Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

XVIII Festiwal Muzyczny Świnoujskie Wieczory Organowe – Wiosna, Lato 2016

Arcydzieła muzyki organowej od renesansu po współczesną

Już wkrótce miłośnicy muzyki klasycznej i organowej spotykać się będą w gościnnych progach świnoujskiej świątyni pw. Chrystusa Króla podczas XVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego – Świnoujskie Wieczory Organowe. Honorowy patronat nad festiwalem objął Janusz Żmurkiewicz – prezydent Świnoujścia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Festiwal rozpocznie się 17 czerwca koncertem inauguracyjnym, w którym wystąpią: Piotr Rachoń – organista, znany już świnoujskiej publiczności – absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie dwóch kierunków; Wydziału Fortepianu, Klawesynu i Organów (1994) i Sekcji Muzyki Kościelnej Wydziału Edukacji Muzycznej (2004) – oba kierunki ukończył z wyróżnieniem. Umiejętności instrumentalne doskonalił w Akademii Chigiana w Sienie we Włoszech dzięki stypendium Rządu Włoskiego i Min. Kultury i Sztuki RP (1994) oraz w Akademii d’Orgue w Saint Maxim in la Saint – Baume (2009). Ukończył też Instytut Szkolenia Organistów przy Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. W 2006 r. ukończył studia podyplomowe gry na organach w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie prof. A. Chorosińskiego. Prowadzi aktywną działalność koncertową jako solista, kameralista w kraju i za granicą (Niemcy, Rosja, Litwa, Hiszpania, Włochy, Izrael, Czechy, Turcja, Dania, USA). Jest także organizatorem życia muzycznego, a w swym artystycznym dorobku ma nagrania płytowe zrealizowane w Polsce i w Niemczech. Od 2002 r. pełni funkcję organisty w bazylice archikatedralnej pw. Jana Chrzciciela w Warszawie, a od września 2006 r. jest pierwszym organistą tej świątyni.

Reklama

Anton Birula – lutnista, który studiował lutnię w Królewskim Konserwatorium w Hadze w klasie prof. Toyohito Satoh i Wyższej Szkole Muzycznej w Kolonii w klasie prof. Konrada Junghaenela. Gra na lutni i jej wszystkich odmianach. Specjalizuje się w muzyce lutniowej kompozytorów szkoły francuskiej oraz kompozytorów niemieckich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia, organizator festiwalu, jeden z koncertów włącza w miejskie obchody Dni Morza.

W tym roku 24 czerwca wystąpią: Małgorzata Klorek – szczecińska organistka, kierownik artystyczny festiwalu. Ukończyła studia na Wydziałach Wychowania Muzycznego oraz Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Poznaniu. Studiowała grę organową pod kierunkiem prof. Romualda Sroczyńskiego. Swoje umiejętności doskonaliła u wybitnych pedagogów w Polsce, Niemczech, Belgii i Czechach. Prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą. Jest koordynatorem polsko--niemieckiego projektu Europejskiej Akademii Organowej w Angermunde (Niemcy).

Ewa Rułka – flecistka, ukończyła klasę fletu na Wydziale Pedagogiki Muzycznej Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Umiejętności wykonawcze i pedagogiczne doskonaliła na ogólnopolskich i międzynarodowych kursach interpretacji prowadzonych m.in. przez profesorów Philippa Bernolda, Elżbietę Dastych-Szwarc, Petera Lukasa Grafa, Antoniego Wierzbińskiego.

Reklama

Zespół Harmonijek Ustnych „Animato” – założony w 1978 r. przez Jerzego Grzesiukiewicza jest najdłużej działającym zespołem kameralnym w Szczecinie, a tworzą go Marek Jaroszyński (harmonijka chromatyczna), Piotr Bieliński (harmonijka akordowa), Piotr Włodarczyk (harmonijka basowa), absolwenci klasy akordeonu i fortepianu, entuzjaści harmonijki ustnej, koncertujący w niezmienionym składzie od 1992 r. „Animato” to zespół unikatowy o bogatym dorobku artystycznym, będący stałym gościem polskich i europejskich festiwali muzycznych. Działa aktywnie w kraju i za granicą, dając rocznie kilkadziesiąt koncertów, m.in. we Włoszech, Niemczech, Szwecji, Estonii i Holandii. „Animato” posiada w repertuarze własne aranżacje różnego rodzaju muzyki, w tym popularne utwory muzyki klasycznej, standardy jazzowe i swingowe, polskie i światowe przeboje muzyki rozrywkowej, a także muzykę morską i ludową z różnych stron świata.

Lipcowe koncerty (1 lipca) rozpocznie Krzysztof Czerwiński – organista z Australii, dyrygent, organista i pedagog, absolwent „Poznańskiej Szkoły Talentów” w klasie organów prof. Józefa Serafina. Laureat wielu konkursów, m.in. organizowanych przez Amerykański Związek Organistów – American Guild of Organists. Ukończył też dyrygenturę symfoniczną i operową w Sydney Conservatorium of Music w Australii. W 2012 r. objął stanowisko Dyrektora Muzycznego kościoła uniwersyteckiego Macquarie Chapel w Sydney i funkcję tę sprawuje do dziś. Podczas świnoujskiego festiwalu zagra po raz pierwszy. Ciekawie zapowiada się koncert 8 lipca, w którym na organach z 1927 r. zagra włoski organista Ennio Cominetti oraz łódzcy muzycy: Zbigniew Ignaczewski – akordeon, Tomasz Król – skrzypce i Paweł Stępnik – gitara.

15 lipca słuchać będziemy gry Krzysztofa Musiała – laureata Akademickiego konkursu organowego „Romuald Sroczyński In memoriam”.

W kolejny piątkowy wieczór – 22 lipca – na pięknie brzmiących organach Steinmeyera z 1927 r. grać będzie Thomas Sauer, który od 1978 r. jest organistą w katedrze pw. św. Jadwigi (St. Hedwigs-Kathedrale) w Berlinie.

29 lipca zagra organista Christopher Weaver z Anglii. Studiował w prestiżowym Trinity College; laureat pierwszej nagrody w Konkursie Organowym Bacha. Posiada dyplomy z prestiżowych Royal College of Music oraz Royal College of Organists.

Reklama

Koncerty sierpniowe rozpocznie 5 sierpnia znakomity organista, znany nie tylko świnoujskiej publiczności, Roman Perucki, który oprócz solowej gry na organach akompaniował będzie fleciście Łukaszowi Długoszowi.

Bardzo ciekawie zapowiada się kolejny koncert. Tym razem 12 sierpnia będzie to wieczór muzyki i poezji, a wystąpią Andrzej Chorosiński – nie tylko mistrz gry organowej, ale także kompozytor oraz autor licznych transkrypcji utworów orkiestrowych na organy, natomiast poezją Adama Mickiewicza uraczy publiczność aktor Michał Chorosiński.

Fanów Tomasza Adama Nowaka ucieszy wiadomość, że także w tym roku, 19 sierpnia, będą mogli posłuchać wirtuoza gry organowej, wybitnego improwizatora.

XVIII Świnoujskie Wieczory Organowe zakończy koncert finałowy 26 sierpnia. Wystąpią włoscy artyści: Simona Fruscella – organistka i Antonio Fruscella – gitarzysta.

Duet „Fruscella” wykonuje muzykę kompozytorów baroku i XIX wieku . Grają zarówno oryginały, jak też transkrypcje utworów na orkiestrę w oparciu o utwory wokalne i instrumentalne. Okres baroku jest dla nich najbardziej interesujący. Duet ten jest niezwykły i nietypowy (gitara i organy). Zawsze do swojego repertuaru wyszukują utwory, w których wykorzystany jest potencjał organów, jednocześnie podkreślające brzmienie dźwięków gitary.

Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia wraz z parafią pw. Chrystusa Króla serdecznie zapraszają na festiwalowe koncerty, które odbywają się zawsze w piątki o godz. 19 w kościele pw. Chrystusa Króla przy pl. Kościelnym w Świnoujściu.

2016-06-09 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodością wojskowych Kolumbów

W dniach 16-17 listopada br. odbył się w Hrubieszowie XVIII Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego, któremu przewodziły słowa: „Piszcie piękną historię ludzi wiernych ideałom” (bp J. Guzdek, Kazanie do młodych, WAT). Do Hrubieszowa przybyło 49 podmiotów wykonawczych, stanowiących ogółem liczbę ponad 200 osób.
CZYTAJ DALEJ

Rocznica objawienia cudownego medalika

[ TEMATY ]

Cudowny Medalik

pl.wikipedia.org

Cudowny medalik jako medalik Niepokalanego Poczęcia znany jest wielu ludziom wiary na całym świecie, szczególnie członkom Rycerstwa Niepokalanej. 27 listopada 1830 r. Najświętsza Maryja Panna objawiła się świętej Katarzynie Labouré w kaplicy Sióstr Miłosierdzia przy rue du Bac w Paryżu. Niepokalana poleciła św. Katarzynie rozpowszechniać medalik według przedstawionego wzoru. Papież Leon XIII 23 lipca 1894 r. ustanowił święto Najświętszej Maryi Panny objawiającej cudowny medalik.

„27 listopada 1830 roku, w sobotę przed pierwszą niedzielą adwentu, o godz. 17.30, gdy zapadło milczenie po przeczytaniu pierwszej części tekstu rozmyślania, usłyszałam szelest, jaki wydaje poruszana jedwabna suknia, pochodzący od strony ambony, z miejsca, na którym zawieszony jest obraz świętego Józefa. Gdy spojrzałam w tamtą stronę, ujrzałam Najświętszą Dziewicę, stojącą na wysokości obrazu świętego Józefa. Jej postać była wyraźnie widoczna. Ubrana była w białą jedwabną suknię, błyszczącą jak jutrzenka. Miała również biały, długi welon sięgający do stóp. Pod welonem można było dostrzec włosy. Twarz pozostawała niezasłonięta. Oczy miała wzniesione ku niebu. Stopy opierały się na kuli, czy raczej na półkuli, w każdym razie widziałam tylko połowę kuli. Inną kulę Najświętsza Dziewica trzymała w dłoniach, ułożonych w sposób naturalny na wysokości piersi. Ta kula oznaczała glob ziemski. Cała postać promieniowała takim pięknem, że nie potrafię tego opisać.
CZYTAJ DALEJ

Bp Solarczyk: Rok Jubileuszowy czasem troski o gorliwe życie wiary i przemianę duchową

2024-12-01 17:30

[ TEMATY ]

list

adwent

Bp Marek Solarczyk

rok jubileuszowy

Jubileusz 2025

BP KEP

Bp Marek Solarczyk

Bp Marek Solarczyk

Niech Rok Jubileuszowy będzie czasem naszej troski o gorliwe życie wiary i przemianę duchową, która dopełnia się w sakramencie pokuty - napisał biskup Marek Solarczyk w liście do wiernych na pierwszą niedzielę Adwentu. List jest dzisiaj czytany w kościołach diecezji radomskiej.

- Niech rozpoczynający się czas Adwentu i łaski Roku Jubileuszowego przyniosą umocnienie naszej wiary oraz odnowienie nadziei w całej wspólnocie naszej diecezji radomskiej - czytamy w liście.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję