Reklama

Kościół

Słuchać, wspierać, nie wykluczać

Stanowisko Przewodniczącego Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, bpa Romualda Kamińskiego, wsparte opinią zespołu eksperckiego, w sprawie pomocy osobom uzależnionym od palenia papierosów.

[ TEMATY ]

bp Romuald Kamiński

papieros

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie. Duch wprawdzie jest ochoczy, ale ciało słabe. Mt 26:41.

Każdy nałóg jest cierpieniem i wołaniem o pomoc. Wołaniem o drugiego człowieka: o rodzica, małżonka, przyjaciela, siostrę czy brata. To również wezwanie skierowane do duszpasterzy i lekarzy, na które trzeba odpowiedzieć. W czasach postępującej dysocjacji więzi międzyludzkich, szczególnie w medycynie konieczne jest budowanie pomostów między lekarzem a pacjentem, pozwalających zniwelować cierpienie chorego i jego bliskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W kalendarzu liturgicznym sierpień przeżywany jest w Kościele jako miesiąc trzeźwości od 1984 r., a więc niemal od 40 lat. Przez cały ten czas Kościół w Polsce przypomina wiernym o zaletach życia wolnego od używek. Przez lata największe spustoszenie na zdrowiu i życiu milionów Polaków czynił alkohol. W ostatnich latach niepostrzeżenie na czołowe miejsce wysunął się jednak inny nałóg – nikotynizm (papierosy).

Palenie papierosów przysparza najwięcej krzywd i szkód w polskim społeczeństwie. To choroba, w szponach której tkwi ponad 8 milionów Polaków. To są osoby chore, które każdego dnia wołają do nas o pomoc, ale jej nie otrzymują. Ich cierpienie jest bagatelizowane. Ograniczony dostęp do lekarzy specjalistów, nikła liczba poradni antynikotynowych, tanie papierosy i drogie leki wspomagające rzucanie palenia, niezrozumiały zakaz informowania palacza o dostępności mniej szkodliwych zamienników papierosów, a wreszcie: ostracyzm wobec osób palących, którym odmawia się nawet statusu osób chorych – to tylko niektóre z przyczyn obecnego stanu rzeczy.

To nałóg śmiercionośny: palenie papierosów każdego roku zabija około 83 tysiące naszych rodaków, wpędzając w chorobę kolejne 2 miliony. Nie tylko z perspektywy zdrowotnej, ale przede wszystkim demograficznej – nie ma dziś w Polsce pilniejszego problemu do zaadresowania. Stawką dalszej bezczynności i znieczulenia jest przecież ludzkie życie i zdrowie.

Reklama

Łatwiej przychodzi nam dzisiaj wykluczanie i marginalizacja osób cierpiących z powodu silnego uzależnienia od palenia, aniżeli ich wysłuchanie i rzeczywista troska o nich. Niepokój budzi wykładniczy wzrost konsumpcji papierosów w polskim społeczeństwie oraz idący w ślad za nim rosnący odsetek rodaków uzależnionych od papierosów, a także wyraźnie u nich słabnąca skłonność do rzucania nałogu.

Z tego powodu Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, ks. bp Romuald Kamiński, zwołał multidyscyplinarny zespół ekspercki, w gronie którego znaleźli się znamienici eksperci z dziedzin medycyny i nauki społecznej Kościoła.

Pod patronatem ks. bp. Romualda Kamińskiego, eksperci opracowali trzy poniższe zalecenia, dążące do wzmocnienia relacji na linii lekarz – pacjent i zwiększające szanse na realną pomoc choremu:

1) „Medycyna z ludzką twarzą”. Leczenie powinno przebiegać w myśl prostej zasady: leczy się pacjenta, a nie jednostkę chorobową. Wprawdzie każda choroba ma swój uniwersalny kod w międzynarodowej klasyfikacji chorób, ale ma też swój unikalny kod: to twarz pacjenta. Rolą lekarza pozostaje nie tylko opracowanie indywidualnego toku leczenia uzależnionego pacjenta, lecz również wskazywanie metod pozwalających na łagodzenie cierpienia chorego i uniknięcie krzywd, które paląc wyrządziłby sobie i swoim bliskim. Dobór tych metod powinien odbywać się w oparciu o wykorzystanie najnowszych badań i wiedzy naukowej, czyli o tzw. Evidence-Based Medicine: medycynę opartą na dowodach naukowych. Obowiązkiem każdego lekarza jest stałe zgłębianie i poszerzanie swojego zakresu wiedzy w tym obszarze. Podejście do pacjenta uzależnionego od palenia papierosów oparte na szacunku i empatii, pozbawione uprzedzeń, radykalnych sądów i moralizatorstwa, podejście spersonalizowane i wynikające z pogłębionego wywiadu medycznego, dążącego do ustalenia podłoża nałogu – są wyrazem potrzebnej nam dzisiaj humanizacji medycyny.

2) „Medycyna budująca pomosty”. Ostatecznym celem każdej interwencji lekarskiej jest życie bez nałogu. Doprowadzenie pacjenta do całkowitej abstynencji to tzw. złoty standard leczenia. Osiągnięcie abstynencji u większości pacjentów jest możliwe, choć jest to proces trudny i długofalowy. Uzależnienie od palenia papierosów ma charakter psychosomatyczny: jest chorobą przewlekłą i nawracającą. Dlatego należy zrozumieć, że choć z medycznego punktu widzenia rzucenie nałogu z dnia na dzień jest scenariuszem najbardziej pożądanym i optymalnym, to w rzeczywistości większość osób palących papierosy nie jest w stanie go osiągnąć. Wiele osób powraca też do palenia papierosów po relatywnie krótkich okresach abstynencji i wraca do swojego lekarza po kolejną poradę. Gdy standardowe procedury leczenia okazują się zawodne, lekarz nie może powtarzać tych samych scenariuszy leczenia, lecz proponować nowe. W takich sytuacjach niesienie pomocy lekarskiej powinno polegać raczej na budowaniu pomostów w drodze do abstynencji. Wyznaczanie palącemu pacjentowi mniejszych, ale bardziej realistycznych celów, pozwala stopniowo budować w nim poczucie sukcesu i odzyskiwania kontroli nad swoim życiem. Lekarz powinien tak dobierać cele i narzędzia, aby móc maksymalnie ograniczać narażenie pacjenta na czynniki zagrażające jego życiu i zdrowiu. W przypadku papierosów tym czynnikiem jest narażenie na dym i substancje smoliste. Z tego powodu tzw. postępowanie substytucyjne, opisywane w literaturze naukowej jako pomostowa terapia nikotynizmu przy użyciu mniej ryzykownych dla zdrowia źródeł nikotyny, jest działaniem na rzecz i dla dobra pacjenta oraz jego bliskich.

Reklama

3) „Medycyna równych szans”. Każdy pacjent w Polsce, niezależnie od swojego wieku, miejsca zamieszkania, poziomu wykształcenia czy statusu materialnego – ma pełne prawo domagać się i uzyskać od swojego lekarza rzetelną, naukową informację medyczną w zakresie swojego stanu zdrowia, a także na temat wszelkich dostępnych możliwości walki ze nałogiem palenia, które mogą minimalizować u niego ryzyka zdrowotne i zwiększać szanse na osiągnięcie abstynencji. Prawo dostępu do tej informacji daje się wydedukować z zasady przyrodzonej i niezbywalnej godności osoby ludzkiej, a celowe odmawianie takiego prawa pacjentowi jest działaniem na jego niekorzyść.

Reklama

Niesienie pomocy drugiemu człowiekowi to imperatyw moralny łączący dwa światy: duchowy i świecki. Jest wartością, która spaja świat leczenia duszy ze światem leczenia ciała. Leczenie duszy bierze na swoje barki dobre słowo. Trzeba przypomnieć, że termin „ewangelia” w dosłownym tłumaczeniu z języka greckiego oznacza „dobre słowo”. Zadanie leczenia ciała spoczywa zaś na świecie medycyny. Leczenie uzależnionego pacjenta musi przebiegać w jednakowej trosce o jego dobrostan cielesny, psychiczny i duchowy. Jedynie w ten sposób można bowiem zachować integralny rozwój osoby ludzkiej, co zauważył Kościół Katolicki podczas seminarium naukowego „Kościół Katolicki wobec problemu redukcji negatywnych skutków palenia”, zorganizowanym 25 maja 2022 r. w Uniwersytecie Santa Croce w Rzymie, pod patronatem watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Kościół jasno podkreślił wówczas swoje zobowiązanie do ograniczania szkód związanych z paleniem tytoniu, a także wezwał do „szerszego, skoncentrowanego na człowieku, podejścia do uzależnienia od palenia”.

PODPISANO

bp Romuald Kamiński Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia

2023-09-20 12:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

E-papierosy jako wsparcie przy rzucaniu palenia? Wnioski z badań

[ TEMATY ]

papieros

Adobe.Stock

Palenie papierosów jest nałogiem ze wszech miar szkodliwym i potępianym przez organizacje zdrowotne, media, a nawet władze poszczególnych państw. Jednak – nie warto się oszukiwać – rzucenie palenia to poważne wyzwanie i wspomaganie tego procesu często staje się niezbędnym elementem drogi do osiągnięcia pełnego sukcesu.

Silna wola jest podstawą, ale w przypadku, gdy zaczyna jej brakować, sięgamy po pomoc – od szeroko zakrojonych terapii, przez tabletki zawierające nikotynę, aż po e-papierosy. Czy takie działanie może przynieść sukces i wyzwolić palaczy ze szponów nałogu?

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Wenecja: Franciszek podziękował za wizytę, modlił się za Haiti, Ukrainę i Ziemię Świętą

2024-04-28 13:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Na zakończenie Mszy św. sprawowanej na placu św. Marka papież podziękował organizatorom jego wizyty w Wenecji i szczególnie pamiętał w modlitwie o Haiti, Ukrainie i Ziemi Świętej.

Drodzy bracia i siostry, zanim zakończmy naszą celebrację chciałbym pozdrowić was wszystkich, którzy w niej uczestniczyliście. Z całego serca dziękuję patriarsze, Francesco Moraglii, a wraz z nim jego współpracownikom i wolontariuszom. Jestem wdzięczny władzom cywilnym i siłom porządkowym, które ułatwiły przebieg tej wizyty. Dziękuję wszystkim.

CZYTAJ DALEJ

Wojownicy Maryi w Rzeszowie

2024-04-28 22:14

Mariusz Barnaś

Wojownicy Maryi na ulicach Rzeszowa

Wojownicy Maryi na ulicach Rzeszowa

Tradycyjnie już spotkanie rozpoczęło się od procesji różańcowej ulicami miasta, następnie odbyła się Msza święta pod przewodnictwem ks. biskupa Jana Wątroby, podczas której kazanie wygłosił ks. Dominik Chmielewski SDB, który zwrócił naszą uwagę na następujące kwestie:

-Zdrada Judasza zaczęła się od zakwestionowania realnej obecności Jezusa w Eucharystii (mowa eucharystyczna Pana Jezusa wg Ewangelii św. Jana: Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję