W dn. 28-29 września w parafii bł. bp. Władysława Gorala w Lublinie (ul. ks. J. Popiełuszki 28B) odbędzie się nawiedzenie obrazu i relikwii św. Małgorzaty Marii Alacoque, wielkiej Apostołki Bożego Serca.
350 lat temu Jezus odkrył przed nią tajemnice swojego Serca i zapragnął w Kościele nowego nabożeństwa ku Jego czci. O tych wydarzeniach w kazaniach przypomni sercanin ks. Krzysztof Zimończyk, krajowy dyrektor Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wprowadzenie i powitanie relikwii św. Małgorzaty będzie miało miejsce w sobotę przed Mszą Świętą o godz. 18.00.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Peregrynacja relikwii i obrazu św. Małgorzaty Marii Alacoque rozpoczęła się w styczniu 2024 r. z okazji Wielkiego Jubileuszu 350. rocznicy objawień Najświętszego Serca Pana Jezusa w Paray-le-Monial. Nawiedzenie ma na celu ożywienie nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Program wydarzenia obejmuje sobotę (wieczorna Msza Święta i przywitanie relikwii) oraz niedzielę (kazania na każdej Mszy Świętej, uczczenie relikwii po Mszach Świętych i rozprowadzanie materiałów informacyjnych).
Relikwiarz i obraz św. Małgorzaty Marii Alacoque zostały wykonane na potrzeby Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ w 2022 roku. Relikwiarz św. Małgorzaty Marii powstał w pracowni złotniczej w Krakowie. Składa się z dwóch części: korpusu w kształcie krzyża oraz wkładanego do niego serca z kapsułką relikwii pierwszego stopnia św. Małgorzaty Marii. Układ relikwiarza nawiązuje do pierwszego Wielkiego Objawienia, w czasie którego Jezus poprosił Małgorzatę Marię o jej serce, po czym umieścił je w swoim gorejącym Sercu, a następnie oddał z powrotem z prośbą, aby odtąd żyła tylko dla Niego i wykonywała Jego posłannictwo. Korpus-krzyż jest umieszczony na nóżce, a serduszko św. Małgorzaty Marii może zostać za każdym razem wyjęte w celu podania go wiernym do uczczenia. Całość relikwiarza ma wymiary ok. 30x60 cm. Obraz św. Małgorzaty Marii o wymiarach 60x80 cm został namalowany na płótnie przez Marię Samborską, artystkę z Krakowa. Przedstawia świętą w habicie zakonnym, trzymającą w dłoniach narysowany przez siebie wizerunek Bożego Serca, opatrzony napisem Charitas, czyli Miłość.