Reklama

„Nadzieja Rodzinie”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zaczynali od jednego pracownika, z potencjałem ogromnego zapału i wizji pomocy rodzinie potrzebującej zbudowania zaplecza w walce ze współczesnymi patologiami. Dzisiaj zaplecze stowarzyszenia to 120-osobowa kadra i szeroka platforma działań profilaktycznych i pomocowych w mieście i na wsi. 19 czerwca stowarzyszenie świętowało 10 lat istnienia. Szacuje się, że w minionej dekadzie pomoc dzięki tej działalności otrzymało 100 tys. młodych ludzi.

Podsumowania

Ważnym punktem jubileuszu była Msza św. celebrowana w kieleckiej bazylice przez bp. Kazimierza Ryczana, kapłanów pracujących na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie oraz księży z parafii, gdzie działają kluby Wolnej i Młodej Strefy. W homilii bp Ryczan wskazał przede wszystkim na osobę Jana Pawła II - „ojca pokoleń”, który pozostaje drogowskazem dla ludzi zmagających się z trudnościami życiowymi, który jest wzorem ojca towarzyszącego swojemu dziecku w drodze dojrzewania i podejmowania odpowiedzialności życiowej i który wpisał się w historię ludzkości oraz w sposób szczególny - w historię stowarzyszenia.
- Dbałość o formację, obecność modlitwy w życiu i duchowy rozwój młodego człowieka zawsze były ważne w pracy stowarzyszenia - mówi „Niedzieli” twórca stowarzyszenia - ks. dr Andrzej Drapała.
Wyjaśnia, że dzieło stowarzyszenia zostało zawierzone bł. Janowi Pawłowi II w 2008 r. Każdy z klubów otrzymał wówczas fotogram Jana Pawła II autorstwa Arturo Mariego. Co miesiąc w innej parafii, na terenie której znajduje się klub młodzieżowy - w intencji młodzieży, rodzin i wychowawców sprawowana jest Msza św., a w homilii przybliżane jest nauczanie bł. Jana Pawła II. Młodzież i dzieci uczestniczą w życiu liturgicznym swojej parafii, zaś wychowawcy co miesiąc mają swoje spotkania formacyjne z o. Wojciechem Drążkiem CMM. Ważnym etapem duszpasterstwa młodych był Międzynarodowy Kongres „Jan Paweł II z Młodymi”, zorganizowany w Kielcach w 2009 r. przez stowarzyszenie. Wówczas na wielu płaszczyznach: duchowo-liturgicznej, artystycznej, sportowej, relacji świadków życia Jana Pawła II i spotkań młodych z Polski i Europy - organizatorzy przybliżali młodzieży osobę bł. Jana Pawła II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jubileuszowe spotkania

W tym roku formą uczczenia jubileuszu 10 lat działalności stowarzyszenia była prezentacja autorskiego musicalu „Mahajana Jan Paweł II” w reżyserii Piotra Krzemińskiego w Filharmonii Świętokrzyskiej. Wielowątkowa historia opowiedziana w spektaklu stanowiła próbę opisania postaci bł. Jana Pawła II, który pojawił się wśród nas, aby nieść miłość i uwalniać ludzkość od lęku. Postać Karola Wojtyły, a później papieża Jana Pawła II, przedstawiona została w kontekście całości ludzkiego życia, szczególnie zagrożeń, jakich doświadcza młodzież. W spektaklu zagrały dzieci i młodzież - wychowankowie objęci programem wychowawczym stowarzyszenia oraz pensjonariusze - aktorzy Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Kielcach.
W ramach jubileuszu w Kielcach odbyła się także międzynarodowa konferencja naukowa dotycząca problematyki młodzieży: „Il Disagio giovanile”, z udziałem naukowców m.in. z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego w Rzymie, a także samego Stowarzyszenia „Nadzieja Rodzinie” i Fundacji „Nadzieja Rodzinie”. To istotny element, gdyż konferencje, badania naukowe i współpraca międzyuczelniana są dla stowarzyszenia niezwykle istotne. Ks. Andrzej Drapała kładzie nacisk na fachowość, merytoryczność i długofalowość pomocy oferowanej młodym i ich rodzinom. Dobrym przykładem jest zbudowany system stowarzyszenia (określony w 2007 r. przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej jako „wzorcowy dla Polski”). W ten system znacząco wpisują się placówki medyczne. Wielu pacjentom Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Nadzieja Rodzinie” udało się zerwać z dotychczasowym życiem, ukończyć studia i pewnie stanąć na nogach, co zostało opisane w jubileuszowej publikacji autorstwa ks. Drapały pt. „Wsłuchując się w Człowieka. Dziesięć lat Stowarzyszenia «Nadzieja Rodzinie»”.

Trochę historii

Stowarzyszenie „Nadzieja Rodzinie” jest organizacją pozarządową, budowaną na wartościach chrześcijańskich. Organizacja, założona w 2002 r., od dekady pomaga młodym ludziom uniknąć problemu narkomanii. Swoją działalność rozpoczęła m.in. od utworzenia poradni dla narkomanów w strukturach placówek medycznych Caritas.
W Kielcach w 2005 r. na bazie świetlicy środowiskowej MOPR powstała pierwsza tzw. Wolna Strefa - Młodzieżowy Klub Osiedlowy - miejsce spotkań dzieci i młodzieży. Obecnie funkcjonuje 15 Wolnych Stref, z których 6 istnieje w Kielcach, a 9 na terenach wiejskich. Są to placówki bardzo popularne w środowisku lokalnym jako miejsca służące rozwojowi młodych ludzi i skutecznej integracji środowisk wiejskich. Do 15 klubów uczęszcza dziennie blisko 500 osób, tygodniowo - ponad 1000.
Dzięki zajęciom organizowanym przez stowarzyszenie dzieci i młodzież rozwijają pasje i zainteresowania. Prowadzą m.in. internetowe radio, wydają gazetki, redagują strony internetowe, uczą się języków obcych, gotowania, wizażu, uczestniczą w licznych zespołach muzycznych, grupach tanecznych i teatralnych - w zależności od potrzeb środowiskowych i pasji młodych. Zajęcia prowadzą uzdolnieni wychowawcy lub dodatkowo zatrudniani instruktorzy - aktorzy, muzycy, fotografowie, plastycy i inni.
Podopieczni stowarzyszenia coraz częściej zrywają z dawnym życiem i kończą studia, jak Michał z Kielc, który mówi wyraźnie, że „Wolna Strefa uratowała mu życie”.
Sukcesem organizacji było utworzenie w Pałęgach ośrodka dla narkomanów, który pozwala wyjść z nałogu, oraz hostelu w Kielcach dla tych pacjentów, którzy ukończyli leczenie.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież przesłał kondolencje po śmierci prezydenta Iranu

2024-05-21 08:05

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/EMANUELE PENNACCHIO

Ojciec Święty zapewnił naród irański o swej duchowej bliskości po śmierci prezydenta tego kraju Ebrahima Ra’isi, ministra spraw zagranicznych Hosejna Amir Abdollahijana oraz innych siedmiu osób - ofiar katastrofy śmigłowca w Warzaghanie w ostanie Azerbejdżan Wschodnim, wracających z uroczystego otwarcia kompleksu hydroelektrycznego Giz Galas.

W telegramie kondolencyjnym wystosowanym na ręce Najwyższego Przywódcy Islamskiej Republiki Iranu ajatollaha Ali Chameneiego Franciszek zapewnił o swej modlitwie za ofiary katastrofy i ich rodziny. Jednocześnie zapewnił naród irański o swej „duchowej bliskości”.

CZYTAJ DALEJ

Śp. ks. Tadeusz Kasperek - proboszcz, jakich mało

2024-05-20 22:29

Katarzyna Dybeł

Ks. prałat Tadeusz Kasperek w czasie diecezjalnej pielgrzymki do Ziemi Świętej - 12 marca 2010, Góra Błogosławieństw

Ks. prałat Tadeusz Kasperek w czasie diecezjalnej pielgrzymki do Ziemi Świętej - 12 marca 2010, Góra Błogosławieństw

    Emerytowany proboszcz parafii pw. św. Piotra w Wadowicach i honorowy obywatel Miasta Wadowice ks. prałat Tadeusz Kasperek zmarł 17 maja br. w krakowskim szpitalu.

    Charyzmatyczny kapłan, ksiądz z powołania, ceniony i lubiany, obdarzony licznymi talentami, mocną osobowością i determinacją w posługiwaniu tym, których Bóg stawiał na jego drodze. Pełen niewyczerpanej energii i wciąż nowych pomysłów, zawsze otwarty i gościnny, rozmodlony i umiejący rozmodlić innych, gotowy rozmawiać z każdym niezależnie od jego poglądów, twórczy, kochający Kościół – proboszcz jakich mało. Wyjątkowy gospodarz i organizator, dla wielu przyjaciel, duchowy ojciec, spowiednik i mistrz ewangelicznego słowa. Serce i czas miał dla wszystkich, ale w centrum jego duszpasterskiej troski były dzieci i osoby chore, starsze, zmagające się z cierpieniem i niezrozumieniem. Przez ostatnie lata swego życia doświadczył krzyża ciężkiej choroby i kalectwa, który niósł w heroiczny sposób, ofiarując wiele z tego cierpienia w intencji swoich parafian.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller: samobójstwo dla chrześcijan nie jest opcją

2024-05-21 14:30

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

samobójstwo

Kard. Müller

Karol Porwich/Niedziela

Bóg nie unika kontaktu z nami. On nas dotyka i obejmuje – powiedział kard. Müller

Bóg nie unika kontaktu z nami. On nas dotyka i obejmuje – powiedział kard. Müller

Samounicestwienie przez samobójstwo, narkotyki i alkohol lub powiedzenie «nie» naszej męskiej lub kobiecej seksualności nie są opcjami dla chrześcijan - stwierdził na zakończenie tradycyjnej pielgrzymki do Chartres były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Müller. Przewodniczył on w Poniedziałek Wielkanocny w tym sanktuarium Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego z udziałem 18 tys. wiernych. Wśród młodych, którzy przybyli w poniedziałek do katedry w Chartres, było także 1500 zagranicznych pielgrzymów, głównie z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, ale także z USA i wielu innych krajów. Trzydniowa pielgrzymka, odbywająca się od 1983 roku przyciągnęła w tym roku rekordową liczbę pątników.

W swoim kazaniu kardynał Müller odniósł się do tegorocznego hasła pielgrzymki „Chcę zobaczyć Boga” i porównał ludzkie życie i historię Kościoła do pielgrzymki: „Aby zobaczyć Boga, musimy podążać za Chrystusem na drodze naszego życia, aż dotrzemy do celu w naszym wiecznym domu” - zaznaczył. Przypomniał, że światłem na tej drodze jest Logos, Jezus Chrystus, który „prowadzi nas bezpiecznie do sensu i celu naszego życia, kiedy widzimy Boga twarzą w twarz”. Cytując konstytucję dogmatyczną Lumen gentium Soboru Watykańskiego II zaznaczył, że „Kościół wśród prześladowań świata i pociech Bożych podąża naprzód w pielgrzymce, głosząc krzyż i śmierć Pana, aż przyjdzie” (n.8).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję