Reklama

„Wasze pożywienie będzie waszym lekarstwem”

Niedziela Ogólnopolska 43/2011, str. 42-43

Archiwum „Oazy Życzliwości”

Dom „Oazy Życzliwości” w Przytkowicach

Dom „Oazy Życzliwości” w Przytkowicach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

AGNIESZKA LOREK: - Naszą rozmowę rozpocznę od zacytowania fragmentu „Listu do Rzymian”, który stoi u źródeł Fundacji. Św. Paweł, charakteryzując obowiązki chrześcijanina i jego stosunek do współbraci, napisał: „Miłość niech będzie bez obłudy. Miejcie wstręt do złego, podążajcie za dobrem. W miłości braterskiej nawzajem bądźcie sobie życzliwi. W okazywaniu czci jedni drugich wyprzedzajcie” (12, 9). Jak przekładają się te słowa na działalność domu Fundacji, którego celem stało się ratowanie ludzkich ciał i dusz poprzez żywienie?

HANNA GROSZEK: - Wspomniane słowa Apostoła stanowią podwaliny szerokiej działalności Fundacji. Jednym z naszych priorytetów stało się wyjście naprzeciw potrzebom innych i pomoc bliźniemu w ratowaniu nie tylko jego ciała, ale i ducha. W tym momencie nasuwa się naczelne hasło dr Ewy Dąbrowskiej: „Ciało i ducha ratować żywieniem”. Nie było więc na co czekać, udaliśmy się do Autorki tej diety, aby pomogła nam w dziele pomocy drugiemu człowiekowi poprzez odpowiedni rodzaj żywienia. Po przygotowaniu bazy gastronomicznej i hotelowej oraz przeszkoleniu kadry w nowo wybudowanym domu, który ma tę samą nazwę co Fundacja - „Oaza Życzliwości”, uruchomiliśmy wczasy zdrowotne przynoszące naszym kuracjuszom odnowę biologiczną i duchową. Naszym pragnieniem było, aby ośrodek stał się miejscem, gdzie młodzi i starsi, samotni, całe rodziny oraz zorganizowane grupy w dogodnych warunkach lokalowych, w pięknej scenerii przyrody i ciszy odnowili te dwie ważne płaszczyzny życia. Chcieliśmy, aby nasi wczasowicze wyjeżdżali stąd zdrowsi oraz przekonani, że warto wokół siebie tworzyć atmosferę życzliwości, wręcz tworzyć środowiska ludzi życzliwych. Po 1,5 roku działalności, śmiem twierdzić, może trochę nieskromnie, że to się udaje.

- Co zatem „Oaza Życzliwości” zapewni naszemu ciału?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- „Oaza Życzliwości” to miejsce, w którym prowadzone są wszechstronne działania, korzystnie wpływające na zdrowie, na całe ciało człowieka. Zanim jednak o tym powiem, chciałabym odwołać się do słów greckiego profesora medycyny Hipokratesa. On to skierował do swych uczniów prorocze słowa: „Wasze pożywienie będzie waszym lekarstwem”. Z perspektywy czasu widać, że ta niezwykle trafna wypowiedź w pełni się sprawdziła. Aż do dnia dzisiejszego nikt inny nie podał lepszej recepty na odzyskiwanie i zachowanie zdrowia, jak Hipokrates. Znając więc dobrze tę prawdę, stworzyliśmy miejsce, gdzie słowa uczonego można wcielać w życie. Wczasy zdrowotne w Przytkowicach odmładzają organizm, nasze ciała odzyskują sprawność i zdrowie. A wszystko dzięki stosowaniu niskokalorycznej warzywno-owocowej diety dr Ewy Dąbrowskiej, która skutecznie oczyszcza ciało z toksyn i złogów. Dzięki niej odzyskujemy energię, pokonujemy zmęczenie, dolegliwości i choroby. Oprócz diety warzywno-owocowej oczyszczającej organizm odbywają się tutaj zajęcia rekreacyjno-ruchowe: gimnastyka poranna w lesie, nordic walking, aerobik czy jogging. Przestrzegając ściśle diety i wykonując rzetelnie zalecane przez prowadzących ćwiczenia sportowo-rekreacyjne, można w czasie dwutygodniowego turnusu stracić na wadze od 3 do 7 kg. W Przytkowicach każdy może oderwać się od codziennych kłopotów i stresów, a w otoczeniu przyrody nabrać energii, odnawiając nie tylko swoje ciało, ale także ducha.

- Właśnie, co dieta daje naszemu duchowi?

- Dietę warzywno-owocową nazywamy też postem leczniczym albo postem Daniela. Nie od dziś wiadomo, że czasowe ograniczenie spożywanych pokarmów ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie organizmu, a także to swoiste umartwienie ma wspaniałe i oczyszczające działanie dla naszego ducha. Wzmianki o wyjątkowym działaniu postu możemy znaleźć już na kartach Ewangelii. Również Stary Testament wspomina o niezwykłych skutkach postu Daniela, który niczym nie różnił się od diety polecanej przez dr Ewę Dąbrowską. Wychodząc naprzeciw potrzebom naszego ducha, stworzyliśmy w naszym domu specjalne miejsce skupienia i modlitwy - oratorium. Można tu też skorzystać z sakramentu pojednania - jest kapelan, który na stałe służy duchową pomocą.

Reklama

- Wracając do postu, warto zauważyć, że dzisiejsza medycyna, pogrążona w chemii, z histerycznym niemal lękiem odnosi się do leczenia głodem …

- Dr Ewa Dąbrowska należy do nielicznej grupy osób świata medycznego, propagujących detoksykację oraz częściowy lub całkowity post jako metodę leczenia wielu schorzeń. Niestety, niewielu lekarzy w Polsce rozumie, że główną przyczyną tzw. chorób cywilizacyjnych (zwyrodnieniowych) jest wieloletnie przekarmienie i bardzo wadliwe żywienie. Najskuteczniejszym lekiem jest dieta półgłodówkowa lub głodówka, zwana często postem, a znana i stosowana w medycynie od dawien dawna. Metoda ta zastąpiona została w XIX wieku chemioterapią i zastosowaniem leków farmaceutycznych, które usuwają tylko objawy chorób, w żaden sposób nie wpływając na przyczynę ich powstania, a nadto często w znaczący sposób zatruwając nasz organizm.
Z punktu widzenia medycyny jasne jest, że odcięcie lub znaczne zmniejszenie dostarczania pokarmów do organizmu zmusza go do tzw. żywienia wewnętrznego (endogennego), czyli do pobierania wartości z naszych własnych tkanek. Zostaje przy tym zachowana „hierarchia ważności” i w pierwszym rzędzie zużyte zostają złogi, nadmiary, komórki zestarzałe i zwyrodniałe, przez co organizm nasz się regeneruje, odmładza, a choroby zostają wyeliminowane, i to w samym źródle ich istnienia.

- Czego mogą spodziewać się goście przyjeżdżający na wczasy do „Oazy Życzliwości”?

- Po pierwsze, życzliwości i serdeczności, która - jak mówią kuracjusze - jest tu po prostu wszechobecna. Nazwa przecież zobowiązuje i ma swoje przełożenie na codzienne życie. Poza tym zapewniamy fachową pomoc i opiekę medyczną. Z gośćmi pracują: lekarz, dietetyk, pielęgniarka, masażyści, specjaliści od zajęć ruchowych. Ponadto organizowane są wykłady na temat zdrowego stylu życia, spotkania z ciekawymi ludźmi, wieczorki muzyczne, wyjazdy na basen, wycieczki do Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej, Łagiewnik, Wieliczki czy Zakopanego. Oferujemy także piesze wycieczki, spacery po lesie, zaczerpnięcie czystego powietrza, warunki sanitarne na wysokim poziomie. Jeśli chodzi o bazę hotelową, to dysponujemy 27 pokojami (1-, 2- i 3-osobowe) z łazienkami - łącznie 50 miejsc noclegowych. Mamy też salę gimnastyczną, jadalnię na 100 osób i kuchnię. Oferujemy również gościom możliwość korzystania z diety jarskiej, makrobiotycznej.

- Jak wiem, ośrodek w ramach opłaty za turnus oferuje całodzienne wyżywienie, ale także konsultację lekarską i opiekę pielęgniarską, kontrolę ciśnienia krwi, zajęcia ruchowe i wiele innych. Poza tym proponują Państwo wiele innych zabiegów, które, choć płatne, warto wykonać…

- Na pierwszym miejscu wymieniłabym tu badanie na nietolerancję pokarmową oraz czyszczenie jelita grubego według metody lek. med. Borysa Boligara. Są też masaże, zabiegi kosmetyczne, pomiary cukru i poziomu cholesterolu etc.

- Wczasy zdrowotne w Przytkowicach mogą stać się także wspaniałym prezentem dla bliskich.

- Zgadza się, jeśli zależy nam na zdrowiu, sprawności i lepszym samopoczuciu bliskiej osoby, można zakupić wczasy zdrowotne w ramach podarunku. Osoba kupująca wczasy otrzymuje specjalny karnet, który wręczy wybranej osobie. Wczasy-podarunek można kupić u nas na miejscu, zamówić telefonicznie bądź e-mailowo.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy - po raz dwunasty

2024-04-28 15:17

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze odbył się zjazd zorganizowany po raz dwunasty przez Stowarzyszenie Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy. Odwołuje się ono tradycji przedwojennych regionu. To druga grupa, która rozpoczęła w kwietniu sezon w częstochowskim sanktuarium. Zjazd wpisujący się w obchodzoną dziś XVIII Ogólnopolską Niedzielę Modlitw za Kierowców był czasem prośby o wzajemny szacunek na drodze i szczęśliwe powroty do domu dla motocyklistów i wszystkich użytkowników dróg.

W zjeździe uczestniczyli motocykliści z całej Polski. Marta Fawroska-Sroka z Będzina jeździ z mężem. Jak przyznaje, choć na początku odnosiła się z rezerwą do pasji małżonka, dziś nie wyobraża sobie życia bez wspólnych wypraw. - Co roku jeździmy na rozpoczęcie sezonu na Jasną Górę, bo Jasna Góra to nasza duma narodowa. Modlimy się rozpoczynając kolejny etap motocyklowej przygody - wyjaśnia uczestniczka motocyklowego spotkania. Motocyklowa pasja staje się wśród kobiet coraz popularniejsza.

CZYTAJ DALEJ

Św. Joanna Beretta Molla. Każdy mężczyzna marzy o takiej kobiecie

Niedziela Ogólnopolska 52/2004

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Zafascynowała mnie jej postać, gdyż jest świętą na obecne czasy. Kobieta wykształcona, inteligentna, delikatna i stanowcza zarazem, nie pozwalająca sobą poniewierać, umiejąca zatroszczyć się o swoją godność, dbająca o swój wygląd i urodę, a jednocześnie bez krzty próżności.

Żona biznesmena i doktor medycyny, która nie tylko potrafiła malować paznokcie - choć to też istotne, by się podobać - ale umiała stworzyć prawdziwy, pełen miłości dom. W gruncie rzeczy miała czas na wszystko! Jak to czyniła? Ano wszystko układała w świetle Bożych wskazówek zawartych w nauczaniu Ewangelii i Kościoła. Z pewnością zdawała sobie sprawę z tego, że każdy z nas znajduje czas dla tych ludzi lub dla tych wartości, na których mu najbardziej zależy. Jeżeli mi na kimś nie zależy, to nawet wolny weekend będzie za krótki, aby się spotkać i porozmawiać. Jednak gdy na kimś mi zależy, to nawet w dniu wypełnionym pracą czas się znajdzie. Wszystko przecież jest kwestią motywacji. Ona rzeczywiście miała czas na wszystko, a przede wszystkim dla Boga i swoich najbliższych.

CZYTAJ DALEJ

Ks. dr hab. Sławomir Zych - zasłużony dla Powiatu Kolbuszowskiego

2024-04-28 22:10

Bartosz Walicki

Zasłużeni dla Powiatu Kolbuszowskiego

Zasłużeni dla Powiatu Kolbuszowskiego

Przyznaje się je osobom fizycznym lub prawnym, a także instytucjom państwowym, jednostkom samorządu terytorialnego oraz organizacjom społecznym i zawodowym, które poprzez swoją działalność zawodową i społeczną przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju powiatu kolbuszowskiego. Zaznaczyć należy, że wzór odznaki został zaopiniowany przez Komisję Heraldyczną działającą przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz uzyskał zgodę Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Jednym z wyróżnionych odznaką został kapłan diecezji rzeszowskiej, ks. dr hab. Sławomir Zych, dyrektor Ośrodka Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym KUL. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przez Komisję Odznaki Honorowej Powiatu Kolbuszowskiego postanowienie o przyznaniu odznaki podjął w dniu 27 marca br. Zarząd Powiatu w Kolbuszowej. Razem z ks. S. Zychem uhonorowani zostali: Józef Kardyś, Zbigniew Chmielowiec, Władysław Ortyl, Maciej Szymański, Zbigniew Strzelczyk i Andrzej Jagodziński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję