Reklama

Niedziela Lubelska

Święci mają swój czas - o beatyfikacji Ulmów

2023-09-07 11:06

Zbiory krewnych rodziny Ulmów

Wiktoria i Józef Ulmowie

Wiktoria i Józef Ulmowie

Wiktoria i Józef Ulmowie to pierwsze polskie małżeństwo, które będzie beatyfikowane. Ulmowie to również pierwsze małżeństwo w historii Kościoła, które będzie beatyfikowane z siedmiorgiem dzieci, w tym jednym nienarodzonym. - Uwagę przykuwa bezprecedensowa decyzja beatyfikacji nienarodzonego dziecka. Zaistniała sytuacja przypomina biblijny opis męczeństwa świętych młodzianków, czyli niemowląt w Betlejem, które Herod kazał zabić – podkreśla ks. prof. Marek Chmielewski z Katedry Duchowości Systematycznej i Praktycznej KUL.

W niedzielę 10 września w Markowej na Podkarpaciu odbędzie się beatyfikacja dziewięcioosobowej rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów zamordowanych w marcu 1944 roku za pomoc Żydom. Wraz z kard. Marcello Semeraro, prefektem Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, Mszę św. koncelebrować będzie blisko 1000 kapłanów oraz 80 kardynałów i biskupów z Polski i zagranicy. Chęć udziału w uroczystości zgłosiło ponad 32 tysiące wiernych. Obecny będzie też m.in. Naczelny Rabin Polski.

Błogosławionymi zostaną ogłoszeni Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich dzieci: Stanisława, Barbara, Władysław, Franciszek, Antoni, Maria oraz Nienarodzone. Tą beatyfikacją, określaną jako „pod wieloma względami bezprecedensową”, żyje niemal cały świat.

Po linii męczeństwa

Po raz pierwszy w jednym akcie do chwały ołtarzy będzie wyniesiona cała rodzina, a nie tylko poszczególni jej członkowie. Wprawdzie w ostatnim czasie były jednoczesne beatyfikacje małżonków np. Luigi i Maria Beltrame Quatrocchich ‒ 21 X 2001, czy Ludwika i Zelii Martin, rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Beatyfikacji tych ostatnich dokonał Benedykt XVI 18 X 2008 r., a kanonizacji papież Franciszek 19 X 2015 r. W przypadku małżonków Martin procesy beatyfikacyjne każdego z nich toczyły się osobno. W przypadku Ulmów mamy beatyfikację nie tylko małżonków, ale całej rodziny, odnośnie do której toczył się jeden proces po linii męczeństwa. – Mamy 269 błogosławionych i 72 świętych Polaków lub związanych z Polską, należących do Kościoła rzymskokatolickiego, Kościoła greckokatolickiego i Kościoła prawosławnego, wśród których są świeccy, żyjący w małżeństwie. Są to jednak pojedyncze osoby – mówi ks. prof. Chmielewski.

Reklama

Śmierć pod sercem

W momencie akcji egzekucyjnej Wiktoria Ulma była w wysokiej ciąży. Oprawcy zamordowali wszystkich, bez względu na dzieci, także to, noszone pod sercem kobiety. Przyjęło się o nim mówić jako o nienarodzonym, choć de facto w chwili zastrzelenia Wiktorii, akcja porodowa już się zaczęła. W takim też stanie rodzące się dziecko umarło w drogach rodnych matki. – Uwagę przykuwa bezprecedensowa decyzja Kościoła o beatyfikacji nienarodzonego dziecka. Zaistniała sytuacja przypomina biblijny opis męczeństwa świętych młodzianków, czyli niemowląt w Betlejem, które Herod kazał zabić w nadziei, że wśród nich znajdzie się nowonarodzony Mesjasz, uznawany przez niego za groźnego konkurenta. Wprawdzie dziecko Ulmów nie zostało ochrzczone, ale jego moralna świętość jest oczywista – tłumaczy ks. prof. Marek Chmielewski.

Teolog wyjaśnia, że skoro starsze rodzeństwo było ochrzczone i wychowane w duchu głęboko katolickim, to z pewnością mające się niebawem urodzić dziecko także uczestniczyłoby w żywej wierze swoich rodziców. Ma to związek z tzw. chrztem krwi, poprzez który osoby jeszcze formalnie nieochrzczone, ale już będące na drodze wiary, ponosząc z tego tytułu śmierć, dostępują chwały nieba.

Nieprzeciętni małżonkowie

Z relacji świadków i zebranych dokumentów źródłowych wynika, że rodzina Ulmów nie należała do przeciętnych. Józef był rolnikiem, właścicielem kilkuhektarowego gospodarstwa, hodował jedwabniki, prowadził pasiekę. Udzielał się społecznie, miał zmysł wynalazcy. Jego pasją była fotografia – dokumentował życie mieszkańców wsi, ale i swojej rodziny. Zaangażowanie społeczne odznaczało również Wiktorię, która uczęszczała na kurs na Uniwersytecie Ludowym w sąsiedniej miejscowości, a nawet grała role w teatrze amatorskim. To jednak nie tylko zaangażowanie w działalność obywatelską łączyło małżonków. Obydwoje byli głębokiej wiary. Dziś mówi się o nich jako o „Samarytanach z Markowej”.

Reklama

Zakorzenienie w wartościach chrześcijańskich, wyznawanie ich w czynie przekładało się na ich świadomą postawę wierności podstawowemu chrześcijańskiemu przykazaniu miłości Boga i bliźniego, na mocy której przez ponad półtora roku bezinteresownie i z pełną świadomością grożących im konsekwencji ze strony Niemców, udzielali schronienia we własnym skromnym i niewielkim domu ośmiorgu Żydom. – Do takiej heroicznej postawy chrześcijańskiego miłosierdzia Ulmowie dojrzewali poprzez głębokie życie duchowe, w które włączone były ich dzieci. Świadczą o tym zarówno świadkowie ich życia, jak i pozostawione przedmioty, zwłaszcza Pismo Święte, czytane przez nich na co dzień, w którym jest znamienne podkreślenie tytułu przypowieści o dobrym Samarytaninie. Wydaje się, że ta biblijna scena szczególnie poruszała Ulmów – zaznacza teolog.

Patron dla nienarodzonych

Jaki wymiar dla Kościoła współcześnie może mieć ta beatyfikacja? Z pewnością przyczynia się do promocji piękna i znaczenia życia małżeńsko-rodzinnego oraz wielodzietności, co w obecnej sytuacji zapaści demograficznej w Polsce i w Europie nabiera szczególnego znaczenia. Ulmowie są doskonałym przykładem, jak powinno wyglądać życie polskich rodzin. Wyniesienie do chwały ołtarzy nienarodzonego dziecka wskazuje na wartość życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Nienarodzone dziecko Ulmów stanie się patronem wszystkich nienarodzonych dzieci, zarówno poronionych, jak i abortowanych, a także orędownikiem u Boga dla wszystkich matek cierpiących na syndrom poaborcyjny. Z punktu widzenia społecznego, beatyfikacja może prowadzić do budowania i wzmocnienia pojednania oraz braterstwa pomiędzy chrześcijanami i Żydami jako „starszymi braćmi w wierze” oraz odkrywania, a przede wszystkim utrwalenia wobec świata prawdy historycznej o zbrodniczej działalności hitlerowskich Niemiec wobec narodu polskiego i żydowskiego. Morderstwa Ulmów nie dokonali bowiem jacyś bliżej nieokreśleni naziści, ale konkretni funkcjonariusze hitlerowskich Niemiec, dobrze znani z imienia i nazwiska.

Reklama

Do Markowej ‒ wsi liczącej około 4 tys. mieszkańców na beatyfikację 10 IX br. przybędzie około 30 tys. osób. Jeśli wziąć pod uwagę transmisje telewizyjne, radiowe oraz internetowe, a także obecność najwyższych władz państwowych z Prezydentem RP, naczelnym Rabinem Polski i wysoką delegacją z Izraela, to beatyfikacji Rodziny Ulmów rzeczywiście będzie wydarzeniem wyjątkowym.Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kontakt

TELEFONICZNY DYŻUR W REDAKCJI
poniedziałek - piątek
8.00-16.00: tel: 515-082-817

CZYTAJ DALEJ

Paryż - Polki wywalczyły awans na igrzyska

2023-09-25 07:16

[ TEMATY ]

sport

siatkówka

PAP/Grzegorz Michałowski

Polskie siatkarki po zwycięstwie w Łodzi nad Włochami 3:1 (15:25, 26:24, 25:23, 25:21) w ostatnim meczu turnieju kwalifikacyjnym zapewniły sobie udział w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich. Wcześniej awans wywalczyły Amerykanki.

Siatkarki Stanów Zjednoczonych dość pewnie pokonały Niemcy 3:1 i mogły już spokojnie śledzić rywalizację biało-czerwonych z Włoszkami. Polki również zwyciężyły 3:1 i było ich szóste zwycięstwo w rozgrywanym w łódzkiej Atlas Arenie turnieju. Wcześniej pokonały Słowenię 3:0, Koreę Płd. 3:1, Kolumbię 3:0, Niemcy 3:2 i USA 3:1. Jedyną porażkę poniosły z Tajlandią 2:3.

CZYTAJ DALEJ

Wychowanie w świecie cyfrowym

2023-09-25 21:35

[ TEMATY ]

wychowanie

kongres

Materiał prasowy

Świat idzie do przodu, a my z nim dziś możemy tworzyć mocne fundamenty wychowania w cyfrowej rzeczywistości. Kongres będzie czasem, gdzie z rodzicami i nauczycielami, będziemy odkrywać najlepsze strategie i narzędzia radzenia sobie z nowymi wyzwaniami technologii, łącząc wartości z dynamiką cyfrowego świata.

ZOBACZ PROGRAM KONFERENCJI

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję