Reklama

Niedziela Lubelska

Łopiennik. Nowy proboszcz

2023-09-07 10:40

Konrad Siek

Uroczystości odpustowe w parafii św. Bartłomieja Apostoła w Łopienniku Nadrzecznym zbiegły się z objęciem parafii przez nowego proboszcza, ks. Sławomira Mazurka.

Wprowadzenia nowego proboszcza dokonał dziekan dekanatu krasnostawskiego zachodniego ks. Roman Skowron. W liturgii, bogatej w symbole i znaki, uczestniczyli licznie zgromadzeni mieszkańcy parafii w Łopienniku oraz grono zaproszonych księży i gości z dekanatów i parafii, w których wcześniej posługiwał ks. Sławomir Mazurek.

Ksiądz dziekan, przekazując nowemu proboszczowi klucze do kościoła w Łopienniku, skierował do niego następujące słowa: „Przekazuję Ci klucze kościoła i innych budynków parafialnych i proszę otwieraj tę świątynię tym wszystkim, którzy szukają Pana Boga, niech zawsze będzie centrum życia parafialnego. Kieruj i zarządzaj tą parafią, tak jak zostało Ci to polecone, jako gorliwy pracownik Winnicy Pańskiej.” Nowemu proboszczowi gratulacje złożyli przedstawiciele władz Gminy Łopiennik Górny z wójtem Arturem Sawą, przedstawiciele naszej Rady Parafialnej oraz wspólnot parafialnych ze Świdnika, Krasnegostawu i Bukowej Wielkiej. Składając gratulacje objęcia stanowiska proboszcza przez ks. Sławomira Mazurka, wójt zaznaczył, że współpraca samorządu gminnego i nowego proboszcza rozpoczęła się już od pierwszych dni jego posługi w Łopienniku. Życzył, aby ta współpraca układała się jak najlepiej ze wszystkimi jednostkami samorządowymi, parafianami oraz wszystkimi mieszkańcami gminy Łopiennik Górny i zapewnił, że nowy proboszcz może zawsze liczyć na samorząd gminny. Gratulacje objęcia stanowiska proboszcza złożyli także przedstawiciele Rady Parafialnej działającej przy naszej parafii oraz przedstawiciele wspólnot, w których ks. Sławomir Mazurek pracował poprzednio. Wszyscy zebrani na uroczystości powitali nowego proboszcza gromkimi brawami.

Następnie ksiądz dziekan zwrócił się do zebranych z następującymi słowami: „Drodzy Bracia i Siostry, Wasza obecność w tej świątyni jest wymownym znakiem gotowości współpracy z nowym księdzem proboszczem w służeniu budowania Bożego Królestwa w waszej parafii. Przyjmijcie Go jako głosiciela Słowa Bożego, jako szafarza sakramentów świętych i przewodnika na drodze do zbawienia.” Na znak swego udziału w tej potrójnej misji Chrystusa ks. Sławomir Mazurek stanął w trzech miejscach sprawowania Najświętszej Ofiary: przy ambonce Słowa Bożego, przy ołtarzu Eucharystycznej Ofiary i na miejscu przewodniczenia Eucharystii. Przyjętą posługę potwierdził złożoną przysięgą wierności Kościołowi przy sprawowaniu urzędu proboszcza. Uroczystości wprowadzenia i odpustu zakończyła uroczysta procesja wokół kościoła.

Reklama

Ksiądz Sławomir Mazurek święcenia kapłańskie otrzymał w 1992 r. Po święceniach kapłańskich pracował w Świdniku, Krasnymstawie oraz Bukowej Wielkiej, w której pełnił funkcję proboszcza parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.

Fotorelacja na http://www.parafialopiennik.pl/


Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bł. Władysław z Gielniowa

CZYTAJ DALEJ

Włochy: archeolodzy odkopali antyczną katedrę w Ostii, gdzie modlił się św. Augustyn

2023-09-25 16:49

[ TEMATY ]

św. Augustyn

Włochy

Adobe Stock

Archeolodzy odkopali pozostałości po antycznej katedrze w Ostii, portowym mieście Rzymu. To tam modlił się św. Augustyn i jego matka św. Monika. Bazylikę ufundował cesarz Konstantyn. Ma ona obszerne atrium i baptysterium. Składa się z trzech naw i liczy 80 metrów długości. Dzięki temu odkryciu poznaliśmy, jak miała wyglądać standardowa świątynia chrześcijańska – mówi Norbert Zimmermann, który kierował wykopaliskami.

Katedra znajdowała się na peryferiach Ostia Antica, czyli ogromnego kompleksu archeologicznego, który został odkopany podczas II wojny światowej i udostępniony zwiedzającym. Pozostałości po dawnej świątyni pokrywają pola uprawne. Zostały one zlokalizowane już pod koniec ubiegłego wieku na podstawie zdjęć lotniczych. Jednak dopiero teraz przystąpiono do badań. Po pięciu tygodniach wykopalisk udało się odsłonić absydalną część bazyliki.

CZYTAJ DALEJ

Rektor UKSW uhonorowany prestiżową nagrodą

2023-09-25 16:23

[ TEMATY ]

UKSW

UKSW

Ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski podczas uroczystej gali otrzymał nagrodę Orła Wprost dla Nauki.

Nagrody Orły Wprost dla Nauki otrzymują rokrocznie wybitni przedstawiciele polskich uczelni, firm i instytucji, którzy czynnie wspierają inicjatywy badawcze i rozwój naukowców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję