Reklama

Niedziela Lubelska

Cud przemiany serc

2023-09-07 10:46

Archiwum pielgrzymki

W parafii św. Andrzeja Boboli odbyło się spotkanie, podczas którego zostały podsumowane oazy wakacyjne Ruchu Światło-Życie oraz piesza pielgrzymka na Jasną Górę.

Piknik oazowo-pielgrzymkowy był kontynuacją wspólnych działań duszpastersko- ewangelizacyjnych. Tegoroczna, 45. pielgrzymka na Jasną Górę, odbyła się pod hasłem „Drogowskazy Nowego Człowieka” i przybliżyła pątnikom zasady kształtowania wiary według sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. - Jako ludzie wierzący tworzymy jedną wspólnotę i razem radujemy się naszą wiarą - podkreśla ks. Mirosław Ładniak, przewodnik lubelskiej pielgrzymki i proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Lublinie. Jak podsumowuje, w sierpniowej wędrówce na Jasną Górę wzięło udział kilka tysięcy osób, z czego tysiąc pielgrzymowało z Lublina do Częstochowy przez 12 dni, ale zdecydowana większość wybrała opcję „Ile możesz”, spędzając na szlaku jeden lub kilka dni. Ten pomysł trafił na bardzo podatny grunt i będzie głównym punktem rozwoju pielgrzymki w kolejnych latach.

Z frekwencji na wakacyjnych oazach zadowolony jest ks. Jerzy Krawczyk, moderator Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej. W oazach dziecięcych i młodzieżowych udział wzięło kilkaset osób, zdecydowanie więcej niż w roku ubiegłym. Również małżeństw i rodzin, które skorzystały z rekolekcji proponowanych przez Domowy Kościół, było więcej. Na ten duszpasterski sukces mogły wpłynąć działania związane z 50-leciem Ruchu Światło-Życie w naszej diecezji, ale to przede wszystkim wynik chrześcijańskiej formacji i codziennego zaangażowania wielu osób, a także aktualność idei głoszonych przez ks. Franciszka Blachnickiego.

W centrum oazowo-pielgrzymkowego spotkania była Msza św. sprawowana pod przewodnictwem bp. Józefa Wróbla, po której odbył się przegląd zespołów pielgrzymkowych, koncert Magdy Anioł i Apel Jasnogórski z modlitwą o pokój. W uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej ksiądz biskup podzielił się ze zgromadzonymi refleksją nt. wesela w Kanie Galilejskiej. Wskazując na słowa Maryi: „Zróbcie wszystko, cokolwiek powie wam mój Syn”, zachęcał do ufnego podążania drogą wskazaną przez najlepszą Matkę. - Ewangelia ukazuje nam piękno wiary chrześcijańskiej, w której centrum jest miłość Chrystusa. Jasnogórskie wzgórze jest jak Kana Galilejska, z którego Maryja patrzy na nas tym samym wzrokiem, z taką samą miłością i zatroskaniem, jak na weselu, i uprasza nam u swojego Syna to, co tak bardzo potrzebne jest człowiekowi: wzajemną miłość i trwałość wiary - powiedział bp Wróbel. Pasterz podziękował zgromadzonym za tworzenie wspólnoty Ewangelii, Eucharystii i miłości, w której dokonuje się cud przemiany serc.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Kaszak napisał list do księży diecezji sosnowieckiej

2023-09-22 14:06

[ TEMATY ]

bp Grzegorz Kaszak

Diecezja Sosnowiec

Bp Grzegorz Kaszak napisał list do księży diecezji sosnowieckiej w nawiązaniu do opisanych przez media gorszących wydarzeń w Dąbrowie Górniczej.

Wyraził uznanie dla pracy księży i solidarność z wszystkimi kapłanami, którzy godnie wykonują swoją posługę. Zwrócił się do nich z prośbą o odprawienie nabożeństw ekspiacyjnych w duchu pokuty za zło, które się dokonało. „Pragnę z całą stanowczością podkreślić, że nie ma przyzwolenia na zło moralne. Każdy, kto zostanie uznany za winnego, zostanie ukarany wedle prawa kanonicznego, niezależnie od wyroku sądu cywilnego.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas do mężczyzn na Jasnej Górze: pobożność maryjna jest dla twardych facetów

2023-09-23 21:44

BPJG

O tym, że chrześcijanin nie wstydzi się być w mniejszości, a pobożność maryjna wyrażająca się w wierności Chrystusowi aż po krzyż jest dla twardych facetów, którzy mają jasne zasady, nie boją się stanąć do walki duchowej mówił na Jasnej Górze podczas 7. „Męskiego Oblężenia” abp Adrian Galbas. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 7. „Męskiego Oblężenia” Jasnej Góry. Tematem spotkania był „Mężczyzna w Kościele”.

W homilii abp Galbas podkreślał, że w czasach, kiedy „większość” często kieruje się modą, namiętnościami, ideologią, albo grupowym interesem, „chrześcijanin nie wstydzi się być w mniejszości, bo idzie za podpowiedzią swojego prawego sumienia, kształtowanego w szkole Chrystusa i Maryi oraz formowanego w oparciu o zdrową naukę Kościoła”. Udaje się do Maryi, która jest niezawodną pomocą w umacnianiu wiary, która „pomaga nam walczyć w sobie samych z głupotą, pustosłowiem, z bezużytecznym wierzeniem we wszystko co mówią ci, którzy często nie mają nic do powiedzenia, ale także z nieskromnością, wulgarnością, egoizmem i krótkowzrocznością”.

CZYTAJ DALEJ

Ślęża - Miejsce spotkania z Bogiem

2023-09-25 17:07

Jakub Nóżka

Ks. Ryszard Staszak na Górze Ślęży

Ks. Ryszard Staszak na Górze Ślęży

Sezon wakacyjny za nami. W tym czasie wielu pielgrzymów i turystów odwiedziło Górę Ślężę oraz odbudowany przed kilkoma laty kościół Nawiedzenia NMP. Kościołem opiekuje się ks. Ryszard Staszak, proboszcz z Sulistrowic, który opowiada o tym niezwykłym miejscu, gdzie minionej soboty po raz 7. spotkała się młodzież Archidiecezji Wrocławskiej

- Moją wielką radością jest fakt, że tak wielu młodych odpowiedziało na nasze zaproszenie i odwiedziło Górę Ślężę i nasz piękny kościół. Te spotkania zainicjowane przez księdza Arcybiskupa Józefa Kupny, ma swoją renomę i nie wyobrażam sobie, aby w następnych latach takie spotkania się nie odbywały – mówi ks. Ryszard Staszak, zaznaczając, że taka idea towarzyszyła od samego początku, aby to miejsce było pomocą w spotkaniu ludzi młodych z Panem Bogiem. – Tu byśmy mogli zacytować naszego księdza Arcybiskupa, który powiedział, że tu na górze jesteśmy bliżej Boga – zaznacza kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję