Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W obronie Telewizji Trwam

Polonia żąda wolności i prawdy

Przed polskimi ambasadami w kilku miastach Stanów Zjednoczonych 12 lutego można było przeczytać na przyniesionych tam transparentach: „Czyżby komunizm wrócił do Polski?”, „Niech polski parlament posłucha Benedykta XVI”, „Polska jest, była i będzie katolicka, i nie zniszczy tego żadna ustawa laicka”, „Polak to katolik”. Tysiące Polaków protestowały w ten sposób w obronie Telewizji Trwam przed placówkami dyplomatycznymi, informując o niesprawiedliwości, z jaką spotkała się Telewizja Trwam w związku z decyzją KRRiT, która nie przyznała jej miejsca na cyfrowym multipleksie. Happeningi zorganizowano m.in. w Chicago, Nowym Jorku i Los Angeles.

(Red.)

USA

Nadużycie procesu sądowego

Reklama

Bez medialnego rozgłosu wielką klapą zakończył się amerykański proces sądowy, w którym odpowiedzialnością za nadużycia duchownych chciano obciążyć Benedykta XVI i Stolicę Apostolską. Z Trybunału Stanu Wisconsin wycofano sprawę przeciw Papieżowi i jego najbliższym współpracownikom. Poinformował o tym adwokat Stolicy Apostolskiej Jeffrey Lena.
Przegranym okazał się specjalista w procesach przeciwko katolickim duchownym w Stanach Zjednoczonych Jeff Andersson. Jego pozew sugerował, że Watykan jest międzynarodowym przedsiębiorstwem, które odpowiedzialne jest za wszystkich duchownych.
Adwokat Stolicy Apostolskiej z uznaniem przyjął wycofanie zarzutów i zakończenie procesu. Przypomniał, że sprawie, w której na sali sądowej miał zeznawać sam Papież, nadano gigantyczny rozgłos medialny. Powtarzano przy tym kłamliwe zarzuty wobec Stolicy Apostolskiej. Zdaniem mecenasa Leny, było to nadużycie procesu sądowego i marnotrawstwo środków. To już drugie wycofanie się i przegrana kancelarii Anderssona.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Algieria

Papieska ofiara

W algierskim mieście Annaba, dawnej Hipponie, gdzie przed szesnastoma wiekami św. Augustyn był biskupem, trwają prace remontowe w bazylice pw. tego Ojca Kościoła. Zbudowano ją na początku XX wieku. Posługę duszpasterską pełnią tam augustianie, a Małe Siostry Ubogich prowadzą dom starców.
Do ofiarodawców, którzy umożliwili rozpoczęte przed rokiem prace, należy też Benedykt XVI. Poinformował o tym na falach Radia Watykańskiego tamtejszy biskup Paul Desfarges SJ. „Wszyscy wiedzą, jak drogi jest św. Augustyn naszemu Papieżowi” - powiedział ordynariusz algierskiej diecezji Konstantyny i Hippony. Do sfinansowania remontu bazyliki przyczyniły się też władze algierskie i francuskie, różne zakony, diecezje i inne instytucje oraz osoby prywatne.

Ludzie

Kard. Kurt Koch

Watykański kardynał Kurt Koch uważa, że w sprawach etycznych Kościoły chrześcijańskie muszą wreszcie zacząć mówić jednym głosem. Kościoły mówią jednym głosem w sprawach ochrony życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Jednak w tak kontrowersyjnych dziedzinach, jak badania na komórkach macierzystych, aborcja i eutanazja, w Kościołach występują już różnice. To samo dotyczy spraw małżeństwa i rodziny oraz homoseksualizmu.
Dziś dzieli przede wszystkim etyka, a jednoczy wiara. Ponieważ za różnymi poglądami kryją się często kwestie wizji człowieka, kard. Koch widzi pilną potrzebę opracowania „wspólnej antropologii chrześcijańskiej”, zbliżonej do ekumenizmu.

Cudzysłów

W Syrii coraz bardziej nakręca się spirala przemocy. Giną w niej również chrześcijanie, ale, jak się wydaje, nie ze względu na wiarę.
Abp Mario Zenari, nuncjusz apostolski w Syrii

Krótko

Chiny pomogą Unii Europejskiej w zmaganiach z kryzysem ekonomicznym. Taką deklarację złożył chiński premier Wen Jiabao podczas szczytu UE - Chiny. Niestety, nie padły żadne konkrety.

Nicolas Sarkozy będzie kandydował w wiosennych wyborach prezydenckich. Ogłosił to publicznie 15 lutego. Sondaże nie dają mu jednak większych szans w walce z kandydatem socjalistów.

Christian Wulff - prezydent Niemiec podał się do dymisji po tym, jak prokuratura z Hanoweru złożyła wniosek o uchylenie mu immunitetu. Śledczy podejrzewają Wulffa o korupcję - przyjmowanie korzyści finansowych od biznesmenów.

Iran chwali się postępami swojego programu nuklearnego, co może oznaczać, że niedługo będzie gotowy do wyprodukowania bomby atomowej.

Associated Press - jedna z największych światowych agencji wprowadziła do swojego podręcznika pisania depesz zakaz określania hitlerowskich obozów koncentracyjnych jako polskie obozy śmierci.

Prezydent Bronisław Komorowski przebywał na Litwie. Nasze wzajemne stosunki są od pewnego czasu raczej napięte. Wizyta Komorowskiego ma je poprawić, choć Litwinów zaniepokoiła nieuzgodniona wizyta polskiego prezydenta w polskiej szkole w obwodzie sołecznickim, zamieszkiwanym przez Polaków.

Międzynarodowa komisja lekarska zbadała stan zdrowia przebywającej w kolonii karnej byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko. Dotąd nie opublikowano wyników badań.

Nikołaj Makarow - rosyjski szef Sztabu Generalnego ostrzegł, że Rosja nie zawaha się użyć broni jądrowej w obronie integralności swojego terytorium.

Z powodu mrozów, które nawiedziły Europę, zmarło ponad 600 osób. Najwięcej ofiar odnotowano we wschodniej części kontynentu.

18 lutego odbył się pogrzeb 48-letniej Whitney Houston, jednej z najwybitniejszych wokalistek naszych czasów, która zmarła nagle w hotelu w Beverly Hills.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Orędzie noworoczne Prezydenta RP/ W mijającym roku Polacy powiedzieli jasno: nie podoba nam się to, co jest

2025-12-31 20:34

[ TEMATY ]

Karol Nawrocki

Mikołaj Bujak KPRP

To moje pierwsze prezydenckie orędzie noworoczne. Wypowiadam te słowa z poczuciem wielkiego zaszczytu i wdzięczności, ale i odpowiedzialności – bo ten urząd nie jest nagrodą, jest przede wszystkim zobowiązaniem.
CZYTAJ DALEJ

„Triumf serca” najlepiej ocenianym polskim filmem na Filmwebie. Kino wartościowe wciąż porusza widzów

2025-12-31 10:38

[ TEMATY ]

Triumf serca

Mat.prasowy

„Triumf serca” zdobył pierwsze miejsce w rankingu użytkowników Filmwebu, stając się najlepiej ocenianym polskim filmem przez widzów. To wyjątkowe wyróżnienie potwierdza, że kino oparte na uniwersalnych wartościach, duchowej głębi i prawdziwych historiach wciąż ma ogromną siłę oddziaływania.

Film z Marcinem Kwaśnym w roli ojca Maksymiliana Marii Kolbego poruszył niemal 200 tysięcy widzów swoją autentycznością oraz niezwykłym przesłaniem miłości silniejszej niż śmierć. Wbrew często powtarzanym opiniom o kryzysie wartości, wybór użytkowników Filmwebu jednoznacznie pokazuje, że publiczność nadal poszukuje historii o wierze, poświęceniu i heroizmie.
CZYTAJ DALEJ

Projekt ustawy o „osobie najbliższej” to „związki partnerskie” pod nową nazwą

2025-12-31 18:42

[ TEMATY ]

ustawa o osobie najbliższej

Adobe Stock

We wtorek 30 grudnia 2025 r. – być może licząc na brak zainteresowania opinii publicznej w okresie świąteczno-noworocznym – rząd Donalda Tuska przyjął projekt „ustawy o statusie osoby najbliższej w związku i umowie o wspólnym pożyciu” (numer z wykazu: UD87) oraz projekt przepisów wprowadzających tę ustawę (numer z wykazu: UD88).

W rzeczywistości nie są to jednak zupełnie nowe projekty ustaw, lecz jedynie lekko zmodyfikowane projekty ustaw – „ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich” oraz przepisów wprowadzających tę ustawę – które zostały ogłoszone już ponad rok wcześniej, 18 października 2024 r.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję