Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: bp Tadeusz Szwagrzyk był w Chrystusie z sobą samym

– Chrystus jest zawsze aktualny – mówił w homilii abp Wacław Depo. W Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w kościele rektorackim Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus, na cmentarzu Kule, z racji setnej rocznicy urodzin biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej Tadeusza Szwagrzyka (1923-92).

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

bp Tadeusz Szwagrzyk

stulecie urodzin

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na Mszy św. obecni byli członkowie rodziny bp. Tadeusza Szwagrzyka i kapłani, świadkowie życia biskupa, m.in. ks. prał. Marian Duda, ks. prał. Marek Kundzicz i ks. kan. Kazimierz Zalewski.

Na początku Mszy św. ks. prał. Marian Duda przybliżył życie i dzieło bp. Szwagrzyka. Przypomniał słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane przed kościołem św. Zygmunta w czerwcu 1979 r.: „Miałem też sposobność przekonać się, co to znaczy mieć we wspólnocie kolegialnej biskupów metropolii krakowskiej biskupa Tadeusza, takiego kanonistę i liturgistę”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Został w naszej pamięci i zapisał się w naszym sercu jako „Pasterz cichy”, „skromny pracownik w Winnicy Pańskiej”, trwający wciąż w zadziwieniu nad swoim wyniesieniem do godności biskupiej i pokornie bez cienia wyniosłości służący kapłanom i wiernym – prawdziwy Stóż i Świadek tajemnic Kościoła częstochowskiego – mówił ks. Duda.

W homilii abp Depo przypomniał, że ostatnia niedziela roku liturgicznego „odsłania przed nami perspektywę wiary, jaką jest ostateczne spotkanie ze Zbawicielem”. W tym kontekście zacytował słowa św. Jana Pawła II z jego encykliki „Redemptor hominis”: „Człowiek, który chce zrozumieć siebie do końca – nie wedle jakichś tylko doraźnych, częściowych, czasem powierzchownych, a nawet pozornych kryteriów i miar swojej własnej istoty – musi ze swoim niepokojem, niepewnością, a także słabością i grzesznością, ze swoim życiem i śmiercią, przybliżyć się do Chrystusa. Musi niejako w Niego wejść z sobą samym, musi sobie «przyswoić», zasymilować całą rzeczywistość Wcielenia i Odkupienia, aby siebie odnaleźć”.

– Zdumiewające, ale te słowa zapisane w 1979 r. przez Jana Pawła II oddają rzeczywistość wejścia w tajemnicę życia, posługiwania i śmierci bp. Tadeusza Szwagrzyka – podkreślił.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Każdy z nas musi wejść w Chrystusa, co oznacza zgodzić się na twórczą radość, ale i trudną twórczość wiary, która nie pozwala nam zatrzymać się jedynie w wymiarze doczesności, ale ukazuje perspektywę wiecznego życia w Bogu – kontynuował arcybiskup.

Reklama

Metropolita częstochowski zaznaczył, że „św. Paweł w sposób wyraźny ukazuje nam Chrystusa. On jest pierwszym spośród umarłych, On jest pierwociną spośród tych, którzy pomarli, a potem zmartwychwstaną wszyscy, którzy do Niego należą. Można powiedzieć, którzy weszli w Niego, w Jego tajemnicę życia, śmierci i zmartwychwstania”.

– Przez śmierć Chrystusa na krzyżu, wyszydzoną przez Żydów i pogańskich żołnierzy, objawiła się zbawcza miłość Boga do świata, dlatego Jemu jako Królowi jest poddane całe stworzenie, gdyż bez Niego w ogóle by nie zaistniało. Jego panowanie jest panowaniem wiecznym, które nie przemija – powiedział abp Depo.

Za ks. prof. Włodzimierzem Sedlakiem podkreślił, że „jako katolicy często przypominamy historyków sztuki”. „Konserwujemy” naszego Boga i ochraniamy Go, tak jak cenny zabytek przeszłości. A Chrystus w tym obrazie przypomina troszeczkę starca, powolnego, rozważnego, z umiarem obejmującego całego człowieka, aż do krzyża włącznie. I przyczyniamy się - podkreśla dalej ks. Sedlak - do utrwalenia wśród ludzi takiego przekonania, że Chrystus ukrzyżowany stoi w poprzek potoku rwącego życia, a świat Go wypłukuje i odziera z wartości” – mówił arcybiskup.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Metropolita częstochowski wskazał na Maryję, która w Zwiastowaniu otrzymała „wielką obietnicę”: „Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca Dawida. Będzie panował, a Jego panowaniu nie będzie końca”.

– W chwili ofiarowania Jezusa w świątyni jerozolimskiej usłyszała słowa: „Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu” . Stojąc zaś pod krzyżem Jezusa doszło do największego wyniszczenia wiary w sercu człowieka. Maryja przeżyła kenozę wiary – kontynuował.

Reklama

– Śmierć Chrystusa wpisała się nie tylko w historię narodu naznaczonego wybraństwem Boga, ale również w dzieje całego wszechświata. Podkreśla to ów napis w trzech ówczesnych językach świata: „Jezus Nazarejczyk, Król Żydowski”. Napis, który miał być tytułem winy. Napis - wyzwanie, nie tylko dla Żydów, odrzucających prawdę o Nim jako „Namaszczonym” przez Boga, ale również dla Piłata i jemu podobnych, którzy zwątpili w ostateczną Prawdę – podkreślił.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Chrystus w swoim życiu i posłannictwie nie eksperymentował, nie głosił zasad prób, błędów i kompromisów. Odczytujmy więc z coraz głębszą wiarą tajemnice Jezusa, nie zatrzymując się jedynie na niektórych i po ludzku trudnych fragmentach. Chrystus jest zawsze aktualny – zakończył abp Depo.

Po Mszy św. metropolita częstochowski przewodniczył modlitwie w krypcie biskupów pomocniczych archidiecezji częstochowskiej.

Bp Tadeusz Szwagrzyk urodził się 14 listopada 1923 r. we wsi Lgota Wielka w parafii Szreniawa w pow. miechowskim. Do Seminarium Częstochowskiego wstąpił 17 lutego 1945 r. Studia filozoficzne i teologiczne ukończył na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia kapłańskie otrzymał w katedrze częstochowskiej 5 czerwca 1949 r. Po dwóch latach został skierowany na studia specjalistyczne z zakresu prawa kanonicznego na KUL. W roku 1954 ukończył pracę doktorską nt. „Przechowywanie Najświętszego Sakramentu w świetle przepisów prawno-liturgicznych”. Następnie zaczął pełnić obowiązki prefekta w Częstochowskim Seminarium Duchownym. 27 marca 1962 r. został mianowany wicerektorem częstochowskiego seminarium. Papież Paweł VI mianował go 3 listopada 1964 r. biskupem pomocniczym w diecezji częstochowskiej. Konsekracja biskupia odbyła się 7 lutego 1965 r. Konsekrowany został w bazylice katedralnej w Częstochowie przez biskupa częstochowskiego Stefana Barełę. Współkonsekratorami byli: biskup opolski Franciszek Jop i biskup pomocniczy w Częstochowie Stanisław Czajka. Mottem posługi pasterskiej bp. Szwagrzyka były słowa: Ut unum sint (Aby byli jedno). Brał udział w ostatniej sesji Soboru Watykańskiego II. Zmarł 7 grudnia 1992 r.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Więcej TUTAJ

2023-11-26 16:05

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Setna rocznica urodzin bp. Tadeusza Szwagrzyka

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Szwagrzyk

stulecie urodzin

Archiwum "Niedzieli"

Bp Tadeusz Szwagrzyk

Bp Tadeusz Szwagrzyk

W tym roku, dokładnie dzisiaj, przypada 100. rocznica urodzin bp. Tadeusza Szwagrzyka, biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej w latach 1964-92.

Tadeusz Szwagrzyk urodził się 14 listopada 1923 r. we wsi Lgota Wielka w parafii Szreniawa w pow. miechowskim. Do Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie wstąpił 17 lutego 1945 r. Studia filozoficzne i teologiczne ukończył na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia kapłańskie otrzymał 5 czerwca 1949 r. w katedrze częstochowskiej Świętej Rodziny z rąk biskupa częstochowskiego Teodora Kubiny. Na pierwszą placówkę duszpasterską jako wikariusz został skierowany do parafii w Krzepicach 18 czerwca 1949 r. W tym czasie nauczał także religii w miejscowych szkołach podstawowych oraz w liceum ogólnokształcącym. Formował gorliwie ministrantów, wśród których byli także uczniowie szkół średnich. Z ich grona w przyszłości kilku wstąpiło do stanu kapłańskiego. Po dwóch latach ks. Szwagrzyk został skierowany na studia specjalistyczne z zakresu prawa kanonicznego na KUL. W 1954 r. ukończył pracę doktorską nt. Przechowywanie Najświętszego Sakramentu w świetle przepisów prawno-liturgicznych. Następnie zaczął pełnić obowiązki prefekta w Częstochowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie, a 27 marca 1962 r. został mianowany jego wicerektorem.

CZYTAJ DALEJ

10. rocznica kanonizacji dwóch Papieży – czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej

2024-04-27 15:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rocznica

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

10. rocznica kanonizacji dwóch wielkich papieży XX wieku, która przypada 27 kwietnia, jest okazją do przypomnienia, że nie tylko św. Jan Paweł II był człowiekiem oddanym Matce Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do częstochowskiego sanktuarium. Był nim również św. Jan XXIII.

Angelo Giuseppe Roncalli, późniejszy papież Jan XXIII, od młodości zaznajomiony z historią Polski, zwłaszcza poprzez lekturę „Trylogii”, upatrywał w Maryi Jasnogórskiej szczególną Orędowniczkę. Tutaj pielgrzymował w 1929 r. Piastując godność arcybiskupa Areopolii, wizytatora apostolskiego w Bułgarii ks. Roncalli 17 sierpnia 1929 r. przybył z pielgrzymką na Jasną Górę. Okazją było 25-lecie jego święceń kapłańskich. Późniejszy papież po odprawieniu Mszy św. przed Cudownym Obrazem zwiedził klasztor i sanktuarium, a w Bibliotece złożył wymowny wpis w Księdze Pamiątkowej: „Królowo Polski, mocą Twojej potęgi niech zapanuje pokój obfitości darów w wieżycach Twoich”.

CZYTAJ DALEJ

Gniezno: abp Antonio Guido Filipazzi przekazał krzyże misyjne misjonarzom

2024-04-28 13:19

[ TEMATY ]

misje

PAP/Paweł Jaskółka

Czternastu misjonarzy - 12 księży, siostra zakonna i osoba świecka - otrzymało dziś w Gnieźnie z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Antonio Guido Filipazzi krzyże misyjne. „Przyjmując krzyż pamiętajcie, że nie jesteście pracownikami organizacji pozarządowej, ale podobnie jak św. Wojciech, niesiecie Ewangelię Chrystusa, Kościół Chrystusa i samego Chrystusa” - mówił nuncjusz.

Życzeniami dla posłanych misjonarzy nuncjusz apostolski w Polsce uczynił słowa papieża Franciszka, którymi rozpoczął on swój pontyfikat: „Chciałbym, abyśmy wszyscy mieli odwagę wędrować w obecności Pana, z krzyżem Pana; budować Kościół na krwi Pana, która została przelana na krzyżu, i wyznawać jedną chwałę Chrystusa ukrzyżowanego, a tym samym Kościół będzie postępować naprzód”.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję