„Chrystus zmartwychwstały przychodzi do Kościoła tak pod postacią Ewangelii jak i Eucharystii” - podkreśla ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II i inicjator Tygodnia Biblijnego, zachęcając do czytania Pisma Świętego i refleksji nad Biblią. Początek Tygodnia Biblijnego przypada dwa tygodnie po Wielkanocy, w Niedzielę Biblijną, podczas której odbywa się Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Hasło tegorocznego Tygodnia Biblijnego „Zmartwychwstały Chrystus - nasza Nadzieja chwały”, nawiązuje do Roku Jubileuszowego 2025 przeżywanego w Kościele powszechnym pod znakiem nadziei. Celem inicjatywy, jak wyjaśnia ks. prof. Witczyk, jest „wspólne, ale i osobiste szukanie Słowa, które Bóg Ojciec kieruje dziś do człowieka, do ochrzczonego 1059 lat temu Narodu i do Kościoła w Polsce”.
Reklama
Główne obchody rozpoczynającego Tydzień Biblijny Narodowego Czytania Pisma Świętego odbywają się w niedzielę 4 maja w Warszawie, w Krakowie-Łagiewnikach oraz na Jasnej Górze. Tego dnia liturgii Narodowego Czytania Pisma Świętego w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, o godz. 9.00, będzie przewodniczył metropolita warszawski abp Adrian Galbas SAC a o godz. 9.30 - ks. dr Marcin Zieliński w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze (transmisja w TV Trwam). Wcześniej, o godz. 7.00, biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej bp Piotr Przyborek przewodniczył liturgii w Krakowie-Łagiewnikach. W ramach Narodowego Czytania Pisma Świętego będą rozważane Pierwszy i Drugi List do Koryntian oraz Pierwszy List św. Piotra.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jak poinformował ks. prof. Witczyk, każda parafia za pośrednictwem wydziałów duszpasterskich poszczególnych kurii diecezjalnych otrzymała specjalne materiały liturgiczne, katechetyczne i pastoralne pomocne w przeprowadzeniu Narodowego Czytania Pisma Świętego i inspirujące do działań promujących czytanie Słowa Bożego. W niedzielę, 4 maja, w wielu kościołach - po błogosławieństwie i rozesłaniu - rozdawane będą kartki, tzw. sigla, z wypisanymi fragmentami z Pisma św., które mogą stanowić dla wierzących Boże przesłanie na cały rok.
W czasie Tygodnia Biblijnego odbywają się liczne inicjatywy ogólnopolskie i diecezjalne, jak sympozja, rekolekcje czy modlitewne spotkania członków diecezjalnego „Dzieła Biblijnego”. Wiele parafii przygotowuje też tzw. „Drogę Światła”. W większości Seminariów Duchownych w tym czasie organizowany jest też ogólnopolski konkurs biblijny dla alumnów.
Ks. prof. Witczyk wskazał, że w tym roku Tydzień Biblijny będzie również okazją do dziękczynienia Opatrzności za ustanowienie w systemie nauki polskiej dyscypliny „nauki biblijne” i otwarcie studiów dziennych z biblistyki w Instytucie Nauk Biblijnych KUL Jana Pawła II dla młodzieży - po maturze - najpierw do licencjatu (3 lata), a następnie do magisterium (2 lata).