Wiosna to dobry czas, by urozmaicić i wzbogacić swoją dietę. Proponujemy sięgnąć po ciecierzycę, inaczej zwaną cieciorką lub włoskim grochem; kształtem przypomina orzech laskowy. Jest to roślina ważna i często wykorzystywana w kuchni śródziemnomorskiej, u nas, niestety, mało popularna. A szkoda, bo jest smaczna, zdrowa, bogata w fosfor i witaminy. Zawiera 25 proc. białka, dlatego może z powodzeniem zastępować mięso. Wzmacnia ona organizm, dodaje sił witalnych, zwłaszcza osobom po chemioterapii.
Na Bliskim Wschodzie, w kuchni arabskiej i żydowskiej podawana jest na różne sposoby.
75 g nasion sezamu
2 łyżki oliwy z oliwek
2 ząbki czosnku
2 łyżki soku z cytryny
325 g ugotowanej ciecierzycy
¼ łyżeczki słodkiej sproszkowanej papryki
sól, czarny pieprz
Przygotowanie:
Na patelni teflonowej podrumienić trochę nasion sezamu (jeśli są naturalne; można też kupić nasiona przyrumienione). Zdjąć z ognia. Kiedy trochę ostygną, zmiksować robotem sezam i czosnek, dodać oliwę i cytrynę. Miksować, aż powstanie jednolita masa. Dodać pozostałe składniki i miksować tak długo, aż wszystko dobrze się zmiesza i masa będzie jednolita, bez grudek. Doprawić do smaku. Używać do smarowania grzanek lub chleba.
Przepis na hummus nadesłała z Hiszpanii Dobrochna Banaszkiewicz
Ulicami stolicy przeszła, prowadzona przez metropolitę warszawskiego abp. Adriana Galbasa Centralna Droga Krzyżowa. Tegoroczne rozważania „Wszyscy jesteśmy Cyrenejczykami” przygotował dziennikarz Przemysław Babiarz.
Centralna Droga Krzyżowa wyruszyła w Warszawie sprzed kościoła akademickiego św. Anny na pl. Teatralny. Wierni przeszli ulicami: Miodową, Senatorską, Wierzbową, pl. Piłsudskiego, Królewską i wrócą Krakowskim Przedmieściem pod kościół akademicki. Przewodniczył jej metropolita warszawski abp Adrian Galbas, który wcześniej przewodniczył liturgii Męki Pańskiej w bazylice Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu. Z kolei w archikatedrze św. Jana Chrzciciela liturgii przewodniczył biskup Michał Janocha. W Centralnej Drodze Krzyżowej uczestniczyli również bp polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz oraz biskupi pomocniczy Michał Janocha i Rafał Markowski.
Serial „The Chosen” to światowy hit, opowiadający o życiu Jezusa z perspektywy osób, które mu towarzyszyły i przedstawiający Ewangelię w nowym świetle. Wszystkie dotychczas wyprodukowane sezony tej produkcji można oglądać za darmo w serwisie TVP VOD. Serial może pomóc dobrze i refleksyjnie przeżyć Wielki Tydzień i czas wielkanocny.
Podziel się cytatem
- mówi KAI o. Michał Legan, kierownik redakcji katolickiej TVP.
Radość ze Zmartwychwstania to radość z tego, że Bóg spełnił swoje obietnice. Zstępuje na ziemię Syn Boży, aby na krzyżu odkupić nasze męki, a pusty grób jest znakiem zwycięstwa nad śmiercią.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.