Reklama

Dekanat Lidzbarski

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 46/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzień Papieski w Gródkach

Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Gródkach 16 października z okazji Dnia Papieskiego zaprezentowali spektakl, który nastrajał do refleksji zaproszonych gości, Radę Pedagogiczną i społeczność uczniowską. Część pierwsza obejmowała sceny ukazujące ważne wydarzenia z życia Papieża, oplecione słowami jego wspomnień. Głos Ojca Świętego i odpowiednie pieśni w wykonaniu uczennic potęgowały nastrój skupienia i wzruszenia. Autorka scenariusza K. Bielska osiągnęła zamierzony cel, ponieważ wybrała na tę okazję tekst, który był zaadresowany do każdego ucznia, do każdego dorosłego człowieka i pełnił rolę edukacyjną, wzruszał, skłaniał do refleksji i w każdym pozostawił coś dobrego.
Uczniowie i zaproszeni goście: dziekan dekanatu lidzbarskiego - ks. kan. Marian Kruszona, dekanalny wizytator katechizacji - ks. kan. Henryk Rychert, księża proboszczowie parafii, z których pochodzą uczniowie Gimnazjum - ks. J. Szewczuk, ks. kan. L. Wiśniewski, ks. Wojciech Ostoja-Lniski, ks. S. Schmeichel oraz wójt gminy Płośnica E. Smoliński, przedstawiciel Rady Rodziców M. Brzozowska, a także dyrektorzy pobliskich szkół - M. Jargała, M. Monczewska, S. Bartnikowski w skupieniu wsłuchiwali się w treść wyjątkowej biografii Papieża-Polaka. W drugiej częś-ci prezentacji młodzież przedstawiła własną twórczość poetycką, której tematem jest osoba Ojca Świętego.
Kolejnym elementem uroczystości było zwiedzanie wystawy poświęconej Ojcu Świętemu. Obejmowała ona kolekcję portretów, plakatów i albumów wykonanych przez uczniów oraz zbiór pamiątek. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zdjęcia z audiencji z Ojcem Świętym w Watykanie oraz pamiątki z wszystkich pielgrzymek Jana Pawła II do Ojczyzny. Tak pokazany zbiór udało się zorganizować dzięki ogromnemu zaangażowaniu uczniów i rodziców.

Tydzień Miłosierdzia

58. Tydzień Miłosierdzia parafia Miłosierdzia Bożego i św. s. Faustyny w Toruniu rozpoczęła od uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego, transmitowanej przez TV Bydgoszcz. Ksiądz Biskup, wskazując dotychczasowe osiągnięcia młodej diecezji toruńskiej w dziele czynnej pomocy najuboższym i potrzebującym, wzywał wszystkich do czynnego miłosierdzia i zaangażowania na rzecz bliźnich znajdujących się w potrzebie. Po Mszy św. młodzież ze Szkolnego Koła Caritas przy Zespole Szkół nr 11 w Toruniu otrzymała legitymacje wolontariuszy.
Dwa dni później, we wtorek 8 października, w liturgiczne wspomnienie św. s. Faustyny (w diecezji toruńskiej) nasza wspólnota przeżywała odpust parafialny. W uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem bp. Józefa Szamockiego uczestniczyli także profesorowie oraz alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. Ksiądz Biskup, ukazując wielką rolę św. s. Faustyny w dziele szerzenia światu orędzia Bożego Miłosierdzia, zachęcił każdego z nas do pójścia śladami tej wielkiej Sekretarki Bożego Miłosierdzia.
Obie uroczystości pod przewodnictwem Pasterzy naszego Kościoła lokalnego pomogły wspólnocie parafialnej jeszcze odważniej wkroczyć w Tydzień Miłosierdzia oraz czynnie oddać się służbie w realizacji przykazania miłości Boga i bliźniego. Chcemy, sami doświadczając Bożej miłości, obdarowywać miłością i miłosierdziem żyjących obok nas braci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ks. Tomasz Drzymalski

Dzień Papieski 2002 w toruńskim Klubie Inteligencji Katolickiej

W sobotę 12 października w toruńskim KIK odbyło się rozstrzygnięcie konkursu dla młodzieży akademickiej na esej Jan Paweł II - świadek nadziei.
Nadesłano 9 prac, przygotowanych przez studentki i studentów z kilku wydziałów Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika oraz Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. Jury obradujące w składzie: prof. Teresa Friedel, prof. Marian Grabowski i o. Rafał Zarzeczny SJ postanowiło nie przyznać I nagrody. II nagrodę otrzymał Piotr Roszak z WSD i Wydziału Teologii UMK, a dwie równorzędne III nagrody dostali Magdalena Górska z Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UMK oraz Stanisław Burdziej z Wydziału Humanistycznego UMK. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, listy gratulacyjne od bp. Andrzeja Suskiego oraz książki o tematyce papieskiej. Prof. Teresa Friedel scharakteryzowała przedstawione prace, uzasadniając werdykt jurorów. Ks. Sylwester Ćwikliński, jako koordynator Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", omówił imprezy organizowane w Dniu Papieskim oraz opowiedział o stypendystach z naszej diecezji.
Specjalnym gościem spotkania była Wanda Łomnicka-Dulak, poetka góralska, która przybyła aż z Piwnicznej. Pani Wanda jest laureatką I nagrody w ubiegłorocznym konkursie na "List do Ojca Świętego" rozpisanym w Bydgoszczy. Poetka odczytała kilka swoich utworów poświęconych Ojcu Świętemu, Matce Teresie, śp. bp. Janowi Chrapkowi, a także góralskiej przyrodzie.
Bezpośrednia wymiana wrażeń między uczestnikami konkursu a członkami Klubu nastąpiła przy kawie i toruńskich piernikach. Spotkanie zakończono wspólną modlitwą Anioł Pański w intencji Ojca Świętego.

Reklama

Ci

Latawce szybowały wysoko

Na toruńskim lotnisku w niedzielę 13 października latawce szybowały wysoko, bo unosił je już nie wiatr, a prawie huragan! W tym dniu bowiem dopisało wszystko poza pogodą. Dopisali organizatorzy, którzy w tych warunkach starali się sprawnie przeprowadzić zawody, nawet sami biegali i pomagali w walce z wichurą. Dopisali młodzi uczestnicy (było ich ponad 50), którzy reprezentowali wszystkie toruńskie modelarnie dla młodzieży. Zaprezentowali swoje latawce płaskie i skrzynkowe. Bardzo silny wiatr powodował jednak, że wiele konstrukcji po prostu połamało się, a uczestnicy drżeli nie tylko z emocji, ale po prostu z zimna. W tych warunkach doskonale spisał się Maciek Karpiński z Oratorium im. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu na Rybakach. W kategorii latawców skrzynkowych zdobył złoty medal. To nic, że niejeden dzień, a nieraz i noc spędził przy jego budowie. Ta powietrzna skrzynka prezentowała się naprawdę okazale, a co najważniejsze - statecznie i wysoko szybowała, a więc michalickie Oratorium znowu górą! Nie tylko jednak Maciek był bohaterem dnia. Instruktor i modelarski mistrz świata, Zygfryd Franckiewicz, przyprowadził na lotnisko najliczniejszą ekipę modelarzy. Byli tam nie tylko "weterani", jak Maciek czy Bartek Grzecznowscy, ale i młodzi adepci tej trudnej sztuki, np. Sławek Grajkowski i Rafał Bielicki, którzy dopiero się uczą, aby z czasem zastąpić starych mistrzów. Była też jedyna dziewczynka w naszej ekipie - Weronika Knopp, która dostała nagrodę. Wszyscy uczestnicy poza nagrodami otrzymali odznaki młodego szybownika.
Umówiliśmy się na kolejne zawody, a najlepsi pojadą na mistrzostwa Polski. To była dla nas piękna, zwycięska niedziela. Potem poszliśmy do naszego kościoła na Rybakach, aby wziąć udział w nabożeństwie fatimskim. Dziękowaliśmy i prosiliśmy o łaski na rok szkolny. Bo nasze sukcesy i to, że Oratorium jest naszym drugim domem, to także zasługa Matki Bożej.

Reklama

Ks. Józef Gibała

Śladami Ojca Świętego

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, działające przy sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Wąbrzeźnie, w dniach 4 i 5 października zorganizowało pielgrzymkę autokarową "Śladami Ojca Świętego Jana Pawła II". Trasa została tak ułożona, aby można było osiągnąć założone cele. Pierwszym z nich było rozpoczęcie duchowego przygotowania do peregrynacji obrazu Miłosierdzia Bożego w Wąbrzeźnie, stąd pobyt w Łagiewnikach z Mszą św. w sanktuarium. Kolejnym celem było złożenie hołdu wdzięczności Ojcu Świętemu za dar poświęcenia korony wotywnej dla Matki Bożej Wąbrzeskiej 15 maja br. Mając to na uwadze, pielgrzymi nawiedzili Wadowice, Kraków i Kalwarię Zebrzydowską, modląc się w intencji Ojca Świętego. Ważnym punktem pielgrzymki była Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze, która była w założeniu podziękowaniem za koronację wizerunku Matki Bożej Brzemiennej w wąbrzeskim sanktuarium. Grupa odwiedziła również klasztor Benedyktynów w Tyńcu, modląc się o beatyfikację benedyktyna o. Bernarda z Wąbrzeźna, którego 400. rocznicę śmierci będziemy obchodzić za pół roku. Pielgrzymce przewodniczył kustosz ks. Jan Kalinowski, stroną organizacyjną zajęła się prezes parafialnego oddziału SRK - Małgorzata Zaleśna.

pr

Spotkania Wtorkowe w Centrum Dialogu Społecznego

Oddział Rejonowy SRK w Toruniu serdecznie zaprasza na wykład 19 listopada, o godz. 18.45 w CDS przy ul. Łaziennej 22 nt. W poszukiwaniu Bożego miłosierdzia, który wygłosi prof. Andrzej Wojciechowski, artysta rzeźbiarz, kierownik Pracowni Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych w Instytucie Pedagogiki UMK.

mm

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: Premier Meloni przyjęła kardynała Stanisława Dziwisza

2024-04-29 14:22

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Giorgia Meloni

W. Mróz/diecezja.pl

Kard. Stanisław Dziwisz w swoim rzymskim kościele tutularnym - Bazylice Santa Maria del Popolo

Kard. Stanisław Dziwisz w swoim rzymskim kościele tutularnym - Bazylice Santa Maria del Popolo

Premier Włoch Giorgia Meloni przyjęła w swojej kancelarii, Palazzo Chigi, kardynała Stanisława Dziwisza - poinformował rząd w poniedziałkowym komunikacie. Spotkanie odbyło się w związku z obchodzoną w sobotę 10. rocznicą kanonizacji Jana Pawła II.

Rząd w Rzymie podkreślił, że w czasie spotkania szefowa rządu i emerytowany metropolita krakowski wspominali polskiego papieża 10 lat po jego kanonizacji.

CZYTAJ DALEJ

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i orędowniczka Bożego Miłosierdzia

2024-04-18 06:42

[ TEMATY ]

św. Faustyna Kowalska

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
sanktuarium w
Krakowie-Łagiewnikach

Jan Paweł II kanonizował siostrę Faustynę Kowalską 30 kwietnia 2000 roku.

Św. Faustyna urodziła się 25 sierpnia 1905 r. jako trzecie z dziesięciorga dzieci w ubogiej wiejskiej rodzinie. Rodzice Heleny, bo takie imię święta otrzymał na chrzcie, mieszkali we wsi Głogowiec. I z trudem utrzymywali rodzinę z 3 hektarów posiadanej ziemi. Dzieci musiały ciężko pracować, by pomóc w gospodarstwie. Dopiero w wieku 12 lat Helena poszła do szkoły, w której mogła, z powodu biedy, uczyć się tylko trzy lata. W wieku 16 lat rozpoczęła pracę w mieście jako służąca. Jak ważne było dla niej życie duchowe pokazuje fakt, że w umowie zastrzegła sobie prawo odprawiania dorocznych rekolekcji, codzienne uczestnictwo we Mszy św. oraz możliwość odwiedzania chorych i potrzebujących pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Europo, nie zatracaj swej tożsamości! 20. rocznica przyjęcia Polski do UE

2024-04-30 20:55

[ TEMATY ]

Unia Europejska

Europa

Karol Porwich/Niedziela

Kościół - a w szczególności Jan Paweł II - odegrał kluczową rolę w reintegracji Europy po okresie zimnej wojny jak również na rzecz wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Gdyby Papież Wojtyła na progu referendum akcesyjnego nie zwrócił się do do rodaków w słowach: „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej!” oraz nie tłumaczył, że „wejście w struktury Unii Europejskiej na równych prawach z innymi państwami, jest dla naszego narodu i bratnich narodów słowiańskich wyrazem dziejowej sprawiedliwości, a z drugiej strony może stanowić ubogacenie Europy”, być może historia potoczyłaby się inaczej. 1 maja mija 20. rocznica przyjęcia Polski do UE.

Papiestwo na rzecz pokoju - źródła współczesnej integracji europejskiej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję