Reklama

Głos z Torunia

Rodzinnie u kapucynów

Bracia kapucyni z Rywałdu zaprosili do sanktuarium Matki Bożej i klasztoru na drzwi otwarte, które połączone były z piknikiem rodzinnym. Od południa aż do późnego wieczora dla gości otwarty był klasztor, a w ogrodzie zorganizowano miejsce na festynowe zabawy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rodzinne święto 25 czerwca rozpoczęła Msza św. Gwardian klasztoru i proboszcz parafii o. Krzysztof Kurzątkowski OFM Cap., zapraszając do wspólnego świętowania, podkreślił, że płynąca z charyzmatu św. Franciszka z Asyżu radość ukierunkowuje chrześcijanina na przekazywanie jej w swoich rodzinach i wspólnotach.

Miłośników historii, sztuki i architektury zaproszono na zwiedzanie kościoła parafialnego, w którym od średniowiecza tronuje Matka Boża, Pani Pomorza i Pocieszycielka Strapionych, celi więziennej sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego czy od niedawna udostępnionych katakumb, w których spoczywają bracia zakonni. W tych podziemiach sowieci w okresie II wojny światowej zorganizowali szpital polowy. Gościnni kapucyni otworzyli dla zwiedzających także m.in. chór zakonny i pomieszczenia klasztorne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Na scenie w ogrodzie klasztornym z koncertem wystąpił zespół muzyki chrześcijańskiej Lumen i posługująca w comiesięcznych Mszach św. z modlitwami o uzdrowienie grudziądzka diakonia muzyczna Wypłyń na Głębię. Nie zabrakło tańców i śpiewów lednickich, do których zaprosiły siostry pasterki z Jabłonowa. Na ludową nutę bawił zespół Książkowianki, a do wieczornego tańca przygrywał zespół Logato. Dzieci korzystały z wielu atrakcji, konkursów, gier i zbaw. Różnorodność stoisk kulinarnych to z kolei zasługa kół gospodyń oraz parafianek rywałdzkich. Przedstawiciele LGD (Lokalna Grupa Działania) Vistula – Terra Culmensis przypomnieli swoimi strojami, sprzętem domowym, kulinariami oraz zabawami dla dzieci dawne tradycje ziemi chełmińskiej. Stoiska z rękodziełem, zdrową żywnością i zabawkami dopełniały atrakcyjności dla gości. Nie zabrakło edukacyjnych pokazów służb mundurowych (policyjnych, strażackich) i medycznych, a miłośnicy szybowców również mogli zasiąść za ich sterami.

Doroczny piknik zakończył się Apelem Jasnogórskim i odśpiewaniem hymnu przy zasłonięciu figury Matki Bożej Rywałdzkiej. Kustosz sanktuarium o. Krzysztof Kurzątkowski OFM Cap., dziękując za udział w festynie, zaprosił do odwiedzania Rywałdu oraz zawierzania swoich spraw osobistych i rodzinnych Matce Bożej Pocieszenia. Zadowolenie malujące się na twarzach uczestników spotkania pozwala zrozumieć, że bracia kapucyni, integrując środowisko, przybliżają także radosnego ducha franciszkańskiego gościom.

Partnerami rywałdzkiego przedsięwzięcia byli: parafia pw. św. Sebastiana w Rywałdzie, miasto i gmina Radzyń Chełmiński, gmina Książki, LGD Vistula – Terra Culmensis, Komenda Miejsca Policji w Grudziądzu, wąbrzeski oddział KRUS oraz straż pożarna.

2017-07-19 15:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zabawy było co niemiara

Rodzinne świętowanie, wprowadzenie w klimat wakacji oraz promocja aktywnych form wypoczynku i zabawy – takie cele przyświecały organizacji pikniku rodzinnego „Wakacyjna aktywacja”, na który 15 czerwca Stowarzyszenie Aktywna Jura zaprosiło na kompleks Dotyk Jury w Myszkowie.

Początkowo impreza miała się odbyć 4 czerwca, ale plany pokrzyżowała aura. – Wtedy przegonił nas deszcz, ale dzisiaj pogoda dopisuje i świetnie się bawimy – powiedział Marcin Kurek, prezes Stowarzyszenia Aktywna Jura. – Chcemy zintegrować dzieci z ludźmi starszymi. Poza tym zostało 9 dni do wakacji – dodał.
CZYTAJ DALEJ

Order Orła Białego zostanie odebrany Zełeńskiemu?

2026-06-08 10:36

[ TEMATY ]

Order Orła Białego

odebrany

Wołodymyr Zełeński

posiedzenie kapituły

PAP

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Na poniedziałkowym posiedzeniu Kapituła Orderu Orła Białego ma zająć się m.in. propozycją prezydenta Karola Nawrockiego w sprawie odebrania Orderu prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, w związku z nazwaniem jednej z jednostek wojskowych imieniem „Bohaterów UPA”.

To, że posiedzenie Kapituły zostało zwołane na godz. 10 potwierdził PAP jej kanclerz prof. Michał Kleiber.
CZYTAJ DALEJ

Łomża: bp Grzybowski poinformował o wdrażaniu Synodu o Synodalności na kontynencie europejskim

2026-06-08 12:39

[ TEMATY ]

Synod o Synodalności

ks. Tomasz Podlewski

O niedanym spotkaniu Europejskiego Kontynentalnego Zespołu Synodalnego działającego w ramach Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE) poinformował w trakcie 405. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Łomży biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, bp Jacek Grzybowski. Wspominany organ gromadzi przedstawicieli episkopatów z całej Europy, zajmując się między innymi realizacją Synodu o Synodalności zainicjowanego przez papieża Franciszka.

Bp Grzybowski przypomniał, że przewodniczącym Zespołu jest kardynał Jean-Claude Hollerich, pełniący funkcję koordynatora prac. W jego skład wchodzą delegaci wszystkich europejskich konferencji episkopatów - biskupi, duchowni oraz osoby świeckie, zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Biskup Grzybowski reprezentuje w nim Konferencję Episkopatu Polski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję