp. Janusza Krupskiego, znanego opozycjonisty w PRL, a później zastępcy prezesa IPN oraz szefa Urzędu ds. Kombatantów i Represjonowanych. Pomnik ten zostanie zainstalowany w kaplicy Matki Bożej Loretańskiej, tam gdzie znajduje się epitafium katyńskie oraz krzyż, przeniesiony we wrześniu spod Pałacu Prezydenckiego.

Kraków

Okno Życia otwarte już pięć lat

Minęło 5 lat od otwarcia w Krakowie (przy ul. Przybyszewskiego 39) pierwszego w Polsce Okna Życia, gdzie anonimowo można pozostawić noworodka. Krakowskie Okno Życia powstało dla uczczenia Jana Pawła II, który zawsze bronił dzieci i matki. Gdy jeszcze był krakowskim metropolitą, jako pierwszy w Polsce założył Dom Samotnej Matki.
Kard. Stanisław Dziwisz, uczestnicząc w uroczystościach z okazji tej rocznicy, powiedział: - Dzieci znalazły tu miłość i troskę Kościoła, sióstr i dobrych ludzi. To Okno, choć nie załatwi wszystkich problemów, jest symbolem, zachętą i świadectwem troski Kościoła o życie nienarodzonych i o kobiety, które zostawiają tu swoje dzieci z wielkim bólem, bo nie widzą możliwości zapewnienia im opieki.
Krakowskie Okno Życia znajduje się w domu dla samotnych matek, którym opiekują się siostry ze Zgromadzenia Najświętszej Rodziny z Nazaretu. W tym domu, począwszy od lat 70. XX wieku, znalazło schronienie i opiekę 2040 dzieci.
W ciągu 5 lat istnienia krakowskiego Okna Życia zostało uratowanych 14 dzieci, w tym bliźnięta. Są wychowywane w rodzinach adopcyjnych. W sprawie ostatniego dziecka toczy się proces o potwierdzenie ojcostwa i macierzyństwa.
Wzorem krakowskiego Okna Życia w całej Polsce powstało już ponad 40 takich miejsc, dzięki którym uratowano w sumie ponad 30 niemowląt.

Adam Wojnar

Krótko

Prezydent Bronisław Komorowski zawetował pierwszą ustawę. Nie zgodził się, aby w Dęblinie powstała Akademia Lotnicza. Zamiast tego w ośrodku będzie nowoczesne centrum szkolenia pilotów podległe Siłom Powietrznym.

Tylko 12 proc. Polaków ocenia nasze stosunki z Rosją jako dobre, 43 proc. - jako przeciętne, a 1 proc. mniej - jako złe.

Polski koncern zbrojeniowy Bumar zdobył duży kontrakt na dostawy sprzętu wojskowego do Indii. Hindusi kupią od Bumaru sprzęt za 300 mln dolarów.

Policjanci i żołnierze przejdą na emeryturę nie wcześniej niż w wieku 50 lat. Jeszcze obecny Sejm ma przyjąć wynegocjowaną przez rząd reformę systemu emerytalnego. Zmiany miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2012 r.

Polski tupolew należący do 36. specpułku był 17 lutego br. bliski katastrofy. Błąd w pilotażu popełnił instruktor szkolący kursanta.

W wojskowej bazie Bagram w Afganistanie major Biura Ochrony Rządu uderzył pracownika ambasady i groził mu nożem. Do bójki doszło w nocy przed wylotem wspomnianych do Polski. Obaj spożywali alkohol.

Trzynaścioro Polaków zostało 24 marca br. odznaczonych medalami Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyznawanymi przez Izrael za ratowanie Żydów w czasie niemieckiej okupacji. Medale wręczył w Warszawie ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner - czytamy w „Dzienniku Polskim”.

Nocna pora na rozpatrzenie projektu uchwały upamiętniającej bohaterską rodzinę Ulmów, która ratowała Żydów podczas II wojny światowej, to, według posłów opozycji, przemyślany zabieg PO i SLD. Sprawozdanie Komisji o projekcie przewidziano bowiem w Sejmie na godz. 22.15-0.30.

Temat tegorocznego Narodowego Dnia Życia: „Co najmniej jeden posiłek dziennie z całą rodziną” zwraca uwagę na to, jak ważne miejsce w domu rodzinnym zajmuje stół i jak ważne w rodzinie jest celebrowanie wspólnych posiłków. Twarzą kampanii był znany dziennikarz Krzysztof Ziemiec.

Przemyt papierosów o szacunkowej wartości ponad 5,5 mln zł udaremnili podlascy celnicy. Kontrabandę odkryli w Suwałkach w czasie rutynowej kontroli ciężarówki, która jechała z Rosji na Lubelszczyznę.

Zła wiadomość dla właścicieli pojazdów z silnikiem diesla. Według analityków, cena ropy będzie wyższa niż najpopularniejszej benzyny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i zamienić na inny

2024-05-21 14:42

[ TEMATY ]

kapłaństwo

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich / Niedziela

„Niech nad waszą kapłańską służbą pośród Polonii i nie tylko czuwają słudzy Boży kard. August Hlond i ks. Ignacy Posadzy. Traktujcie poważnie wasze kapłaństwo, bo kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i w każdej chwili zamienić na inny. Kapłaństwo jest wieczne” - mówił abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył w poznańskiej katedrze uroczystej Mszy św., połączonej z udzieleniem święceń diakonatu czterem alumnom i święceń prezbiteratu trzem diakonom Towarzystwa Chrystusowego.

W Eucharystii uczestniczyli generał księży chrystusowców ks. Krzysztof Olejnik TChr, prowincjałowie z Australii, Brazylii, USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji, krajów, gdzie posługują chrystusowcy, rektor ks. dr Jan Hadalski i wychowawcy seminaryjni, siostry misjonarki, kapłani diecezjalni i zakonni oraz rodzice, krewni i przyjaciele alumnów.

CZYTAJ DALEJ

Rada KEP ds. Społecznych o relacji Kościół – Państwo: Wroga separacja szkodzi dobru człowieka

2024-05-21 18:51

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat News

Kościół i Państwo, niezależne i autonomiczne - każde w swojej dziedzinie, są zobowiązane do współpracy dla dobra wspólnego. Wroga separacja szkodzi dobru człowieka - napisali członkowie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych w stanowisku wydanym po spotkaniu Rady, które miało miejsce 21 maja w Warszawie. Obradom przewodniczył bp Marian Florczyk.

W wydanym po obradach stanowisku dotyczącym aktualnej relacji Kościół - Państwo członkowie Rady zauważyli, że „w obecnej rzeczywistości polityczno-społecznej zamiast separacji skoordynowanej, typowej dla państwa świeckiego, promowany jest wzorzec separacji wrogiej, właściwej dla ideologii laicyzmu”. Członkowie Rady wskazali, że separacja skoordynowana to „wzajemna autonomiczna współpraca Kościoła i Państwa, zapewniająca realizację dobra wspólnego opartego o transcendentną godność człowieka i naturalne prawo moralne”. „W tym modelu Państwo jest bezstronne wyznaniowo a w konsekwencji otwarte na współpracę z Kościołami i wspólnotami religijnymi” - czytamy w stanowisku. Separacja wroga natomiast, polega „na usuwaniu i ostatecznym zwalczaniu symboli religijnych i przejawów kultu religijnego, eliminowaniu społecznej roli Kościoła oraz wszelkich przejawów prywatnego i publicznego życia religijnego”.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: pokora jest bramą do wszystkich cnót

2024-05-22 09:52

[ TEMATY ]

papież Franciszek

„Pokora to brama wejściowa do wszystkich cnót” - stwierdził papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Swoją katechezę, wieńczącą cykl poświęcony wadom i cnotom skoncentrował na tej cnocie, która choć nie należy do siedmiu cnót kardynalnych i teologalnych, tkwi u podstaw życia chrześcijańskiego.

Ojciec Święty zaznaczył, że pokora jest wrogiem pychy i sprowadza wszystko do właściwego wymiaru: jesteśmy stworzeniami wspaniałymi, lecz ograniczonymi, posiadając zalety i wady. Przypomniał słowa Pisma św., stwierdzające, że jesteśmy prochem i w proch się obrócimy. Wskazał, iż drogą do uwolnienia się od demona pychy jest kontemplacja piękna wszechświata i otaczającej nas tajemnicy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję