Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym” – pod tym hasłem Wspólnota Miłość i Łaska Chrystusa przeżyła Wigilię Zesłania Ducha Świętego w kościele Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej. Wraz z nią modlił się bp Piotr Greger, który 19 maja przewodniczył późnowieczornej Mszy św.
Reklama
Jak zaznaczył w kazaniu Hierarcha, uroczystość Zesłania Parakleta ma dwojaki sens: uwielbienie Trzeciej Osoby Boskiej i świętowanie narodzin Kościoła w jego widzialnej postaci. Według niego kluczem do wyjaśnienia tego misterium jest biblijna opowieść o wieży Babel. Przestrzegł przy tym, że nie należy ją rozumieć dosłownie. – Wieża to symbol zaślepienia człowieka, któremu marzy się dokonanie czegoś, co rozsławi jego imię i objawi jego wielkość – mówił bp P. Greger. I dodał, że jej cień pada także i na nas, współczesnych. – Jest rzeczą niemożliwą, by pracodawca okradający swojego pracownika mógł się z nim porozumieć. Jest także rzeczą niemożliwą, by mąż, który poświęcił się tylko pracy zawodowej, a zapomniał o rodzinnym domu, mógł zrozumieć żonę, dzieci, najbliższych. Jest to niemożliwe, chociaż na co dzień żyją pod jednym dachem. Pomieszane języki. Budowa wieży Babel zawsze się tak kończy i to jest jedna z większych ludzkich tragedii – zauważył. I dodał, że wydarzenie Pięćdziesiątnicy jest Bożą odpowiedzią na to ludzkie zaślepienie. A konkretnie – język miłości, który przynosi Duch Święty. Język uniwersalny, ponadczasowy i zrozumiały dla wszystkich. I tym językiem, jak podkreślił Kaznodzieja, komunikował się Maksymilian Kolbe, Matka Teresa z Kalkuty, czy Hanna Chrzanowska. – Duch Święty, dotykając w Wieczerniku ludzkich serc, rozpoczął proces budowy nowej wieży sięgającej nieba. To już nie Babel, ale Chrystusowy Kościół, w którym Boży Duch jest stale obecny, aby strzegł w nim prawdy – skonkludował. Wraz z bp. Piotrem Gregerem Mszę św. celebrował ks. Sebastian Rucki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Oprócz Mszy św. wieczór wigilijny wypełniła konferencja, modlitwa uwielbienia, wstawiennicza i do Ducha Świętego. Uczestnicy modlitewnego spotkania namaszczeni zostali olejkiem radości z sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej.
Wspólnota Miłość i Łaska Chrystusa powstała w 2011 r. Od 2012 r. związana jest z parafią Opatrzności Bożej w Białej. To tutaj w każdy wtorek miesiąca o godz. 19 gromadzą się jej członkowie. Ich opiekunem jest ks. S. Rucki. Spotkać ich także można w parafii św. Bartłomieja w Czańcu (II i IV środa miesiąca, godz. 19) i w parafii św. Marcina w Pisarzowicach (II i IV piątek miesiąca godz. 19 – w kaplicy).