Reklama

Niedziela Lubelska

Chełm. Wołanie o pamięć, przebaczenie i pojednanie

2023-09-06 09:47

Tadeusz Boniecki

W kościele Świętej Rodziny w Chełmie z inicjatywy Towarzystwa Rodzin Kresowych odsłonięto tablicę poświęconą Polakom pomordowanym przed 80 laty na Wołyniu.

Jak podkreśla prezes towarzystwa, Krzysztof Kołtun, „wymordowani Polacy są warci pamięci”. - 80 lat temu na Wołyniu kościoły, klasztory, pałace i dwory, zostały zniszczone i zrównane z ziemią przez ukraińskich nacjonalistów spod znaku Bandery. Nasi rodacy zostali tam bestialsko wymordowani, często spaleni żywcem w świątyniach, gdy modlili się podczas niedzielnej Mszy św. Największe straty poniosła wówczas diecezja łucka na Wołyniu. Wymordowano ludność wsi, ograbiono i spalono dorobek naszych pokoleń. Wołyń opustoszał. Tysiące mogił i ciał jest rozsianych po tej ziemi. Wielu z nich dotychczas nie odnaleziono. O tym ludobójstwie dokonanym z nienawiścią przez Ukraińców opowiadają dzisiaj świadkowie, którym udało się cudem uciec przed tą rzezią - mówi K. Kołtun. - W czasie masowego ludobójstwa tylko w powiecie lubomelskim zginęło w sumie ponad 4 tys. Polaków. Pamięć o nich przywołuje nas dzisiaj do tablicy, aby upamiętnić ich śmierć w 80. rocznicę tragedii. Dusze męczenników i ich wołanie do Boga niech będą świadectwem męczeństwa polskiego narodu w czasie II wojny światowej. Niech ostatnie łzy łączą się z kroplami święconej wody, żywiąc nadzieję na ich zbawienie - powiedział podczas uroczystości poświęcenia tablicy Krzysztof Kołtun. Jak podkreślił, „tablica w kościele Świętej Rodziny ma skłaniać do refleksji nad ofiarami zbrodni wołyńskiej, wzbudzać pamięć o nich oraz przestrzegać przed polityką nienawiści”.

Odsłonięcia i poświęcenia tablicy dokonał proboszcz ks. Mirosław Bończoszek w towarzystwie Krzysztofa Kołtuna oraz przedstawicieli Rodzin Kresowych. Proboszcz odprawił Mszę św. w intencji wszystkich Kresowian, a szczególnie pochodzących z Wołynia. W niezwykle płomiennym i emocjonalnym kazaniu przypomniał tło historyczne mordu na Wołyniu oraz zaapelował o pamięć i przebaczenie. - Zbrodnia wołyńska jest jednym z najbardziej dramatycznych epizodów II wojny światowej. W przeciwieństwie do mordów dokonywanych przez okupantów niemieckich i sowieckich, ludobójstwo na Wołyniu było często popełniane przez sąsiadów ofiar, których przodkowie przez wiele stuleci zamieszkiwali razem w tych samych wsiach i osadach. Sąsiad, który na tej samej ziemi pracował, przy tym samym stole zasiadał, w tych samych radosnych uroczystościach uczestniczył, przyszedł i bestialsko mordował swoich sąsiadów Polaków. Sprawcami były organizacje ukraińskich nacjonalistów OUN i UPA, frakcja Stefana Bandery, którego Ukraińcy dzisiaj traktują jak bohatera narodowego i nie chcą słyszeć, że miał cokolwiek wspólnego z mordowaniem Polaków - powiedział ks. Bończoszek. Przypomniał, że wśród Ukraińców byli jednak i tacy, którzy bronili Polaków, ostrzegali ich przed grożącym niebezpieczeństwem; zdarzało się, że za to ginęli z rąk własnych rodaków żądnych krwi Polaków. Duszpasterz podkreślił, że zatrzymując się nad ogromem krzywd, jakie się wówczas dokonały, nie można zapomnieć o wezwaniu do przebaczenia i pojednania polsko-ukraińskiego. - Nie możemy nie przebaczyć. Nie możemy żyć w nienawiści, ale mamy okazać miłość, nawet tym, którzy patrząc po ludzku na nią nie zasługują. Mamy też pamiętać. Bo nie wolno nam zapomnieć o naszych bliskich, krewnych, rodakach wtedy zamordowanych - powiedział ksiądz proboszcz.

O tragicznych wydarzeniach mordu na Polakach na Wołyniu będzie przypominać mające powstać za kilka lat w Chełmie Muzeum Ofiar Ziemi Wołyńskiej, które będzie częścią Centrum Prawdy i Pojednania im. Lecha Kaczyńskiego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Anty-religia. Jak świat chce dziś zniszczyć Kościół?

2023-09-25 09:20

[ TEMATY ]

Kościół

Artur Stelmasiak

Co leży u podstaw haseł nawołujących dziś do równości, sprawiedliwość i tolerancji? Kiedy człowiek w swym biegu zgubił Boga i jakie mogą być tego konsekwencje? Jak wrócić do prawdziwej definicji Prawdy, która jest zakorzeniona w tym, kim Jest Pan Bóg? Na te pytania odpowiada w swojej najnowszej książce „Godne to i sprawiedliwe” wybitny teolog - Scott Hahn i przypomina, jakimi wartościami każdy wierzący powinien się kierować w swoim życiu.

Książka objęta jest patronatem Tygodnika Niedziela.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnica Bożej miłości: dając, bogacimy się

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock, montaż: M. Pijewska

Rozważania do Ewangelii Łk 8, 16-18.

Poniedziałek, 25 września

CZYTAJ DALEJ

Jubileusze u św. Józefa

2023-09-25 21:09

Magdalena Lewandowska

Uroczystościom jubileuszowym w parafii św. Józefa Rzemieślnika przewodniczył bp Paweł Socha.

Uroczystościom jubileuszowym w parafii św. Józefa Rzemieślnika przewodniczył bp Paweł Socha.

Piękne jubileusze świętowała parafia św. Józefa Rzemieślnika we Wrocławiu – 90-lecie konsekracji kościoła i 75 lat posługi Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo w parafii.

Uroczystej Eucharystii jubileuszowej przewodniczył bp Paweł Socha ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy, biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, który sam także przeżywa jubileusz 65-lecia święceń kapłańskich i 50-lecie sakry biskupiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję