Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niemcy

Nowy arcybiskup Berlina

Nowy metropolita Berlina - abp Rainer Maria Woelki cieszy się z nowych zadań, jakie stoją przed nim w stolicy Niemiec, i zapewnia, że pozostanie nadal zapalonym kibicem piłkarskiego klubu FC Köln. Rodzice mianowanego 2 lipca przez Benedykta XVI arcybiskupa Berlina pochodzą z Fromborka na Warmii.
Następcę emerytowanego arcybiskupa Berlina, zmarłego 30 czerwca kard. Georga Sterzinskyego, wybrała kapituła generalna archidiecezji berlińskiej, a jego wybór zatwierdził Benedykt XVI. Mimo że Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 r. znosi wybór biskupa przez kapitułę, to obecnie przywilej elekcji nowego rządcy diecezji przez kolegium kanoników zachowały niektóre diecezje krajów niemieckojęzycznych, głównie w Niemczech i Szwajcarii.
Nowy metropolita przypomniał, że choć jest urodzonym kolończykiem, to jego rodzinne korzenie sięgają Warmii. - Urodziłem się w Kolonii, z czego jestem szczęśliwy i dumny. Pozostaję całym sercem kolończykiem, ale moi rodzice pochodzą z Fromborka na Warmii, gdzie się urodzili, a po II wojnie światowej, w 1945 r., musieli stamtąd uciekać. Przez północne Niemcy dotarli do Nadrenii. Pod tym względem płynie we mnie, podobnie jak u mojego poprzednika kard. Sterzinskyego, warmińska krew - powiedział. Zmarły kardynał urodził się we Worlawkach (Warlack) na Warmii. Po zakończeniu II wojny światowej jego rodzina osiadła w Turyngii.

USA

Polonia ma nowego biskupa w Chicago

Benedykt XVI mianował ks. Andrzeja Wypycha nowym biskupem pomocniczym dla archidiecezji Chicago, wyznaczając mu stolicę tytularną Naraggara. Ks. Wypych ma 57 lat, urodził się w Kazimierzy Wielkiej (diec. kielecka), a święcenia kapłańskie przyjął w Krakowie w 1979 r. z rąk ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Franciszka Macharskiego. W 1983 r. przybył do Chicago i tu pracował w wielu parafiach polonijnych, a w 1989 r. został inkardynowany do archidiecezji. Od 2002 r. był proboszczem parafii św. Franciszka Borgii w Chicago. Poza polskim i angielskim włada językiem włoskim i francuskim. Podlegać mu będą wierni mówiący językiem polskim na terenie archidiecezji.
Cieszy się tak bardzo liczna Polonia amerykańska i chicagowska, że w roku beatyfikacji Jana Pawła II dostała nowego biskupa - rodaka, że bp Wypych otrzymał święcenia diakonatu w 1978 r. z rąk arcybiskupa krakowskiego kard. Karola Wojtyły. Życzymy mu błogosławieństwa Chrystusa Dobrego Pasterza, by dobrze służył Kościołowi i Polonii, by był naszym ojcem i bratem w życiu emigracyjnym.
„Ad multos annos”!
Jan Jaworski - Chicago

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ludzie

Ks. Federico Lombardi SJ

Odpowiadając na liczne pytania napływające do Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, jego rzecznik - ks. Federico Lombardi SJ stwierdził, że święcenia kapłańskie udzielone w ostatnim czasie przez Bractwo Kapłańskie św. Piusa X są niegodziwe. Bractwo zrzesza lefebrystów. - Mogę tylko powtórzyć to, co już deklarowano w analogicznych sytuacjach w przeszłości, jak też odesłać do tego, co oświadczył Ojciec Święty w swoim liście do biskupów Kościoła katolickiego z 10 marca 2009 r. - powiedział włoski jezuita.
We wspomnianym liście, wyjaśniającym powody zdjęcia ekskomuniki z czterech biskupów lefebrystów, Benedykt XVI napisał, że „dopóki Bractwo nie ma w Kościele statusu kanonicznego, także zrzeszeni w nim duchowni nie pełnią godziwie posługi w Kościele. (...) dopóki nie będzie wyjaśnienia kwestii dotyczących doktryny, Bractwo nie będzie miało jakiegokolwiek statusu kanonicznego w Kościele, a należący do niego duchowni (...) nie pełnią godziwie jakiejkolwiek posługi w Kościele”.
- Święcenia należy więc nadal uważać za niegodziwe - wskazał ks. Lombardi.

Hiszpania

Kradzież cennej książki

Zarchiwum katedry w Santiago de Compostela skradziono jedną z najcenniejszych książek świata - „Codex Calixtinus”. Jest to klejnot literatury XII wieku, dający wgląd w zwyczaje i mentalność ludzi średniowiecznej Europy. Dziekan i archiwista katedry, a zarazem kustosz kodeksu - ks. José María Díaz Fernández poinformował „L’Osservatore Romano”, że brak księgi zauważono 5 lipca, po czym natychmiast wezwano policję. - Po raz pierwszy zdarzyła się taka rzecz w tym archiwum. Prośmy Apostoła, aby pomógł jak najszybciej odzyskać księgę - powiedział.
Na „Codex Calixtinus” składają się teksty święte i pieśni z liturgii sprawowanej w Santiago, opowieść o przeniesieniu relikwii św. Jakuba Większego z Jerozolimy do Galicji, tzw. Historia Turpini - przewodnik pielgrzyma do grobu Apostoła, a także zbiór kompozycji poetyckich i muzycznych ku czci św. Jakuba.

Krótko

Czy Grecja wyjdzie na prostą? Kolejne kredyty pomocy wcale tego nie gwarantują. Grecką gospodarkę czekają trudne czasy, m.in. z powodu większej niż planuje grecki rząd recesji, jaka dotknie ten kraj. Trudna sytuacja jest także w Portugalii. Dotychczasowa pomoc nie wystarczyła. Prawdopodobnie trzeba będzie kolejnej.

Burzliwy przebieg miała debata z udziałem premiera Donalda Tuska w Parlamencie Europejskim. Szef polskiego rządu dostał się w ogień trudnych pytań i zarzutów ze strony europarlamentarzystów z PiS. Premiera Tuska bronili jego partyjni koledzy oraz politycy SLD.

Trybunał w Strasburgu orzekł, że polskie prawo prasowe, w tym szczególnie obowiązek autoryzacji wywiadu, jest reliktem przeszłości i nie odpowiada standardom europejskiej konwencji praw człowieka.

Parlament Europejski nie wyraził zgody na przywrócenie kontroli na granicach w państwach należących do Schengen. Zdaniem posłów, swobodne przemieszczanie się osób w tej strefie stało się jednym z największych osiągnięć integracji.

Białoruski korespondent „Gazety Wyborczej” i działacz organizacji polonijnych został skazany na trzy lata łagru w zawieszeniu na dwa lata. Prokurator oskarżał go o znieważenie prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Ostatecznie został skazany za pomówienie.

Terroryści z Al-Kaidy rozważają przeprowadzenie ataków za pomocą wszczepianych w ciało wybuchowych implantów - ostrzegają amerykańskie służby.

W Korei Płn. panuje głód. Przyznają to nawet władze reżimu, które wpuściły zagranicznych obserwatorów do szpitali, przedszkoli i prywatnych domów. UE będzie żywiła 650 tys. Koreańczyków.

Szwecja jako pierwszy kraj w Europie wprowadzi naukę chińskiego we wszystkich szkołach - postanowił minister edukacji.

Islandia może być pierwszym krajem na świecie, w którym z półek znikną papierosy. Jeśli przejdzie plan ministra zdrowia - będą dostępne tylko na receptę. Będą je mogli kupić tylko ci, u których lekarze stwierdzą trwałe uzależnienie od nikotyny.

Cudzysłów

Bez wątpienia był wielkim Europejczykiem i można go postawić w jednym rzędzie z Robertem Schumanem, Konradem Adenauerem i Alcide De Gasperim, architektami europejskiej myśli i europejskiej integracji.
Kard. Christoph Schönborn o zmarłym Otto von Habsburgu, najstarszym synu ostatniego cesarza Austrii i króla Węgier bł. Karola I

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matko Zasypiająca, módl się za nami...

2024-05-21 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Przed nami Bazylika Mariacka, która skrywa w sobie wiele skarbów. Jednym z nich jest ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny jest jednym z najwybitniejszych dzieł późnogotyckiej sztuki rzeźbiarskiej w Europie.

Rozważanie 22

CZYTAJ DALEJ

Św. Rita z Cascii, żona, matka i zakonnica

Niedziela Ogólnopolska 35/2008, str. 4

[ TEMATY ]

św. Rita

Arkadiusz Bednarczyk

Obraz św. Rity znajdziemy m.in. w kościele w Ropczycach

Obraz św. Rity znajdziemy m.in. w kościele w Ropczycach

Tysiące wiernych i tysiące czerwonych róż. Tak co roku wierni obchodzą w Cascii (ok. 150 km na północ od Rzymu) rocznicę śmierci jednej z najbardziej popularnych włoskich świętych - Rity, patronki od spraw po ludzku beznadziejnych.
Chociaż żyła dawno, bo prawie sześć wieków temu, ludzie XX i XXI wieku wydają się na nowo odkrywać tę Świętą.
- Polecają się jej tak licznie, ponieważ sama przeżyła bardzo wiele i jest patronką wszystkich stanów: była przecież żoną, matką, wdową i zakonnicą - wyjaśnia przełożona Sióstr Augustianek z Cascii. - Przeżyła ból utraty zamordowanego przez wrogów męża i śmierć dwojga dzieci. Doświadczyła wiele goryczy - gdy początkowo odmówiono jej przyjęcia do zakonu i gdy doprowadzała do pojednania dwa skłócone ze sobą rody.
Jednak to, co po ludzku wydawało się niemożliwe, w jej życiu - dzięki wierze i poddaniu się woli Bożej - okazywało się wykonalne. 22 maja to dzień świąteczny w Cascii - mieście, w którym św. Rita została ochrzczona i przez 40 lat żyła jako augustianka. Wierni przygotowują się do tego dnia podczas nowenny i licznych nabożeństw. Świętu towarzyszą związane od wieków ze św. Ritą symbole, przede wszystkim róża. Uczestnicy uroczystości przynoszą te kwiaty na pamiątkę przekazywanego przez tradycję wydarzenia. Otóż św. Rita kilka miesięcy przed śmiercią, złożona ciężką chorobą, miała poprosić jedną z sióstr o przyniesienie z rodzinnego ogrodu róży. Był styczeń, więc zakonnicy to polecenie wydawało się niewykonalne. Jednak gdy przechodziła obok ogrodu, ze zdumieniem zauważyła świeżą kwitnącą różę, którą przyniosła umierającej.
Pierwsza biografia podkreśla, że ciało Świętej po śmierci - podobnie jak w przypadku innych stygmatyków - zaczęło wydawać woń róż.

CZYTAJ DALEJ

Katedra gnieźnieńska: konserwacja i renowacja konfesji św. Wojciecha

2024-05-22 18:49

[ TEMATY ]

relikwie

św. Wojciech

Artur Stelmasiak

W katedrze gnieźnieńskiej rozpoczęły się prace związane z konserwacją i restauracją jednego z najcenniejszych zabytków - konfesji św. Wojciecha, relikwiarza oraz klęczących postaci podtrzymujących relikwiarz. Publikujemy komunikat Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

W katedrze gnieźnieńskiej rozpoczęły się prace związane z konserwacją i restauracją jednego z najcenniejszych zabytków - konfesji św. Wojciecha, relikwiarza oraz klęczących postaci podtrzymujących relikwiarz. Projekt zostanie zrealizowany dzięki środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i wkładowi własnemu archidiecezji. Przewiduje się, że prace potrwają do końca października br. Nie przeszkodzą one w sprawowaniu liturgii i zwiedzaniu Bazyliki Prymasowskiej. Konserwacja i restauracja konfesji i relikwiarza św. Wojciecha wpisuje się w przygotowania do ważnych przyszłorocznych wydarzeń: Roku Świętego 2025, 1000. rocznicy pierwszych koronacji królewskich w katedrze gnieźnieńskiej, 1025. rocznicy powstania metropolii gnieźnieńskiej. W czasie prowadzonych prac pielgrzymi przybywający do grobu Patrona Polski będą mogli modlić się również przy jego relikwiach. W kaplicy św. Stanisława, w nawie południowej archikatedry, został wystawiony relikwiarz św. Wojciecha - trumienka, która współcześnie m.in. używana jest w procesjach w czasie uroczystości świętowojciechowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję