Reklama
edytorial
Wciąż chodzą za mną słowa, które niedawno przeczytałam na prymicyjnym obrazku częstochowskich neoprezbiterów. To cytat z „Dziennika duszy” św. Jana XXIII: „Człowiek nigdy nie jest tak wielki, jak wtedy, gdy klęczy”. Ci młodzi mężczyźni tymi słowami żyli codziennie w czasie seminaryjnym i zabrali je na swoją służbę Kościołowi w stanie duchownym.
3
z Watykanu
4
dookoła świata
5
dookoła Polski
6-7
8
37. rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego
Drogowskaz Prymasa Tysiąclecia jest dzisiaj tak samo aktualny jak w czasach PRL, kiedy prowadził nas drogami od wolności duchowej do wolności politycznej
10-12
13-16
200-lecie diecezji siedleckiej
Doświadczam nie tylko piękna ziemi położonej między Wisłą a Bugiem, ale także piękna Kościoła, który na tej ziemi od 200 lat żyje i wypełnia swoją misję - mówi bp Kazimierz Gurda.
20-23
150 lat Zgromadzenia Córek Bożej Miłości
24-25
Siostry służebniczki starowiejskie
26-27
Agata Padoł - cykl portretowy „Ludzie"
30
31
32-33
50. rocznica śmierci Zofii Kossak
34
felieton
35
rozmawiamy o Polsce
36-37
fakty I opinie
Kard. August Hlond urodził się 5 lipca 1881 r. w Brzęczkowicach, zmarł 22 października 1948 r. w Warszawie. Papież Franciszek promulgował 21 maja br., w święto Matki Kościoła, dekret dotyczący heroiczności cnót kard. Augusta Hlonda, co formalnie kończy jego proces beatyfikacyjny.
38
z prasy zagranicznej
39
wspomnienia ambasadora
40
moim zdaniem
41
felietony
Właściwie to w jednym mieście – Växjö, gdzie w tamtejszym kościele katolickim pw. św. Michała władze od wielu lat zabraniają bicia w dzwony
42-43
z różnych stron
44
bliżej świata - Almería
45
kultura
46
49
poradnik rodzina
50
psycholog radzi
Czy mówienie dzisiaj o rezygnacji z przyjemności ma jeszcze sens?
51
52
Niedziela Młodych
„Pamiętaj, że nic, co dobre, nie przyjdzie Ci łatwo”. Przezwyciężenie pokusy łatwego życia może być trudnością, ale kiedy wejdzie się w tę grę, którą jest skauting, można sobie z nią poradzić. Kim są Skauci Europy?
54-57
Niedziela bielsko-żywiecka
Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym” – pod tym hasłem Wspólnota Miłość i Łaska Chrystusa przeżyła Wigilię Zesłania Ducha Świętego w kościele Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej. Wraz z nią modlił się bp Piotr Greger, który 19 maja przewodniczył późnowieczornej Mszy św.
Trwa akcja społeczna „Klapki dla Gambii” polegająca na zbiórce klapek dla afrykańskich dzieci.
Ponownie uczcili pamięć o Janie Pawle II poprzez radosny taniec. Stowarzyszenie Persette z Jaworza we współpracy z lokalnymi instytucjami zorganizowało tańce lednickie w ramach akcji „Cała Polska tańczy dla Jana Pawła II”.
Niedziela częstochowska
Jedną z największych bolączek Europy jest dzisiaj prawda. Prawda wydaje się zagrożona w wielu krajach europejskich, zwłaszcza tam, gdzie panował komunizm i funkcjonowała cenzura.
W liczącym ok. 7 tys. Pajęcznie znajduje się świątynia, będąca Sanktuarium Pajęczańskiej Matki Kościoła i Sanktuarium Eucharystii.
Bogu niech będą dzięki za Jego pomysł, żeby być z nami w ten prawdziwy i rzeczywisty sposób, jakim jest Najświętsza Eucharystia.
Niedziela podlaska
Bp Tadeusz Pikus 20 maja br. w kościele pofranciszkańskim w Drohiczynie pobłogosławił 87 osób do pełnienia funkcji lektora w zgromadzeniu liturgicznym.
W Ceranowie 17 maja br. obchodzono 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i 10-lecie nadania placówce szkolnej imienia Ludwika Górskiego (1818 –1908), jednego z najwybitniejszych Polaków ówczesnej epoki, właściciela dóbr Sterdyń i Ceranów.
Takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego.
Niedziela kielecka
Gościliśmy w parafii Uniejów podczas białego tygodnia, gdy dzieci i rodzice dziękują za dar Eucharystii, ale także rozbudzają w sobie zapał misyjny.
W dziejach diecezji kieleckiej jest wiele postaci kobiecych, które dużo wniosły w życie Kościoła. Jedną z nich była fundatorka świątyni w Przyłęku Szlacheckim, kasztelanowa santocka – Justyna Moszczeńska.
Opatowiec może poszczycić się szacowną historią. W dawnych wiekach osada targowa należała do benedyktynów z Tyńca.
Niedziela małopolska
Jubileusz 25-lecia łaskami słynącego obrazu Świętej z Cascii obchodzono przez dwa dni w parafii pw. Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu.
W święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, 24 maja br. siedmiuset kapłanów diecezji tarnowskiej pielgrzymowało do sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie
Powstały z pragnienia niesienia pomocy osobom niepełnosprawnym intelektualnie. Powstały, by ukoić ból ich rodziców, by nieść radość pomimo trudów codziennego życia.
Niedziela lubelska
W parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Lublinie 17 maja pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika odbyła się uroczysta Msza św. z ustanowieniem nowych lektorów w służbie ołtarza Bożego
W przededniu 3. rocznicy odejścia do Pana pierwszego proboszcza parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Lublinie pełne zieleni wzgórze w centrum osiedla Niepodległości otrzymało nazwę: skwer im. ks. prał. Stanisława Roga
Choć urodził się i wychował w Szwajcarii, dzięki mamie Polce nauczył się języka i poznał polskie zwyczaje
Niedziela legnicka
W dniu 2 czerwca, 1997 r. cieszyliśmy się w naszej diecezji historyczną wizytą apostolską, świętego już dzisiaj Jana Pawła II.
Pokonał pieszo 1300 kilometrów, by odnaleźć w swoim życiu Boga. O swojej drodze opowiedział także w Bogatyni
Jerzemu Dzikowskiemu z Karczowisk, z zawodu inżynierowi, udało się zainteresować przed laty łucznictwem „leśne dzieci”.
Niedziela łódzka
>Od kilku dni pas zieleni i deptak na ulicy Czerwonej – od ul. Piotrkowskiej do ul. Wólczańskiej – nosi imię św. Urszuli Ledóchowskiej
Długo czekały na ten dzień. Dzień, w którym mogą rozkwitnąć, rozbłysnąć, poczuć się piękne i ważne. Dzień Matki. Pod hasłem „Kwiaty i Gwiazdy” obchodziły swoje święto młode mamy w Domu Samotnej Matki w Łodzi
Otwarta 13 kwietnia br. nowa siedziba Chrześcijańskiego Centrum RAMPA i Fundacji Młodzi dla Młodych. Działają z młodzieżą, z bezdomnymi, z rodzinami.
Niedziela przemyska
Z pedagogiem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przemyślu Katarzyną Stecurą rozmawia Katarzyna Prokopowicz
Wieczorem w przeddzień 3 maja w archikatedrze przemyskiej odbył się niezwykle uroczysty koncert
To bardzo przykre, że niektóre części Europy zmierzają ku tzw. kulturze śmierci, nie szanując życia
Niedziela rzeszowska
Dzień Świętości Małżeństw i Rodzin w naszej diecezji to propozycja ponownego zachwycenia się Bogiem i pięknem Jego darów: miłości, życia, małżeństwa i rodziny.
Po raz dwudziesty piąty Caritas Diecezji Rzeszowskiej zorganizowała festyn rodzinny z okazji Dnia Matki i Dziecka pod hasłem „Bądźmy razem”.
75 lat temu w Przewrotnem doszło do najkrwawszych wydarzeń na terenie gminy Głogów Małopolski
Niedziela sandomierska
Oni muszą zobaczyć w katechecie człowieka wierzącego. To jest ważniejsze, niż rzeczy, których uczycie – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz podczas spotkania formacyjnego katechetów w Sandomierzu
Z racji trwającego jubileuszu 200-lecia diecezji warto przywołać fakt niezwykłej wizyty dostojnika kościelnego na terenie naszej diecezji.
W święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, 21 maja, w kościele seminaryjnym pw. św. Michała Archanioła w Sandomierzu miała miejsce rekoronacja obrazu Matki Bożej
Niedziela sosnowiecka
Złotyo jubileusz koronacji łaskami słynącej figury Matki Bożej Anielskiej w sanktuarium maryjnym w Dąbrowie Górniczej
Aż trudno uwierzyć, że mamy szkoły z tak długą tradycją.
W każdej parafii, w której działają, są prawą ręką proboszcza, angażują się w dziesiątki spraw, począwszy od formacyjnych poprzez organizacyjne po charytatywne. Mowa oczywiście o Rycerzach Kolumba
Niedziela świdnicka
U świdnickich Ojców Paulinów ostatni czas obfitował w różne ciekawe wydarzenia
Doroczna impreza – miała dwa cele. Po pierwsze chodziło o podkreślenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, którą świętujemy w tym roku, po drugie – o pozyskanie środków na remont parafialnej salki
Coraz rzadziej dziwi nas kapłan stojący przy ołtarzu w ornacie „skrzypcowym”. Częściej też w naszych kościołach możemy spotkać stojący na środku ołtarza krzyż, w parzystej asyście świec.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Szczególny charakter miała tegoroczna uroczystość odpustowa w parafii św. Stanisława BM na os. Bukowym w Szczecinie.
Przemierzamy wraz ze świętymi znakami chrześcijaństwa – Relikwią Krzyża Świętego oraz Krzyżem Wiary św. Ottona – poszczególne parafie dekanatu Kołbacz.
Od ubiegłego roku kościół Mariacki w Chojnowie wzbogacony został o Przegląd Pieśni Maryjnych.
Niedziela toruńska
Uczestnicy czuwania w Wigilię Zesłania Ducha Świętego w toruńskiej katedrze oraz Mszy św. w kościele pw. Ducha Świętego (19-20 maja) mogli się przekonać, że jest Bogiem bliskim, Parakletem – obrońcą i lekarzem dusz
Panie dobry jak chleb, bądź uwielbiony od swego Kościoła, bo Tyś do końca nas umiłował” – któż z nas nie zachwycił się tą melodyjną i bogatą w treść pieśnią o miłości Boga do człowieka?
Młodzież województwa kujawsko-pomorskiego przygotowuje się wspólnie do wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży w Panamie w styczniu 2019 r
Niedziela warszawska
W Świątyni Opatrzności Bożej prezydent RP Andrzej Duda zapali płomień na dziewiętnastowiecznej świecy, która jest symbolem odrodzonej i wolnej Polski
Uzdrowienie ma swoje źródło we Mszy św. Jest ona największą z modlitw o uzdrowienie, a następny najpotężniejszy sakrament uzdrowienia to spowiedź święta – mówił Alan Ames
W Niepokalanowie powstaje Centrum Wieczystej Adoracji. Będzie to drugie w Europie i jedno z 12 na świecie Międzynarodowych Centrów Modlitwy o Pokój.
Niedziela wrocławska
Dwa lata przed Kongresem Eucharystycznym, od 1995 r., odbywały się w parafiach naszej archidiecezji rekolekcje, które przygotowywały rodziny do poświęcenia się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
Andrzej Wierzgacz, były koszykarz opowiada o swojej przemianie i powierzeniu życia Jezusowi
1 lat temu, od 25 maja do 1 czerwca 1997 r. przeżywaliśmy we Wrocławiu 46. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny pod hasłem „Eucharystia i Wolność”. Uczestniczył w nim papież św. Jan Paweł II
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W tym roku, po raz pierwszy w historii parafii św. Jana Nepomucena w Suścu uroczystości odpustowe trwały aż 3 dni.
Obchody Dnia Patrona Szkoły w Majdanie Starym zostały połączone z przekazaniem społeczności szkolnej nowego sztandaru, ufundowanego przez absolwenta tej szkoły Jana Kowala
Mieszkańcy Gminy Tereszpol przeżywali 14 maja br. kilka wyjątkowych wydarzeń.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Wydarzenia Zielonogórskie, czyli wystąpienie 30 maja 1960 r. ok. 5 tys. zielonogórzan przeciwko milicji w obronie tamtejszego Domu Katolickiego, który ówczesne władze chciały zlikwidować, to jeden z największych protestów
W „Przystani za Wartą” w Gorzowie odbył się wykład Pawła Krawczyka na temat zarysu historii katolickiej placówki duszpasterskiej na Zawarciu w latach 1925-45
Św. Rita, patronka spraw trudnych i beznadziejnych, w naszej diecezji znalazła swoje szczególne miejsce w Chlebowie k. Gubina.